Veľkej obľube sa tešia stretnutia pre deti, ale priaznivcov si našli aj večerné ateliéri pre dospelých a seniorov, ktoré vstúpili už do druhého roka svojej existencie. Ich súčasťou sú aj dielne, ktoré vedie niektorý z trenčianskych výtvarníkov. Po Iľjovi Holešovskom a Vladimírovi Kudlíkovi zavítal medzi nadšencov výtvarného umenia čerstvý jubilant Rudolf Moško.
Približne dvadsiatka priaznivcov výtvarného umenia sa v utorok podvečer stretla v priestoroch Galérie M. A. Bazovského. Okrem osobného stretnutia s majstrom Moškom mali možnosť spoznať i tajomstvo farieb ukladaných na plátno. Spoločne si prezreli jeho výstavu „Za vrchom vrch“, nainštalovanú v trenčianskej galérii. Mnohí z návštevníkov spoznali na Moškových obrazoch konkrétnu krajinu, vrch alebo dolinu, ktorú pri svojich potulkách zachytil na plátno. Rovnako si mohli na vlastnej koži vyskúšať, ako chutí pravý „maliarsky chlebík“ a zistili, že za obrazom je niekedy veľké množstvo úsilia, ale aj skúseností, či zručností. Návštevníci večerného ateliéru sa nechali inšpirovať priamo Moškovou tvorbou a viacerým sa celkom zdarne podarilo napodobniť majstrov rukopis. „Každý vytváral vlastnú krajinu,“ uviedla galerijná pedagogička Monika Drocárová, ktorá pravidelne organizuje tvorivé stretnutia.
Stretnutie však nebolo len o tvorbe, ale návštevníci galérie sa oboznámili aj so životom tohto významného trenčianskeho umelca. Jeho zážitky a jemu vlastný humor sa stali korením a oživením utorkového podvečera. Nádejní umelci počúvali pútavé rozprávanie o tých najrôznejších maliarskych technikách.
„Ďalšia časť jeho tvorby sú zátišia,“ upozorňuje Drocárová.
Charakteristickým „moškovským“ motívom je kocúr, ktorý sa na jeho obrazoch vyskytuje veľmi často. „Dominantu mesta, Trenčiansky hrad zobrazoval veľmi málo, tých má len asi desať kusov,“ doplnila galerijná pedagogička. Moško všetkých vyzval, aby kreslili, lebo kresba je základom celého výtvarného prejavu. „Predovšetkým by mali mať zo svojej tvorby radosť,“ tlmočila Moškove slová Drocárová.