V tomto roku sa tu výtvarníci stretli už po šiesty krát. V uplynulom roku sa sympózium Wagus rozšírilo aj na jesennú časť, ktorá sa uskutočnila v Moravskom Lieskovom. Výberom zo svojich prác sa účastníci sympózia predstavujú na výstave „Inšpiratívna slovenská krajina alebo hostia Paľa Mihalku.“ Vystavuje aj usporiadateľ a dlhoročný organizátor bošáckeho sympózia Paľo Mihalko. Koncepciu výstavy pripravila Alena Hejlová z Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.
Na sympóziu Wagus sa pravidelne zúčastňujú aj umelci z Ruska. „V roku 2004 prejavili záujem dvaja maliari, Michail Romadin a Peter Stronskij,“ hovorí kurátorka výstavy Alena Hejlová. Peter Stronskij sa zaradil medzi skupinu výtvarníkov, ktorí „mali tú česť znovu vzkriesiť maľby v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve,“ uviedla Hejlová. Stronskij si veľmi obľúbil Slovensko. Do Bošáce prišiel už po tretíkrát. Tvrdí, že Slovensko je „maľovateľná“ krajina.
Pre ruských maliarov je Slovensko a Trenčín vôbec, originálnym spojením dávnej histórie, i aktuálnej súčasnosti. Michail Romadin je nielen v Rusku, ale aj v Spojených štátoch amerických uznávaným maliarom, grafikom, spisovateľom, filmovým a divadelným umelcom. Na výstave je zastúpený svojimi charakteristickými akvarelmi. Za pozornosť stojí aj tvorba mladučkej, talentovanej Karolíny Chatkevičovej a ďalšieho ruského výtvarníka Alexeja Panina. Zaujme aj Andrej Vereščagin, pre ktorého tvorbu je charakteristická lyrická, zasnená maľba. Na Slovensku sa však predstavuje skôr realistickým prejavom. Zmysluplné okúzlenie farebnými tónmi a odtieňmi slovenskej krajiny vidíme aj u ďalšieho ruského maliara Arkadija Nikolajeva. „Sú to scenérie súčasných dní, kde atribúty civilizácie a techniky provokujú naše vnímanie,“ hovorí o jeho tvorbe kurátorka.
O slávnostný ráz otvorenia výstavy sa postarala folklórna skupina Kasanka z Bošáce, ktorá v tomto roku oslávila 30. výročie svojej existencie. Podľa slov Aleny Hejlovej výstava ďalej poputuje do Viedne a uvidieť ju môžu aj priaznivci výtvarného umenia v Budapešti.