hé. Neakceptovali ich najmä inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Vedúca odboru kultúry Marta Šajbidorová uviedla, že ministerstvo kultúry ich žiadosť o registrovanie na používanie kultúrnych poukazov kultúry neakceptovalo. „Dodnes nám nepodpísali naše zmluvy,“ vysvetľuje Šajbidorová a nemohli teda poukazy používať. „Chceli by sme dohodnúť iný spôsob ich prijímania a vyúčtovania,“ pripomína Šajbidorová.Kultúrne poukazy neakceptujú ani v Trenčianskom múzeu, ani v Galérii Miloša Alexandra Bazovského. Riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová však tvrdí, že to bola dobrá myšlienka, „len sa mala konzultovať aj so zástupcami múzeí a galérií,“ pripomína. Hodnota jednej zo štyroch častí kultúrneho poukazu je 50 korún. Vstupné na hrad pre študentov sa v Trenčianskom múzeu pohybuje od 10 po 40 korún, „takže s lístkami sa komplikovane manipulovalo,“ povedala Babičová. Z kultúrnych poukazov nemohli vydávať, tak túto situáciu riešili pridávaním propagačných materiálov, aby sa hodnota vyrovnala. „Pokiaľ viem zo skúseností múzeí, zdĺhavé a ťažkopádne bolo aj zúčtovanie,“ uzatvára riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová.
Podobne je na tom aj trenčianska galéria. Riaditeľka Danica Lovišková poukazuje na výšku skupinového vstupného do galérie, ktoré je 7 korún na žiaka. „Je to trošku nedotiahnuté pre inštitúcie, ktoré majú tak nízke vstupné,“ povedala Lovišková. Zároveň sa vynára aj problém s komplikovanou administratívnou agendou. Podľa riaditeľky, v galérii nezaznamenali zvýšený záujem o použitie kultúrnych poukazov.
Producent a dramaturg Hudobného divadla Trenčín Ondrej Odokienko prezradil, že s kultúrnymi poukazmi nemajú žiadny problém. „Kultúrne poukazy prinútili školy viac myslieť na kultúrnu výchovu svojich žiakov,“ povedal Odokienko. Školy často nimi hradia predstavenia v divadle. „Niekoľko mladých používa poukazy aj na návštevu našich večerných predstavení alebo nedeľných detských,“ doplnil Odokienko.
Niektoré školy nie sú používaním kultúrnym poukazov nadšené. „Spôsob financovania formou kultúrnych poukazov považujem za nevhodné riešenie,“ hovorí Mária Orviská, riaditeľka Základnej školy sv. Jozefa v Novom Meste nad Váhom. Podľa nej škola využila poukazy len čiastočne. „Financovanie by malo byť hlavne jednoduchšie, menej pracné, napríklad stanovená čiastka na žiaka, podložená dokladom o návšteve múzea a podobne,“ uvádza. Riaditeľ Základnej školy na Viestovej ulici v Myjave Zdenko Šimo si používanie kultúrnych poukazov pochvaľuje. „V našej škole sa veľmi využívali na akcie školy, ale aj individuálne,“ pripomína. Myjavskí školáci použili poukazy ako vstupné na folklórne slávnosti, do kina, či na akcie organizované miestnym domom kultúry.
Do projektu sa podľa informácie ministerstva kultúry v tomto roku zapojilo 2874 škôl z celého Slovenska. Ministerstvo vydalo spolu viac ako 900-tisíc poukazov v celkovej hodnote, ktorá presiahla 180,5 milióna korún. Poukazy mohli žiaci a študenti uplatniť v niektorých z takmer 450 kultúrnych inštitúcií. Ku koncu minulého mesiaca školáci z celkového počtu poukazov použili len viac ako 300-tisíc kusov, čo je približne tretina.