nielen regionálny, ale i celoštátny význam.
Podujatie sa konalo v rámci roka Ľudovíta Štúra. Účastníci podujatia si zároveň spomienkovou slávnosťou pod názvom Spomeň dnes, zem rodná pripomenuli 190. výročie narodenia a 150. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra, ale i 115. výročie narodenia evanjelického kňaza, spisovateľa, redaktora a ilustrátora Andreja Mihala. Položením vencov k pomníkom významných dejateľov spätých s Dolným Srním - Martina Rázusa, dramatika Jozefa Hollého a Márie Rázusovej Martákovej - si uctili ich pamiatku. Slávnostnú atmosféru dotvorili v kultúrnom dome vystúpenia členiek MO Matice slovenskej, žiakov ZUŠ z Moravského Lieskového a spevokolu Klenotnica zo Bziniec pod Javorinou.
Ako uviedol pri slávnostnej prezentácii knihy jej autor Ján Skovajsa, pôvodne chcel písať o napĺňaní odkazu a myšlienok Ľudovíta Štúra významnými osobnosťami našej obce, ktorí sa tu narodili, žili a tvorili. „Keďže ich činnosť mala vplyv na širší okruh dejov tohto kraja, spracoval som knihu o celom podjavorinskom kraji. Okrem state o Ľudovítovi Štúrovi sú v knihe spracované články o Jurajovi Chorvátovi, Márii Rázusovej Martákovej, Štefanovi Svetskom, či Pavlovi Hečkovi,“ skonštatoval autor. Cennými v knihe sú podľa Skovajsu doteraz nepublikované rukopisy. Knižočka napríklad obsahuje aj kapitolu autora Borisa Bálentu – Žalospev nad Ľudovítom Štúrom. Autorom žalospevu je P. Ján Wargha (Varga zo Kšinnej) a nesie dátum 27. januára 1956. Je napísaný v slovakizovanej bibličtine a spomína sa v ňom rodina Kľúčovská z Nového Mesta nad Váhom, s ktorou mal Ľudovít Štúr úprimný priateľský vzťah.
Knihu do sveta vyprevádzali piati krstní rodičia – starosta obce Peter Petkov, riaditeľ Trenčianskeho osvetového strediska Vladimír Zvalený, emeritný biskup na Slovensku Ján Antala, primátor Starej Turej Ján Kišš a senior evanjelickej cirkvi Milan Kubík.