„Povedal nám, že také niečo počul, že by to mohlo byť zaujímavé, aby sme sa tomu venovali,“ konštatoval člen detského parlamentu Milan Mikuš, žiak ôsmej triedy ZŠ na Dlhých Honoch. „Vyzval nás, aby sme o tom diskutovali, vyjadrili sa, čo si o tejto myšlienke myslíme,“ Deti potom debatovali so spolužiakmi a ako sa vyjadril Milan, sám bol prekvapený, koľkých táto myšlienka oslovila. „Aj mnohé dievčatá boli za, vraj nemusia ráno rozmýšľať, čo si oblečú,“ povedal Mikuš, ktorý napokon hlasoval proti zavedeniu študentských rovnošiat. „Mne na tom prekážalo, že by sme boli zaškatuľkovaní. Každá škola by podľa toho, čo sme hovorili, mala mať vlastnú uniformu.“
Mikušov názor zastáva aj psychiater Svetozár Droba. „Je to určite zásah do osobnej slobody, na druhej strane, v zahraničí sú školské uniformy v mnohých krajinách bežné.“ Obrovské plus v zavedení uniforiem vidí v tom, že odpadá súťaženie medzi deťmi, kto príde v lepšom, super značkovom oblečení. „Deti bohatších rodičov chodia lepšie oblečené a od detí menej zámožných rodičov sa začínajú dosť odlišovať. Takto sa aspoň oblečením nebudú môcť vyťahovať.“
Za zavedenie uniforiem sú v ZŠ na Dlhých Honoch žiačky, učitelia aj rodičia. „Aspoň sa zotrú sociálne rozdiely,“ vyjadril sa otecko jedného žiaka. Šiestačka Nikola Budašová súhlasí preto, lebo uniformy nosia na školách aj v zahraničí. Učiteľka prvákov Margita Stružková bola, ako sa vyjadrila, vždy proti uniformám, ale v poslednom čase zmenila názor. „Začínajú veľké rozdiely medzi deťmi. Deti sú z toho smutné, keď vidia, že niektoré majú pekné veci, ktoré si ich rodičia nemôžu dovoliť. Je to vidieť najmä u malých detí, kde je ten obdiv ešte väčší k veciam druhých ako u starších. Potom vzniká zloba, závisť medzi deťmi,“ dodala.
Zasadnutia detského parlamentu sa zúčastnil aj primátor Celler, ktorý sľúbil, že vyvolá odbornú i laickú diskusiu na túto tému. „Viem si predstaviť, že napríklad v spolupráci so študentmi zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne pripravíme návrhy na takéto oblečenie,“ povedal po zasadnutí.