Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Čerstvý šesťdesiatnik Rudolf Holcinger aktívne hrával futbal vyše 38 rokov!

Stručne a výstižne povedané - aj futbalistom, ktorí v minulosti výrazne preslávili futbal nielen pod starobylým Matúšovým hradom akosi chtiac-nechtiac pribúda rôčkov.

Mnohí z nich majú v súčasnosti už od šesťdesiat až nad sedemdesiat a určite si neraz zaspomínajú a zbilancujú svoju nadovšetko bohatú a pestrú hráčsku kariéru. Do tejto kategórie rozhodne patrí aj super futbalista čias minulých - Rudolf HOLCINGER, ktorý v nedeľu 15. októbra 2006 oslávil svoje okrúhle životné jubileum - 60. rokov života zasväteného predovšetkým hre hier - futbalu.

RODÁK Z IVÁNKY PRI DUNAJI
Už ako žiak štvrtej-piatej triedy základnej školy bol vybraný v Ivánke pri Dunaji do žiackeho mužstva, ktoré hralo vtedy v mestskej súťaži - s takými mužstvami ako Slovan, alebo Červená hviezda Bratislava. V tomto klube postupne prešiel všetkými vekovými kategóriami, v drese dorastencov hral vtedy 2. ligu - až po seniorov. Ako rodák hral spolu s Tiborom Jančulom.
Od 17. rokov už hral za prvé mužstvo Ivánky, ktorá vtedy zápolila v súťaži s takými tímami ako - Slovan Bratislava B, Trenčín B, Trnava B, Nitra B, Partizánske, Nové Zámky a pod. Bola to skutočne dobrá súťaž, na zápasy chodilo bezmála od tisíc, až do dve tisíc divákov, čo bola naozaj pekná návšteva. V Ivánke pôsobil až do nástupu na vojenskú prezenčnú službu - do roku 1965.

Skryť Vypnúť reklamu

VOJAKOM V DUKLE ŠUMPERK
Dva roky vo vojenskej rovnošate si poctivo „odkrútil“ v Dukle Šumperk a po návrate do civilu ho v Ivánke po odohratí asi dvoch majstrovských zápasov oslovili funkcionári Trnavy - páni Mĺkvy a Moravec s infomáciou že „Toni Báči“ (už nežijúci Anton Malatinský) si ho praje vidieť na tréningu v Trnave. Bolo to v časoch, keď tam hrali také osobnosti ako - Adamec, Dobiáš, Hagara, Kuna, ktorých vtedy videl len v televízii.

DO TRNAVY HO ZOBRAL A. MALATINSKÝ
Ako 21-ročný padol R. Holcinger do „oka“ trénerovi A. Malatinskému a za ošatné si to vzápätí namieril z Ivánky do ligovej Trnavy, kde pôsobili v tom období Švec, Kravárik, Brumovský, Kuna, Adamec a ďalší. Väčšinu majstrovských stretnutí odsedel na lavičke náhradníkov a príležitosť zahrať si dostával v trnavskom béčku. Bol aj v širšom kádri A-mužstva, keď Trnava bola po prvýkrát majstrom republiky. Vzápätí odišiel Malatinský trénovať do Viedne a Holcinger po niektorých „skopičinách“ odišiel do Zbrojovky Brno na dva roky, kde hral druhú celoštátnu ligu. Potom sa však opäť vrátil do Trnavy (hoci mal ponuky aj inde), k prinavrátivšiemu trénerovi Malatinskému, kde sa zrodil ďalší, v poradí štvrtý majstrovský titul.

Skryť Vypnúť reklamu

V ROKU 1972 Z TRNAVY DO TRENČÍNA
V období, keď práve trenčianski futbalisti vypadli z prvej ligy R. Holcinger prichádza do Trenčína. Do tohto mesta ho priviedol dobrý priateľ a spoluhráč z mladosti - Tibor Jančula a vzápätí už hral spolu v útočnom trojzáprahu s „Bélom“ Masným. Do mužstva prišiel vtedy tréner Štefan Čambal a niektoré nové hráčske tváre z voj. prezenčnej služby - Čechvala, Brezovský, Lintner. Funkcionári nám avizovali záchranu a nám sa v sezóne 1974/1975 podarilo postúpiť spolu s Lok. Košice do prvej celoštátnej ligy.
Odohral som všetkých 30. ligových stretnutí bez vystriedania, rovnako ako aj J. Macháč a J. Hollý.

PREMIÉRA PROTI „KLOKANOM“
Prvý ligový zápas v trenčianskom drese odohral v novej sezóne na ihrisku Bohemiansu Praha (3:3). Prvý ligový gól zasa zaznamenal proti Slávii Praha a Trenčania práve jeho presným zásahom vyhrali 1:0, keď prekonal brankára Stáreka: V tíme zošívaných si vtedy Rudo zahral aj proti Frantovi Veselému, Grospičovi a ďalším. Veľa sa však naučil z futbalovej abecedy najmä od skvelého „špilmachera“ V. Masného, V. Mojžiša, D. Bartoviča a iných. Bola to vynikajúca partia ambiciózných futbalistov a ich odovzdané skúsenosti na nezaplatenie...

Skryť Vypnúť reklamu

NAJRADŠEJ PROTI SLOVANU
Počas súťažných ročníkov hral najradšej proti Slovanu Bratislava, kde boli rýchlí a technickí hráči (Pivarník, Čapkovič), nefaulovali a boli to jednoducho futbaloví gavalieri. Protihráči „Rudina“ ani trochu nešetrili, neraz spomína na „tvrdých“ mužov v jednotlivých kluboch (Rosický Forman, Klimeš, Vojáček). Potešili ho skvelé divácke návštevy - veď kedysi na Slovan, Inter, Sláviu, Spartu, Brno, Ostravu, Teplice, Duklu chodilo v Trenčíne od 20-25 tisíc divákov! Malo to proste iný náboj ako teraz, nuž kdeže sa podeli tieto zlaté futbalové časy? Rozhodne súčasným hráčom chýba vysoké herné nasadenie a útočníci málo riskujú (jeden na jedného) - nesmú sa jednoducho báť. V pokutovom území sa totižto odohráva všetko najpodstatnejšie...

PREŽEHNAL SA A MUSEL ODÍSŤ!
V roku 1977 hrali Trenčania ligový duel s Duklou Praha (hralo sa pred televíznymi kamerami - výsledok 0:1 gólom Nehodu) a pred úvodným výkopom sa R. Holcinger prežehnal. Tým pádom si narobil nechtiac nesmierne problémy, nakoľko kompetentné štátne orgány ho za tento čin v neúprosnom komunistickom režime „ocenili“ výhadzovom z Trenčína, hoci práve bol v „laufe“ a veľmi sa mu darilo nielen po streleckej stránke. Po predvolaní na OV KSS mu jeden nemenovaný okresný funkcionár odkázal, aby mu zmizol z očí a nech mu pomôže „Pánbuško“. Rudo nemal šancu na žiadnú reálnu obhajobu a musel sa chtiac-nechtiac z úspešného Reimanovho tímu porúčať tam, kde o jeho služby mali záujem a nebáli sa - do Púchova. Do Trenčína na futbal však chodil ako divák a bolo mu veľmi ťažko. Nuž, bola taká doba aká bola...

Z TRENČÍNA DO PÚCHOVA
V Jednote Trenčín pôsobil jubilant od roku 1972 do roku 1977. Potom odišiel hrať za výmenu za J. Koiša do Matadoru Púchov národnú ligu. Púchovčania postúpili do vyššej súťaže. Potom chvíľočku hral za Piešťany kde vlastne zanechal aktívnu činnosť a dal sa na trénerske remeslo. V súčasnosti je už držiteľom trénerskej Euro licencie „B“. V regionálnej súťaži ešte chvíľu pôsobil v tíme Dolnej Súče spolu s „Lajom“ Koišom.

AKTÍVNYM HRÁČOM 38 ROKOV
Človeku sa ani veriť nechce, ale je to tak. Čerstvý šesťdesiatnik z Trenčína sa aktívnemu futbalu venoval pozoruhodných 38 rokov a pri tomto športe zažil veľa pekného, radostného, ale aj smutného. Rozhodne však nebanuje, že sa rozhodol práve pre tento šport, ktorý ho očaril ne celý život - už od detstva. V jeho bohatej futbalovej činnosti doteraz veľmi rád spomína na obdobie, keď v roku 1972 pod taktovkou skvelého trénera „Pišta - Báčiho“ Čambala, postúpil Trenčín do prvej ligy a Rudo mohol obliekať ligový dres a dávať góly za toto mužstvo a terajší klub Jednoty.
Dobré spomienky má aj na pôsobenie v Trnave a s odstupom času sám otvorene priznáva, že spravil niekoľko nepremyslených a zbytočných „prešľapov“ a rozhodne mohol dosiahnúť ešte viac ako dokázal. Bolo to predovšetkým o poslušnosti. J. Adamec mu raz povedal, „že počkaj času, ako hus klasu“, lenže Rudo chcel hrať okamžite v slávnej trnavskej jedenástke a to sa proste nedalo. V konečne fáze však nevydržal, boli však aj takí, ktorí predsa len vydržali a dostali sa nakoniec - po určitých peripétiach do vysnívaného ligového kádra (Varadín, Fandel). Nepochybne takúto istú šancu mal vo vlastných rukách aj Rudolf Holcinger. Nuž, ale raz darmo, život je neraz aj o prehrách. Počas hráčskej kariéry v Trenčíne ho trénovali také osobnosti ako - Malatinský, Čambal, Reimann, Hucko, Vičan, Javorek, Michalík. Nikdy a v žiadnej vekovej kategórii však nereprezentoval na zelenom trávniku Československo.

Z HRÁČA TRÉNER
Bol vedúcim TSM-ky mladšieho ligového dorastu v Trenčíne a zo Spartou Praha bojoval o majstrovský titul. Oba zápasy však prehrali - 3:0 a 3:1.
Škoda-preškoda, že z tohto mužstva sa iba málo futbalistov uchytilo medzi seniormi. V súčasnosti trénuje ml. dorastencov AS Trenčín, ktorí pôsobia v piatej lige. Nevýhodou je, že hrajú aj o tri roky proti starším chlapcom, ktorí sú momentálne na čele tabuľky s osembodovým náskokom a sú rozhodne pre budúcnosť trenčianskeho futbalu sľubnými talentami. Je na nich ako tréner veľmi pyšní...

MANŽELKA A DCÉRA
S manželkou Máriou sa síce nezoznámil na futbale, ale predsa len sem-tam sa prišla pozrieť aj na futbalové zápolenia, bola a stále je jeho veľkou oporou. Dcéra Katka mu nesmierne drží už niekoľko rôčkov všetky prsty a v jeho čulej futbalovej činnosti ho aktívne podporuje a povzbudzuje.
Vzájomné porozumenie je na veľmi dobrej a prospešnej úrovni nielen v jeho rodine, ale aj u jeho zamestnávateľa v trenčianskom Old Herolde.

NENAPLNENÁ TÚŽBA
Jeho doteraz nenaplneným snom je, aby sa na mestskom štadióne na Sihoti už konečne hrala aj nejaká kvalitná medzinárodná pohárová súťaž. Chcel by sa toho ešte dožiť, lebo nepochybuje o tom, že ľudia v meste pod Čákovým hradom majú radi futbal. Patrilo by sa, aby tu bol oveľa lepší a hodnotnejší futbal ako je tomu v súčasnosti a chodili také skvelé návštevy ako v dávnej minulosti. Trápi ho momentálne „potácanie“ Trnavy a Trenčína na chvoste Corgoň ligovej tabuľky. V novinách číta o futbalovej biede v Trenčíne a mrzí ho, že sa stále nič nedeje...
Jubilantovi praje veľa zdravia, šťastia a pohody do ďalších rokov plodného života aj redakcia Trenčianskych novín!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 531
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 458
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 248
 4. Aká je chémia vôní 10 987
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 408
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 827
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 774
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 242
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 790
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 932
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

FOTO: Trenčianska knižnica sprístupnila novovybudovaný výťah

Výťah má uľahčiť prístup imobilným čitateľom.

Slávnostné sprístupnenie výťahu v Trenčianskej knižnici

Dopravná nehoda cyklistu s osobným autom v Bánovciach

K dopravnej nehode cyklistu a osobného auta došlo v pondelok 30.novembra v poobedňajších hodinách v Bánovciach nad Bebravou.

Hasiči v Trenčianskom kraji v novembri zachránili majetok za viac ako 706-tisíc eur

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčianskom kraji absolvovali v novembri 240 výjazdov.

Pribudlo 1254 nakazených a 29 úmrtí, vyliečilo sa takmer tritisíc

PCR testy v pondelok odhalili 1 254 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 991 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 29, na Slovensku tak ochoreniu podľahlo už 868 ľudí. Vyliečilo sa ďalších 2 818 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Už ste čítali?