Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Víťazom 4. ročníka Maratónu Perly Karpát Peter Tichý z ŠKP Čadca

Na štart štvrtého ročníka Maratónu Perly Karpát (42 195 km), ktorý sa uskutočnil v nedeľu 19. novembra - so štartom a cieľom na sídlisku SNP v kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice sa postavilo 82 bežcov (v priebehu maratónu sa piati vzdali).

V príjemnom, priam ideálnom jesennom počasí zvíťazil po prvýkrát bývalý slovenský olympionik v chôdzi (Sydney 2000) - 37-ročný Kysučan Peter TICHÝ z ŠKP Čadca - časom 2:31,06. Takmer po celej trati však udával tempo predovšetkým Ján MORAVEC zo Skalice (2:31,51), ktorý získal všetky prémie v obciach - Peťovka, Omšenie a Dolná Poruba - ako aj horskú prémiu R. Páleníka (21,1 km). P. Tichý si však veľmi precízne rozložil svoje sily a vďaka dobrej taktike - 2,5 km pred cieľom predbehol J. Moravca a zároveň vytvoril nový traťový rekord lepším časom o vyše pol minúty, ktorý patril v 2. ročníku M. Serbesovi z Etiópie, ktorý žije v súčasnosti v Českej republike.

V celkovom poradí získal časom 2:38,23 Ján KUCHARÍK z Trenčína vynikajúce tretie miesto (vo svojej vekovej kategórii B zvíťazil), v rámci Trenčianskeho kraja a okresu bol najlepší! Za zmienku stojí aj umiestnenie ďalšieho Trenčana - Stanislava ĎURIGU, ktorý v celkovom poradí skončil na 12. mieste (2:53,27) a vo svojej vekovej kategórii B skončil na šiestom mieste. Z nášho regiónu ešte na tomto náročnom maratóne zápolili - Miroslav Tomčány, Vladimír Fabuš, Vladimír Stopka, Štefan Kráľ, Jozef Hlávka z Dubnice, Miroslav Pavlacký z Trenč. Teplíc, Peter Bielik z Pov. Bystrice, Milan Matejovič z Hrabovky.
V kategórii žien štartovali o dve pretekárky viac ako vlani a po absolvovaní náročnej členitej trati sa z prvenstva oprávnene tešila Jitka HUDÁKOVÁ z Trenčína (3:25,33), na druhej priečke sa umiestnila Iveta KAMENSKÁ z Tlmáč (3:28,23) a tretia skončila pravidelná účastníčka tohto maratónu - Alžbeta TISZOVÁ z Košíc (3:33,29).

Z najstarších bežcov patrí uznanie 81-ročnému Tiborovi Vaňovi z Topoľčian a Imrichovi Žilinskému z Trenčína, ktorí absolvovali minimaratón na - sídlisku SNP vedno zo žiakmi ZŠ. Medzi ženami to bola známa Ľudmiľa Šuňová (ročník nar. 1932), ktorá sa pripravuje vo februári 2007 na maratón v Antarktíde. Len tak mimochodom, táto dôverne známa bežkyňa má za sebou už absolvovaných 114 maratónov!

V rámci maratónu bola aj súťaž štafiet, kde zvíťazilo družstvo BK Lysá pod Makytou časom 2:41,18, druhý skončil Pefo Team (2:42,08) a tretí boli Bachari SR (2:46,15). Trenčiansko-teplický maratón mal aj tentoraz medzinárodnú účasť v podobe bežcov z Česka, Poľska a Maďarska. Poliak Tadeus Jasek vyhral kategóriu M-50.

Najlepší jednotlivci obdržali v cieli poháre, diplomy, finančné a vecné ocenenia a všetci účastníci obdržali Pamätný list.
Poďakovanie za dobrú organizáciu a hladký priebeh podujatia patrí členom Klubu trenčiansko-teplických bežcov a vôbec všetkým organizátorom, rozhodcom, sponzorom a dobrovoľníkom.