Takýto spôsob likvidácie odpadu je však nielen zdraviu škodlivý, je aj protizákonný. „Pri spaľovaní lístia aj konárov vznikajú rôzne dechtové a aromatické látky, tiež oxid uhoľnatý, ktorý spôsobuje poruchy dýchacej sústavy a je tiež karcinogénny,“ uvádza Katarína Vráblová zo spoločnosti Priatelia Zeme. Podľa ochranárov navyše, ak ľudia pália mokrý bioodpad, zvyšuje sa tým aj množstvo škodlivín. „Dym obsahuje navyše aj drobné čiastočky prachu, ktoré dokážu preniknúť do pľúc a vyvolať tak závažné ochorenia,“ dopĺňa Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne.
Pri spaľovaní odpadu občan porušuje hneď niekoľko platných zákonov. Predovšetkým je to zákon o odpadoch. V Trenčíne a jeho mestských častiach je zakázané spaľovať lístie, trávu a ostatný odpad zo záhrad na otvorenom ohnisku.“ informuje Katarína Marková z Odboru životného prostredia Mestského úradu v Trenčíne. Nie je možné vypaľovať trávu, trávnaté porasty lístie a voľne spaľovať akýkoľvek odpad. Výnimky musí povoliť príslušné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru.
Ochranári upozorňujú, že spaľovaním sa zbavujeme odpadu len zdanlivo, pretože sa mení len jeho skupenstvo, ale škodlivosť zostáva. Pri spaľovaní v domácich podmienkach teploty horenia nedosahujú také vysoké hodnoty, ako v priemyselných spaľovniach, čím uniká do ovzdušia množstvo nebezpečných látok. „Sú to ťažké kovy, fenoly, dioxíny, oxid uhoľnatý, formaldehydy, ktoré spôsobujú chronické dýchacie ťažkosti, poškodzujú hormonálny a reprodukčný systém, poškodzujú vyvíjajúce sa plody, či spôsobujú impotenciu,“ pripomína Katarína Vráblová.
Spaľovanie sa posudzuje ako protiprávne konanie, za čo hrozí pokuta do výšky 5-tisíc pre fyzické osoby a podnikateľským subjektom môže porušenie zákona vytiahnuť z rozpočtu až pol milióna korún. „Pálenie odpadu a vypaľovanie má v kompetencii Mestská polícia,“ doplnila Katarína Marková z Mestského úradu v Trenčíne. Mestskí policajti môžu aj udeľovať pokuty. Ak občania zistia, že im niekto „znepríjemňuje“ život spaľovaním odpadu zo záhrady, môže to oznámiť mestskej polícii aj anonymne.
Od 1. januára je v platnosti novela zákona o odpadoch, podľa ktorej sa odpad zo záhrad musí zhodnocovať. Najlepším spôsobom je kompostovanie. „Kompost je možné využiť ako najprirodzenejšie hnojivo,“ pripomína Richard Medal. „V každej obci zo zákona musí byť problematika odvozu a likvidácie bioodpadu vyriešená, väčšinou je to formou obecného kompostoviska, alebo zberného dvora, kde je vyčlenený kontajner na bioodpad,“ upozorňuje na povinnosť miest a obcí Medal. Občania Trenčína majú možnosť bezplatne odovzdať bioodpad v Zbernom dvore Považskej odpadovej spoločnosti na Zlatovskej ulici.
Spoločnosť Priatelia Zeme pripravila rozsiahlu kampaň zameranú na tému spaľovania bioodpadov. „Cieľom tejto akcie je upozorniť a informovať ľudí, ktorí často nevedia, čo spôsobujú spaľovaním odpadu svojmu zdraviu aj prírode,“ vysvetľuje Katarína Vráblová. Do informačnej kampane začlenili aj školy a samosprávy miest a obcí. „Do akcie sa zapojilo viac ako 250 škôl a 96 obcí a miest, ktoré v tomto týždni pripravia nástenku, budú distribuovať informačné materiály, či pripravia rozhlasové vysielanie,“ uzatvára Katarína Vráblová z organizácie Priatelia Zeme.