V jednotlivých častiach určili pre psíčkarov lokality, do ktorých umiestnili aj zberne nádoby na exkrementy. Do tejto akcie zatiaľ investovali zhruba stosedemdesiattisíc korún. V sume je zahrnutý aj vysávač exkrementov, ktorý budú používať práve v zónach s voľným pohybom psov.
„Sú to efektívne vynaložené prostriedky, pretože už sa začína ukazovať disciplinovanosť psíčkarov, mesto je menej znečistené. Verím, že o niekoľko rokov bude mesto čisté a majitelia psov budú skutočne využívať len určené lokality,“ konštatuje primátor Ján Šušaník.
Ako ďalej doplnila Katarína Bašná z oddelenia životného prostredia mestského úradu, všetkých majiteľov oboznámili s lokalitami i pravidlami, ktoré v nich platia. „Každá lokalita je označená tabuľou, na ktorej je mapka, aby vedeli, aká je rozloha pozemku, sú tam pokyny, čo majú robiť. Hoci sú to zóny voľného pohybu psov, neznamená to, že nemajú odstraňovať exkrementy po svojich štvornohých miláčikoch. Na ich zber slúžia kontajnery s vreckami, ktoré sú umiestnené v lokalitách.,“ upozorňuje.
Rozhodnutie pre tento spôsob riešenia problému so psíčkarmi ovplyvnili najmä financie. „Uvažovali sme aj o kúpe vreciek s lopatkami, ale bolo by to oveľa drahšie.“ V meste je už osadených desať kontajnerov, postupne pribudnú ďalšie. Podľa Bašnej si už obyvatelia na nové pravidlá postupne zvykajú, čo sa prejavuje aj na vývoze kontajnerov: „Zo začiatku sme ich vyvážali raz za mesiac, aj to poloprázdne, teraz už dvakrát do mesiaca.“
Na otázku, či sa obyvatelia nesťažujú, že práve v ich lokalite je zóna voľného výbehu psov, odpovedala: „Sú sťažnosti, ale nie sú až také akútne. Preto chceme, aby sa nehromadilo veľa psov v jednej lokalite a vytvoriť ešte ďalšie. Zároveň sa ich snažíme dotvoriť lavičkami, aby boli vyčistené a mali upravený vzhľad,“ doložila Bašná.