Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Zanietený vyznávač cyklistiky Stanislav Ďurikovič sa dožil 60 rokov

Nepochybne takým pravým a zanieteným Trenčanom je aj široko-ďaleko známy a uznávaný vyznávač cyklistiky a tréner v jednej osobe - Stanislav ĎURIKOVIČ, ktorý uzrel svetlo sveta v meste pod hradom Matúša Čáka 12. októbra 1946.

Už v rannej mladosti ho zo športu opantal futbal a najmä cyklistika, hoci ju spočiatku doslova nenávidel. V súčasnosti je už novopečeným šesťdesiatnikom a cyklistike holduje naďalej plným priehrštím - ako tréner cyklistického oddielu Slávia ŠŠ OŠG Trenčín.

K CYKLISTIKE VÔBEC NEINKLINOVAL
Keď videl ako chlapec cyklistické preteky, tak do pretekárov hádzal kamene. Nikdy neinklinoval k tomuto športu, ba práve naopak, priťahovali ho ako magnet predovšetkým rýchlostné motorky. Tomuto športu, ktorý zbožňuje až doteraz a má ho nesmierne rád, sa však kvôli rodinným pomerom nemohol v minulosti venovať. Keď ukončil osemročnú základnú školu, tak snom každého chlapca bol na Vianoce - bicykel. Ten mu rodičia nakoniec aj kúpili, začal sa ostošesť bicyklovať a čoskoro si našiel aj „bicyklového“ kamaráta - Jozefa Gajdoša z Trenč. Turnej, ktorý v súčasnosti už pôsobí ako cyklistický rozhodca, žije v Trenčíne a priateľmi sú až doposiaľ.

Skryť Vypnúť reklamu

PRIHLÁSIL SA DO JEDNOTY TRENČÍN
Spolu s týmto priateľom sa dohodli na tréningu a prihlásení sa do cyklistického oddielu Jednoty Trenčín. Trénerom bol vtedy pán Glonek a pod jeho vedením začali s abecedou cyklistiky. Písal sa rok 1961 a obaja chodili na pravidelné tréningy. Zúčastnil sa aj niektorých okolitých pretekov a intenzívne sa zoznamoval s týmto športom.

POČAS VOJNY V DUKLE NOVÉ MESTO n/V.
V roku 1967 nastúpil na základnú vojenskú prezenčnú službu do - Dukly Nové Mesto nad Váhom. Bola to vtedy taká „odnož“ Dukly Brno. Pôsobil tam dva roky, prežil nezabudnuteľné chvíle, poctivo trénoval pod vedením už nežijúceho podplukovníka, skvelého človeka Šrimpela. Jubilujúci Stano Ďurikovič sa venoval počas svojej kariéry iba cestnej cyklistike, nikdy ho nebavil cyklokros, alebo horské bicykle. Zhodou okolnosti však jeden z jeho zverencov - R. Gavenda, vyrástol viacmenej ako cyklokrosár.

Skryť Vypnúť reklamu

VRÁTIL SA SPÄŤ DO TRENČÍNA
Po vyzlečení vojenskej rovnošaty sa vrátil opäť domov - do cyklistického oddielu v Trenčíne. Mal však aj iné lákavé ponuky - z Dubnice nad Váhom, Žiaru nad Hronom, ale všetko nakoniec padlo a tak zotrval v rodnom Trenčíne. Aktívne pretekal na cestách do svojich 25. rokov a potom sa oženil. Ešte počas čerstvého ročného manželského zväzku však ostro zápolil v trenčianskom drese na rôzných cyklistických pretekoch.

PRVORADÁ BOLA CYKLISTIKA
V jeho športovej činnosti bola postupne prvoradá cyklistika, a to aj napriek tomu, že rodičia ho neustále upozorňovali na možné riziká tohto športu a jednoducho mali strach a obavy, aby to raz neskončilo najhoršie.
Bol vyučeným rádiomechanikom a keď prestal s cyklistikou tak sa rozhodol študovať na priemyslovke v Bratislave. Po maturite spolu s terajším trénerom Dukly Trenčín V. Kvetanom sa dohodli, že pôjdu študovať na vysokú školu elektrotechnickú. Práve v čase, keď už poslal prihlášku, prišiel za S. Ďurikovičom domov pán Glonek s ponukou, či by nemal záujem ísť študovať za trénera 1. triedy do Bratislavy, čo mu vzápätí aj prisľúbil. Elektrotechnika teda znenazdajky padla, lebo daná ponuka bola pre Stana podstatne zaujímavejšia a atraktívnejšia, nakoľko stále bol opantaný cyklistikou.

Skryť Vypnúť reklamu

OD ROKU 1982 TRÉNEROM V ŠPORTOVEJ ŠKOLE
V roku 1980 ukončil jubilant trénersku školu, ale ešte od roku 1977 bol trénerom cyklistických mládežníkov v TJ Dukla Trenčín. Akonáhle sa športová škola v Trenčíne otvorila (1982), dal si prihlášku a po rôzných peripetiách si bol vedomý, že ako pedagogický pracovník, ktorému deti chodili na náboženstvo, nemá nárok sa tam nejako dostať. Zamestnanie ako opravár-rádiomechanik mal v rukách a teda viacmenej iba čakal, čo a ako bude ďalej. Na jeho veľké prekvapenie si ho riaditeľ IV. základnej školy v Trenčíne, kde asi štyri roky sídlila aj športová škola, zavolal či je ochotný nastúpiť na trénerske miesto. Ochotu samozrejme mal, ale otvorene sa vyznal, že či mu nebudú vadiť určite veci súviace s jeho osobou a deťmi. Po dlhom-predlhom takmer mesačnom riaditeľskom premýšľaní bol Stano nakoniec pozvaný k podpísaniu zmluvy. V tých časoch to bolo preňho neuveriteľným šokom a tak teda mohol začať pracovať na športovej škole ako profesionálny tréner a túto funkciu vykonáva až doteraz - teda takmer 25. rokov!

BEZ EXTRÉMNYCH UMIESTNENÍ
Počas čulej cyklistickej pretekárskej kariéry, ktorú odštartoval v roku 1961 a vydržal to až do r. 1973, nedosiahol podľa seba mimoriadne extrémne výsledky. Získal titul majstra kraja, medailu z majstrovstiev Slovenska, bol držiteľom rekordu na 100 km na dráhe, ktorý medzičasom prekonal Grunc, pretekár od Ostravy, žijúci na Slovensku. Pravidelne štartoval aj na rôzných cyklistických pretekoch (Hlas ľudu), majstrovstvách Československa a podobne. Ako tvrdí on - nemôže povedať, že dosiahol nejaké výrazne úspechy a výsledky, hoci s jeho tvrdením pri všetkej skromnosti nemožno až tak jednoznačne súhlasiť.

VYCHOVAL MNOŽSTVO REPREZENTANTOV
Jeho trénerskými rukami prešlo množstvo talentovaných cyklistov, z ktorých vyrástli nepochybne skvelí reprezentanti. Jeho prvým sladkým trénerským ovocím, odchovancom zo športovej školy bol rozhodne - Miroslav LIPTÁK.
Po ňom spolu s bývalým kolegom Petrom IVANOM vychoval Jána VALACHA, Jána ŠIPEKYHO (ktorý stále preteká), Martina RIŠKU (jeden z najlepších slovenských cyklistov), Romana BRONIŠA, Radoslava HUSÁRA, vlastných synov - Martina a Slavomíra ĎURIKOVIČOVCOV a ďalších. Cyklistov, ktorí štartovali na juniorských majstrovstvách sveta bolo neúrekom, lebo každým rokom - je aspoň jeden cyklista s OŠG účastníkom MS. Takým cenným skvostom je rozhodne Róbert GAVENDA, ktorého trénoval pre cestnú cyklistiku, pre cyklokross ho trénuje jeho otec. Stano Ďurikovič je trénerom na športovej škole v Trenčíne už pozoruhodných 25 rokov a pôsobí tam až doposiaľ. Cení si veľmi dobrú spoluprácu s cyklistami Dukly Trenčín.

SPLNENÝ SEN
Je úplne samozrejme, že snom každého športovca, alebo trénera je niečo významne vo svojej kariére dosiahnúť. Snom tohto novopočeného šesťdesiatnika bolo, aby sa ešte pred odchodom na dôchodok spolupodielal ako tréner na výchove nejakého medailistu s majstrovstiev sveta, alebo Európy. Aj keď to nebolo priamo, ale určitou mierou sa mu splnil, lebo aj on má zásluhu na úspechoch R. Gavendu, ktorý získal titul majstra Európy a bol vicemajstrom sveta v cyklokrose. Záujem o jeho služby však prejavujú predovšetkým kluby so zameraním na cestnú cyklistiku.

VŠETKO SPRAVIŤ ČO NAJLEPŠIE
Jeho takým celoživotným krédom bolo a stále je, že keď niečo robí, tak sa to snaží spraviť čo najlepšie tak, ako to vie on. To isté hovorí aj svojím zverencom, aby sa vždy snažili urobiť všetko najlepšie tak, ako to oni vedia a aby to bolo proste dobré. Cyklistikou sa v tomto čase živí na Slovensku len veľmi málo chlapcov, teší, že okrem Jurča sú to na 90 percent chlapci s OŠG Trenčín, ktorí prešli nielen rukami S. Ďurikoviča, ale samozrejme celého kolektívu odborníkov, vrátane pedagogického zboru.

PODPORA MANŽELKY
Aj keď mu neraz povedala, aby sa venoval predovšetkým výchove vlastných detí a nie cudzích, predsa ho v jeho náročnej robote vždy podporovala. Bez jej pochopenia by to jednoducho nebolo ani možné. Od začiatku apríla, kedy začína sezóna cestnej cyklistiky, tak víkend čo víkend, je akoby na kolotoči, nakoľko sa konajú rôzné cyklistické preteky a športové akcie.

OTCOM TROCH SYNOV
Najstarší syn - MARTIN bol kedysi reprezentantom Československa a Slovenska v cyklistike. Štartoval na Giro Itália, ako pretekár brázdil cesty po celej Európe. Keď mal 29 rokov musel chtiac-nechtiac s cyklistikou skončiť, lebo mal zdravotné problémy s kolenom a nepomohla ani operácia. Bol v reprezentačnom družstve Slovenska „A“, keď J. Valach vyhral preteky okolo Slovenska. Bol v príprave na olympiádu do Atlanty. V tomto prípade teda jablko nepadlo ďaleko od stromu...

Druhý syn - SLAVOMÍR bol taktiež kedysi skvelým cyklistickým pretekárom a ešte ďaleko talentovanejší ako jeho brat Martin. Počas zimnej prípravy, keď behával na Inovec, tak doteraz je držiteľom rekordu. Nevydržal pri cyklistike však príliš dlho a dal sa v tých časoch príliš skoro na podnikanie, kde pôsobí až doteraz.

V prípade tretieho - najmladšieho syna ANDREJA sa jubilantová manželka vyslovila, že na šport ho nikdy nedá, lebo už nie je ochotná týždeň čo týždeň prať batohy, výstroj a dresy po dvoch synoch, ktorí prichádzali z pretekov. Jej rozhodnutie teda bolo, že bude tanečníkom-folklóristom, nakoľko sa jej to nesmierne páčilo. Nakoniec však z toho nič nebolo...

Keď mal iba päť rokov, tak prvýkrát povedal, že bude pilotom. Jeho sen, respektíve predsavzatie sa od 1. júla 2006 stal skutkom - už lieta!
Detský sen sa teda stal realitou, vyštudoval vysokú leteckú školu v Žiline a je inžinierom leteckej dopravy a pilotom. V minulosti skúšal aj cyklokros, ale to nebolo ono...

CYKLISTIKA MU BUDE CHÝBAŤ
Keď raz príde čas, že bude musieť skončiť s cyklistikou, tak mu bude prenárame chýbať. V súčasnosti sa venuje rekreačnej cyklistike, ale každý deň chodí na bicykli do práce, bez ohľadu na počasie. Neraz príde na bicykli aj za synom do Dubnice nad Váhom. Bez bicykla ho vlastne ani nestretnete.

NEĽÚBI PARADAJKY A HRÍBY
Cyklistický zanietec S. Ďurikovič zje hadám všetko, ale rozhodne neľúbi paradajky a hríby. Najlepšie si však pochutí na čiernohorskom rezni. Je absolútnym abstinentom a ani na Silvestra nevypije ani deci šampanského.
Je presvedčený o tom, že práve v Trenčíne sú najlepšie podmienky na Slovensku na cyklistiku - za to patrí vďaka všetkým, ktorí pomáhajú tomuto športu po všetkých stránkach, vrátane sponzorov.

K množstvu gratulantov, s prianím všetkého najlepšieho sa pripája aj redakcia Trenčianskych novín.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 861
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 697
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 123
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 069
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 807
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 583
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 508
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 452
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 397
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 264
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

V súboji Dukiel uspeli východniari

Trenčín prehral v Michalovciach o gól.

Dukla nastúpila proti Zvolenu.

Polícia potrebuje pomoc pri identifikácii zlodeja

Poznáte ho? Ak áno, kontaktujte políciu.

Prenasledoval bývalú partnerku, už čelí obvineniam

Obvineniam z nebezpečného prenasledovania čelí 50-ročný Trenčan. Muž niekoľko mesiacov strpčoval život bývalej družke.

Pribudlo viac ako tisíc nakazených

PCR testy v pondelok odhalili 1 021 nakazených, laboratóriá otestovali 6 545 vzoriek.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Dve základné školy v Nových Zámkoch hľadajú riaditeľa

Aké podmienky musia spĺňať a koľko budú zarábať?

Už ste čítali?