ôsobia na organizmus toxicky.
Nikotín je toxín, ktorý produkujú tabakové rastliny, používané hlavne v insekticídoch pre ich neutralizačný účinok. V cigaretách je nikotín esenciálnou zložkou, ktorá pôsobí stimulujúco na nervový systém. Avšak jeho silný a toxický účinok na organizmus môže viesť až k vážnej intoxikácii. Mierna otrava nikotínom (u začínajúcich fajčiarov) sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, závratmi a búšením srdca.
Abstinenčné príznaky sa prejavujú vo forme podráždenia, bolestí hlavy a stavov úzkosti, ktoré môžu viesť až k depresiám. Nikotín je kvôli pôsobeniu na dopamínové receptory považovaný za drogu podobnú heroínu alebo kokaínu.
Decht je čierna, lepkavá usadenina zložená zo stoviek chemických zlúčenín, z ktorých niektoré sú karcinogénne alebo toxické. Okrem týchto látok sa v dechte nachádzajú ešte nitrazíny, anorganické karcinogény (arzenik, tetrakarbonyl niklu, chróm), rádioaktívne izotopy rádia, vápnika, tória, polónia a olova.
Oxid uhoľnatý vzniká nedokonalým spaľovaním tabaku a cigaretového papiera.
Nepriaznivé účinky oxidu uhoľnatého vznikajú pri jeho prieniku z dýchacích ciest do krvi, kde sa viaže na krvné farbivo hemoglobín, pričom vzniká karboxyhemoglobín. Okrem toho oxid uhoľnatý bráni aj uvoľňovaniu kyslíka z krvi do tkanív, čoho výsledkom je nedostatočné okysličenie tkanív, orgánov a ciev.
Dlhodobé zvýšenie obsahu oxidu uhoľnatého v organizme vyvoláva zvýšenie obsahu tukových látok v stene ciev, čím rastie možnosť náhlych komplikácií. Účinky oxidu uhoľnatého sa prejavujú poruchami najjemnejších mozgových funkcií, znížením presnosti jednotlivých úkonov, koordinácií. Fajčenie tehotnej ženy znamená chronickú otravu plodu oxidom uhoľnatým, ale aj ostatnými škodlivinami cigaretového dymu.
NÁSLEDKY FAJČENIA PRE ČLOVEKA
Fajčenie patrí k hlavným rizikovým faktorom vzniku množstva závažných ochorení, z čoho vyplýva následná dlhodobá práceneschopnosť, invalidita a predčasné úmrtia. Spolu s inými rizikovými faktormi sa fajčenie spolupodieľa na vzniku týchto ochorení:
• zhubné nádory priedušiek, pľúc, ústnej dutiny, hrtana, hltana, pažeráka, pankreasu, krčka maternice, obličiek, močového mechúra, konečníka, leukémie;
• nenádorové ochorenia dýchacieho systému ako chronická bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc, častejší výskyt zápalových ochorení, emfyzém pľúc;
• srdcovo-cievne ochorenia – ischemická choroba srdca, cievne choroby mozgu, choroby periférnych ciev;
• vredová choroba žalúdka a dvanástnika, poruchy trávenia;
• nenádorové choroby ústnej dutiny ako zápal slizníc, paradentóza, zubný kaz;
• znížená plodnosť
• komplikácie v tehotenstve – riziko predčasného pôrodu, potraty, nižšia pôrodná hmotnosť plodu.
OCHRANA NEFAJČIAROV
V súčasnosti je v platnosti zákon č. 377/2004 o ochrane nefajčiarov.
Zo zákona:
• na každom spotrebiteľskom balení tabakového výrobku určeného na fajčenie musí byť uvedené všeobecné varovanie o škodlivosti fajčenia;
• predaj tabakových výrobkov je prístupný v predajniach obyvateľom nad 18 rokov;
• fajčenie je zakázané v prostriedkoch hromadnej dopravy, v zdravotníckych zariadeniach, v školách, v kultúrnych a športových zariadeniach, v zariadeniach spoločného stravovania, v cukrárňach a v zariadeniach rýchleho stravovania.