acovníkov súkromných škôl Slovenska Gabriel Rovňák. Podľa neho predstava Združenia miest a obcí Slovenska „je dosť komická“. Tvrdí, že jeden zriaďovateľ by bol podriadený druhému, čo nemôžu akceptovať. Rovňák sa obáva, že by mohlo dôjsť k tomu, že by zriaďovateľ určoval, či neštátna škola v tom regióne môže alebo nemôže existovať.
Takého istého názoru je aj zriaďovateľka súkromnej materskej školy v Čachticiach Ľubica Gogolová. „Zriaďovateľ podriadený inému zriaďovateľovi je proti predošlému zákonu, kde sa udáva, že zriaďovatelia sú si rovnocenní. Z novely vyplýva, že každý si bude hájiť svoje. Je to, ako keby firma financovala konkurenčnú firmu,“ tvrdí zriaďovateľka, ktorú rozhorčuje navrhovaná podoba aj kvôli iba trojročnej záruke financovania, pričom im obec dá iba 85 percent. „To máme chodiť tri roky do roboty, skrášľovať si to tu a spríjemňovať s tým, že za tri roky končíme? Už teraz ma nebaví chodiť do roboty,“ uviedla.
Predseda ZMOS Michal Sýkora povedal, že obce a mestá by mali rozhodovať o tom, koľko neštátnych škôl sa zriadi v ich pôsobnosti. Podľa podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho by to bol „férový postup“, keďže vláda schválila návrh zákona, ktorý presúva financovanie neštátnych ZUŠ a ŠZ na obce a VÚC. V súčasnosti ich totiž financuje ministerstvo školstva prostredníctvom krajských školských úradov.
Poslanec NR SR za KDH Martin Fronc považuje predloženú novelu o financovaní škôl a školských zariadení za „znárodnenie súkromného školstva“. „Prináša pomalú, ale istú likvidáciu týchto súkromných školských zariadení,“ povedal s tým, že týmto zariadeniam budú chýbať finančné prostriedky, pretože samospráva sa bude brániť ich financovať.
Riaditeľ súkromného športového gymnázia v Trenčianskych Tepliciach Dušan Sádecký sa taktiež obáva budúcnosti svojej školy. „Každý argumentuje, že súkromné školy môžu vyberať peniaze od rodičov, no nikto nespomína, že súkromné školy musia taktiež platiť úvery za budovy či nájom, na čo im ani vybrané peniaze nestačia,“ tvrdí. Podľa Sádeckého sa riaditelia štátnych škôl boja súkromných, pretože je boj o žiaka a upozorňuje na sústavné porušovanie hospodárskej súťaže. „Štátna inšpekcia chodí kontrolovať súkromné školy a môže ich zrušiť. Všade v zahraničí súkromné školy kontrolujú inšpekcie pre súkromné školy,“ dodáva.