Zároveň sa v nej nachádza zoznam vysokoškolských profesorov a docentov garantujúcich kvalitu týchto programov. Problém je v tom, že niektorí sú garantmi na viacerých vysokých školách a to podľa platných predpisov pre akreditáciu študijných programov nie je možné. Ministerstvo školstva túto databázu poskytne všetkým rektorom vysokých škôl na overenie. Ak sa takýto „lietajúci“ garant na škole vyskytne, do mesiaca sa musí situácia vyriešiť.
„O existencii tejto databázy viem, zatiaľ nám však ministerstvo školstva databázu aj s menami garantov študijných programov neposlalo,“ povedal nám rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne Juraj Wagner. Zároveň dodal: „Som stopercentne presvedčený, že v tejto databáze novokoncipovaných študijných pogramov sa nevyskytuje žiadny garant nami poskytovaného študijného programu, ktorého by bolo možné označiť ako „lietajúceho“, teda, že by súčasne garantoval študijný program aj na inej vysokej škole.“ Podľa rektora sa to netýka dobiehajúcich študijných odborov, ktorých garanti už zomreli, alebo nepracujú na univerzite. Na tie už nových študentov neprijímajú a do dvoch rokov končia.
Na trenčianskej univerzite teda nehrozí, že by boli zrušené akreditácie študijných programov v dôsledku takto vzniknutej situácie a študenti sa nemusia ničoho obávať. Rektor J. Wagner však tvrdí, že žiaden zákon, či predpis neprikazuje učiteľovi, aby sa priznal, ak zodpovedá za študijný program aj na inej škole. Ani vysoké školy nie sú povinné a ani nemajú možnosť túto skutočnosť skúmať. „Dokonca som bol usmernený, že nejestvuje oznamovancia povinnosť, ak je pracovník zamestnaný u iného zamestnávateľa.“
To, čo nezabezpečuje legislatíva, môže podľa rektora napraviť Etický kódex vysokoškolského učiteľa, ktorý minulý rok vypracovala rektorská konferencia.