Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Trenčania urazili futbalovú šťastenu zrejme v stretnutí s Dubnicou a zimujú na chvoste

Posledné miesto futbalistov AS Trenčín v Corgoň ligovej tabuľke po jesennej časti ročníka 2006-2007 je rozhodne veľkým sklamaním pre športovú verejnosť nielen v našom kraji.

Trenčania prezimujú na poslednom 12. mieste tabuľky, keď z 22 majstrovských stretnutí iba tri vyhrali, päťkrát remizovali a štrnásť zápolení prehrali. Získali chudobných štrnásť bodov s pasívnym skóre - 17:32. Na predposlednú Trnavu strácajú desať bodov a spolu s Dubnicou, Interom, Trnavou a prvoligistami Rimavskou Sobotou, Šaľou, Zlatými Moravcami a Močenkom budú hrať od marca 2007 v prelínacej súťaži o zotrvaní, či nezotrvaní v Corgoň lige.
Oslovili sme preto trénera (v súčasnosti už asistenta) AS Trenčín - Radúza DORŇÁKA, aby sa poobzrel za jesennou časťou svojím očami a svoje poznatky odprezentoval v našich regionálnych novinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Váš názor na účinkovanie mužstva AS po jesennej časti?
Už samotný pohľad na tabuľku napovedá tomu, že musíme hodnotiť naše vystúpenie veľmi kriticky. Do súťaže sme vstúpili s predsavzatím, že skončíme v prvej osmičke, aby sme sa jednoznačne vyhli záchranárským prácam. Nakoniec priebeh súťaže ukázal, že naše želanie bolo nad očakávanie. Príčin, prečo sme sa nepresadili je určite niekoľko. Pred začiatkom súťaže, v prestupovom termíne, sme prišli - ako sa neskôr ukázalo o kvalitných útočných hráčov, ktorí nám v konečnom dôsledku chýbali. Či to bol Lietava, ktorý sa následne strelecky presadil v Banskej Bystrici, skúsený Fabuš, ktorý odišiel do nižšej súťaže, hoci mal obliecť dres Marilly Příbram. Hoci na poslednú chvíľku - sme získali niekoľko kvalitných hráčov (Doležaj, Kubica, Krško) sa ukázalo, že išlo o skúsených ligových harcovníkov, ale sú to hráči, ktorí sú defenzívneho razenia a do Trenčína sa tak skôr nejak prišli „skryť“ a čakajú na ďalšiu chvíľku, kde sa uplatniť. Jednotlivci, ktorí prišli teda nesplnili naše očakávanie a mužstvo naviac stratilo útočnú silu. Myslím si, že to bol hlavný dôvod, že sme tam, kde sme...
V ktorom momente sa podľa vás rozhodlo o tom, že Trenčín bude na chvoste tabuľky?
Ešte predtým, ako sa vôbec súťaž začala, tak to bolo v doplňaní kádra, pretože väčšina hráčov, na ktorých sme chceli stavať kvalitu a systém hry sa do nášho mužstva dostala až na konci prípravy, resp. na začiatku súťaže (Doležaj prišiel v 5. kole, Czinege nastúpil do prípravy totálne zdevastovaný a nepripravený, pretože predtým nepôsobil v žiadnom mužstve).
Takisto Krško prišiel po zranení kolena, Kubica sa kazažskej ligy u nás ťažko adaptoval a mal problémy s umelou trávou, Obal a Kasálek nastúpili do mužstva týždeň pred súťažou. Všetci hráči boli síce v mužstve AS, ale každý z nich bol iným spôsobom pripravovaný kondične, technicko-taktický a v podstatne nikto z nich nezapadal do našej koncepcie od prvého kola, nakoľko všetko sa robilo za pochodu. Druhým dôvodom bolo, že nemali sme zlý herný prejav a v prvých kolách sme mali ťažké vyžrebovanie.
Futbalovú šťastenu sme zrejme urazili v zápase s Dubnicou, kde sme za stavu 0:0 nepremenili pokutový kop a odvtedy - výnimkou bol zápas v Ružomberku sa to začalo s nami trošku „viesť“. Nešťastný bol aj zápas doma s Banskou Bystricou, kde nám rozhodca neprávom vylúčil Mičenca a vzápätí sme inkasovali gól.
V priebehu jesene prišlo k odchodu trénera K. Marka. Ako ste vnímali túto skutočnosť?
Tréner Karol Marko je veľmi zaujímavý tip trénera. Patrí k mladšej generácii, má veľmi progresívne niektoré myšlienky a uvádza do praxe progresívne trendy. Samozrejme, každý s trénerom má určite prednosti a určite nedostatky. Jeho predností boli v tom, že bol vo veľmi úzkom konkakte s niektorými predstaviteľmi talianskej ligy a skutočne je takým špičkovým odborníkom v slovenskej trénerskej obci na defenzívu. Bol v tom odborník, rovnako ako aj v kondičnej príprave. V mojej kompetencii bola druhá časť, ofenzívne veci a iná časť „kondičky“. On bol vybúšnejší, ja sa zasa kľudnejší, dobre sme sa dopĺňali a táto symbióza fungovala.
Ako vychádzate s novým kormidelníkom mužstva AS - V. Paličkom?
Nový tréner V. Palička má pre zmenu iné prednosti a razí iné trendy. Jeho filozófia je viac zameraná na to, čomu sa venujú v Čechách - viac na agresivitu, tvrdosť, prenášanie ťažiska hry a viac tam dominuje útočná fáza, čo sa týka aj nácviku a preferovania v rámci systému hry. Za pôsobenia trénera Marka to bola moja parketa, už ale nepôsobím vo funkcii rovnocenného trénera, ale už ako asistent a som poverený inými úlohami.
Určite možno očakávať určite zmeny v hráčskom kádri. Aká bude teda hráčska rošáda?
K dnešnému dňu neviem ešte presne a konkrétne povedať mená hráčov, s ktorými sa na trenčianskom ihrisku už nestretneme. Je to skôr otázka pre vedenie AS, ale hráči, ktorí boli v tíme na dočasnom hosťovaní (napr. Doležaj, Krško), tak ti sa pravdepodobne vrátia do svojich pôvodných klubov. Buď zostanú v materských kluboch, alebo pôjdu opäť niekde na hosťovanie. Z hráčov, ktorí nesplnili naše očakávania (Lešták), budú poskytnutí klubom - na transferlistinu. Iní hráči, ktorí boli hráčmi AS a hosťovali v iných kluboch, tak sa zapoja do zimnej prípravy - 3.1. 2007. Rátame aj s niektorými posilami, aby sa mohol postupne vytvoriť nový definitívny káder.
Brankár M. Volešák takmer celú jeseň laboroval kvôli zraneniu, aká je súčasná situácia?
Nešťastné zranenie Miloša Volešáka bolo zbytočne predĺžené nie správnou voľbou zvolenej liečby, nakoľko tam boli niektoré druhotné príznaky. V súčasnosti už začal s tvrdšou prípravou, to znamená, že už robí aj niektoré kondičné veci, postavil sa aj do brány a predpokladá sa, že od 3. januára začne zimnú prípravu už na plné obrátky. Otázne je, či bude pripravený aj po tej brankárskej technickej stránke, istote chytania lôpt,
premiestnovania sa, ovládania šestnástky a pod. V prípravných zápasoch dostane rozhodne čo najviac príležitostí.
Ako bude prebiehať zimná príprava trenčianskych futbalistov?
Zimnú prípravu sme tentoraz modifikovali iným spôsobom ako po iné roky - sústredenie bude, ale nebude kondične, pretože že sme usúdili, že podmienky, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti štadióna postačujú k tomu, aby úvodný kondičný blok sa mohol uskutočniť v tejto lokalite - štadión s umelou trávou, regeneračná linka, plaváreň, dve posilňovne, lesopark Brezina. Sústredenie na juhu Slovenska (sily si chceme zmerať aj s maďarskými mužstvami), sme teda situovali až do druhej polovice februára, aby sme mohli viac skúšať systém a spôsob hry, koncepciu a pod.
Čo robia hráči AS v súčasnosti, máte vyhliadnuté nejaké posily?
Hráči majú do 3. januára dovolenky a v hľadáčiku máme niektorých nových, ktorých mená sme dali na vedomie vedeniu klubu a videli ich radi v našom mužstve. Rozhodne chceme, aby v kabíne nevládla porazenecká, ale víťazná nálada a našiel sa vodcovský tip hráča, ktorý by skutočne dokázal aj za zložitých okolností mužstvo zaktivizovať. Či sa to podarí, to bude záležať aj od finančných možností klubu, požiadaviek oslovených hráčov a ich uplatnení v prípravných zápasoch. Rozhodne však musíme vypísať konkurz aspoň na jedného strelca, lebo naším najlepším strelcom popri Štyvarovi sa stal aj Lešták, ktorý nesplnil očakávanie, nie je ani útočník a nenastupoval ani pravidelne.
Diváci sa z majstrovských stretnutí akosi vytrácajú - budú prelínacie zápasy pre nich vôbec magnetom?
Obávam sa, že niektorí diváci budú baráž chápať tak, ako keby sme takmer hrali už 1. ligu. A to preto, lebo 4-5 mesiacov neuvidia Slovan, Žilinu, Artmediu, Ružomberok a ďalšie špičkové mužstvá. Myslím, že mužstvá, ktoré budú hrať v osmičke o udržanie asi divákov moc motivovať nebudú. Dôležité bude, ako sa celková situácia bude vyvíjať a kde sa v tabuľke budeme pohybovať.
Jeden z kategórie lepších hráčov - Štyvar je údajne na odchode, čo taký Czinege?
Nepoznám presne znenie Czinegeho zmluvy, ale mám taký dojem, že je na jednoročnom hosťovaní, má klauzu, že by sa po pol roku vyskytla iná výhodná možnosť, tak by bol uvoľnený - neviem to však presne potvrdiť.
Sledujete futbalové talenty aj po blízkom okolí?
V klube nemáme vyslovene takú funkciu ako pozorovateľ talentov. Tieto veci však konzultujeme s inými trénermi a odborníkmi, ktorí chodia na zápasy nižších súťaži. Sme však v obraze, v prípade, že dostaneme nejaké avízo - ideme sa na toho-ktorého hráča pozrieť. Jeden výkon však nerobí z hráča talent, musí to viackrát potvrdiť. Druhá fáza je tá, že príde do mužstva na skúšku a tretia, keď sa osvedčí, tak bude zaradený do A-mužstva.
Ako si hráči zvykli na umelý trávnik na mestskom štadióne?
Skôr je to otázka na hráčov, z toho čo hovoria, tak ich výpovede sú dosť rozporuplné. Starší hráči niekedy tvrdia, že im umelý trávnik prekáža, nie je prirodzený a sú náchylnejší na zranenia. Mladší hráči tieto bolesti nepociťujú, tí si pre zmenu zasa pochvaľujú to, že trávnik je rovný a dobre sa im spracúva lopta. Je to rozhodne diskutabilné...
Blížia sa Vianoce, aký darček by vás potešil pod stromčekom?
Keď mám byť úprimný, tak dobrá kniha, obľubujem knihy psychologického a motivačného zamerania, ktoré trošku donútia človeka rozmýšlať a sú takým súhrnom múdrosti, ktoré sa potom dajú aplikovať aj v životnej a taktiež športovej praxi. Nové poznatky sa budem snažiť preniesť aj na hráčov.
Sviatkovať a silvestrovať budem doma s rodinkou, možno prídu aj nejakí známi...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 031
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 898
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 810
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 094
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 031
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 377
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 590
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 567
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 557
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Snehové záveje a jazyky sa môžu vyskytnúť aj v našom regióne

Výstraha platí pre okres Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Spišská Nová Ves a pre celý Prešovský a Košický kraj do nedele do 14.00 hodiny.

ilustračná foto

Vaše FOTO: Zimná rozprávka konečne prišla

Celý týždeň ste nám posielali svoje fotografie, ako si vychutnávate pravú zimu. Ponúkame vám galériu, ktorú ste zaplnili vy. Ak máte ďalšie zasnežené zábery, neváhajte a podeľte sa s nami.

Nadácia REDOX vyzýva na zodpovedné nakladanie s odpadom, v kontexte šírenia vírusu COVID-19

Manipulácia s bežným komunálnym odpadom v čase pandémie môže predstavovať riziko prenosu nákazy.

LaCouvee udržal nulu, Dukla brala z východu všetky body

Dukla zvíťazila na ľade Košíc o tri góly.

Tréner Trenčína Ján Pardavý udeľuje pokyny svojim zverencom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Už ste čítali?