Na súd prišlo asi päťdesiat ľudí, aby si konečne vypočuli rozsudok. Priniesli aj transparenty „Majský, stop!“, „Predajte nám naše byty!“, či „Ak existuje spravodlivosť, súd vyhráme!“. Pojednávanie po niekoľkých minútach skončilo, kvôli práceneschopnosti jedného z obžalovaných. Sudkyňa Patrícia Kepeňová pojednávanie odročila a určila ďalší termín na 19. februára 2007. Toto prítomných nájomníkov rozčúlilo natoľko, že začali kričať. „Majský môže získavať ďalšie milióny z nášho nájomného,“ ozývalo sa v súdnej sieni. Spoločnosť Tatrabyt im totiž v letných mesiacoch opäť zvýšila nájomné. Sudkyňa sa snažila ľudí utíšiť. Vysvetľovala, že práceneschopnosť je ľudská. „Robím, čo môžem. Skôr voľný termín nemám.“ Podľa nej, keby pojednávanie napriek práceneschopnosti žalovaného viedla, bol by dôvod na zrušenie jej súdneho rozhodnutia.
Rozhodli súpisné čísla
Na podnet združenia tzv. tatrováckych bytov podalo Ministerstvo hospodárstva SR ešte v roku 2004 žalobu na firmu Tatrabyt a Mesto Bánovce nad Bebravou. To rozhodnutím umožnilo, aby byty boli zapísané na list vlastníctva vtedajšej firmy Tatra Sipox, teda Jozefovi Majskému. Podľa žaloby žiada, aby sa takmer 600 bytov vrátilo do vlastníctva štátu.
„Tieto byty, aj podľa dokumentov z Fondu národného majetku, neboli predmetom privatizácie podniku VAB. Veď v mnohých žijú nájomníci, ktorí v bývalej „tatrovke“ ani nikdy nepracovali,“ tvrdí predsedníčka združenia Elena Igazová. „Bojujeme len o vlastné strechy nad hlavou a sme veľmi rozhorčení. Už nás nebaví doprosovať sa Majskému, s ktorým sa nám, napriek pokusom, nikdy nepodarilo skontaktovať. Prídeme aj vo februári,“ potvrdila snahu o spravodlivosť Elena Igazová.
Združenie založili nájomníci, ktorí odmietajú kúpu bytu za 5500 a neskôr za 9800 korún za meter štvorcový, ako to požadovala spoločnosť Tatrabyt. Väčšinou ide o dôchodcov, v bytoch žijú tridsať rokov a chcú si ich kúpiť za cenu podľa zákona. Tak, ako obyvatelia ostatných miest či obcí na Slovensku.
Nájomné sa zvyšuje, byty neudržiavajú
„Vnímam to ako veľkú krivdu spáchanú na všetkých „tatrovákoch“. Toto má byť odmena za dobré meno, ktoré sme celé roky robili podniku Tatra kvalitnými výrobkami? Ocenení sme tak, že platíme vysoké nájomné a byty ešte nie sú ani adekvátne udržiavané,“ povedal nám Ján Znášik. Medzi nájomníkmi sú aj rodiny, ktoré dostali byty ako náhradu za rodinné domy, čo padli za obeť rozširujúcej sa fabrike. „Rodinný dom sme museli opustiť a teraz na dôchodku nemám peniaze na drahý byt,“ sťažuje sa nájomníčka Štefánia Bolfová a Oľga Hanková dodáva: „Majský si byty privlastnil neprávom v rámci privatizácie. A my musíme platiť veľké nájomné, ktoré sa nám stále zvyšuje.“
Súd v minulosti vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal spoločnosti byty predávať a inak s nimi manipulovať. Môže však zvyšovať nájomné a to využila tým, že od 1. augusta ho zvýšila až do výšky stopercentného nájomného.
Rozporuplné nálady
Predsedníčka združenia Elena Igazová sa domnieva, že práve vďaka ich účasti bol určený presný termín ďalšieho pojednávania. Inak mohlo byť odročené na neurčito. „Aby sa zabránilo ďalšiemu predlžovaniu súdneho konania, po konzultácii s Ministretsvom hospodárstva SR sme sa zhodli, že vyjme zo žaloby správcu konkurznej podstaty, ktorý je v celej záležitosti najmenej podstatný. Informovali sme o tom všetkých členov združenia na výročnej schôdzi, ktorú sme minulý týždeň tiež zorganizovali.“ Nálada medzi nájomníkmi je momentálne dosť rozporuplná. Niektorí sú sklamaní, skeptickí, iní zasa rozhnevaní. „V každom prípade nás táto situácia znovu a pevnejšie spojila. Všetci sa držíme hesla: „Ak existuje spravodlivosť, súd vyhráme,“ vyjadrila nálady nájomníkov predsedníčka združenia.