„V pôrodnici som povedala, že chcem založiť materské centrum a môj gynekológ ma v tom podporil. Mala som totiž kamarátku z Košarísk, ktorá s bábätkom chodila cvičiť a bolo to výborné. Vtedy som sa dohodla s cvičiteľkou z Bratislavy, aby prišla aj do Myjavy. Rozhodili sme plagáty a zafungovalo to,“ objasňuje začiatky fungovania centra Kubovčiaková. Myšlienka založenia materského centra vznikla logickým postupom. Koordinátorkami celého projektu materského centra sú tri mamičky z Myjavy: Marcela Kavická, Vladimíra Petrovská a Viera Kubovčiaková. Pampúšik funguje od decembra 2005 ako občianske združenie a pred tromi mesiacmi dostali od Mesta Myjava do užívania priestory v kultúrnom dome Samka Dudíka. „Tie sme si postupne zútulnili a tak sme mohli v utorok 17. októbra priestory materského centra s názvom Pampúšik, oficiálne a slávnostne otvoriť,“ hovorí Marcela Kavická.
Hlavnou náplňou v súčasnosti je cvičenie. U cvičiteľky z Bratislavy, Anny Sedláčkovej, sa vyškolila jedna z mamičiek, takže centrum už má vlastnú cvičiteľku, Adélu Viskupovú. Pripravujú cvičenie pre tehotné ženy, ale aj pre rodičov s deťmi. Pre budúce mamičky zabezpečujú profylaktické cvičenie pod vedením sestričky myjavskej nemocnice Jany Krúpovej. Malú finančnú injekciu, ktorú použili na zariadenie centra, získali koordinátorky aj z projektu Šanca pre váš región. „Potrebovali sme do nových priestorov aspoň úložnú skrinku, chýba nám tu ešte koberec, detský nábytok, didaktické pomôcky, fit lopty a potrebujeme platiť lektorov a cvičiteľky, “ vymenováva Viera Kubovčiaková.
Ambíciou občianskeho združenia Pampúšik je rozvinúť už fungujúce materské centrum do aktívneho rodičovského centra, ktoré má ponúknuť priestor nielen mamám a deťom, ale aj otcom a starým rodičom. Medzi pravidelné aktivity chcú zaradiť aj diskusie s odborníkmi - pedagógmi, psychológmi či logopédmi. Jedným zo zámerov je apelovať na širokú verejnosť a miestnu samosprávu pri odstraňovaní bariér, s ktorými sa matky na materskej dovolenke denne stretávajú. V budúcnosti chcú v Pampúšiku vytvárať tvorivé dielne a herňu pre deti v predškôlkárskom veku. „Detičky si skôr navyknú na kolektív a tak idú do škôlky pripravenejšie aj po motorickej stránke, najmä vďaka cvičeniu“ hovorí jedna z mamičiek. „V budúcnosti by sme chceli poukázať na nutnosť zabezpečiť bezbariérový prístup do centra, vytvoriť voľné parkovacie miesta pre mamičky pred nemocnicou a zorganizovať akúsi formu prekážkového behu s kočíkmi pre aktívne mamičky,“ vymenováva naplánované aktivity Marcela Kavická.