
isíc korún, ktoré centrum neplatilo od januára, elektrinu odpojili. „Problém je, že kúrenie máme na elektrinu, takže tu teraz všetci mrzneme,“ hovorí. V sociálnom dome je v súčasnosti len päť obyvateľov, ktorí sú aj vnútri teplo oblečení a zabalení do diek. „Sústredili sme ich všetkých do jednej izby,“ hovorí Ferianec. „Keby nám Mesto poslalo peniaze, ktoré nám dlhujú, tak by sme mali za čo zaplatiť elektrinu a aspoň zimu by sme nejako prežili.“ Časť dlhov za elektrickú energiu splatili ešte v lete z príspevku Trenčianskeho samosprávneho kraja, ale na ďalšie platby už nezostalo.
Pomáhať občanom v núdzi má podľa zákona Mesto. To buduje samostatný prístrešok pre bezdomovcov v podstate za mestom, na výpadovke na Soblahov, v priestoroch Mestského hospodárstva na Soblahovskej ulici. V unimobunkách môžu ubytovať 30 bezdomovcov, na prevádzku vyčlenilo 300-tisíc korún. Pritom v centre sú priestory, personál a ako pripomenula bývalá štatutárka Oľga Löbbová, aj prostriedky. „V rozpočte sa vyčlenilo na rok 2006 subjektu, ktorý poskytne pomoc ľuďom bez prístrešia, 900-tisíc korún. Na sociálny taxík 600-tisíc. Kam sa podeli? Na nocľaháreň na Sihoť v zime odhlasovali stotisíc hneď pri otvorení. Krištof nedostal ani korunu. Ani na sociálny taxík. Okrem Centra pre rodinu v meste nepomáha bezdomovcom nikto ani v okolí. Mesto sa schováva za zmluvu na stotisíc, ktoré dalo ešte v roku 2004. Primátor dal verejný prísľub, že keď odídem z centra obnoví dotáciu. Ja som odišla aj z verejného života. Ja sľuby plním. Bezdomovci boli iba rukojemníci,“ tvrdí.
Problém riešili aj poslanci na zasadnutí sociálnej komisie. Ako uviedol Ferianec vôbec ich nezaujímalo, čo bude, stále sa zaujímali iba o bývalú štatutárku. „Tak som pripomenul, že mali rok, aby to riešili, pritom predsedníčka komisie Gabriela Hubinská pôsobila v orgánoch centra po celý čas.“
Nezaplatené faktúry nie sú jediným problémom. Centrum je zaťažené niekoľkými úvermi, dokonca je zaúverovaná aj budova.