az vydali už dvestosedemdesiat vakcín a nové ešte neprišli. „Objednali sme štyritisíc kusov, no príde nám iba dvetisíc,“ uviedla magistra, podľa ktorej toto množstvo bude stačiť iba pre tých, čo majú u nich už odložené recepty. Keďže sa každý rok očkuje viac a viac ľudí, počítali s väčším počtom vakcín. „Minulý rok sme vydali tritisíc vakcín na štyrikrát, a keďže sme počítali s tým, že sa bude objednaný počet krátiť, objednali sme radšej viac,“ vysvetlila. Podľa jej informácií náklad vakcín čaká na odbavenie v Lyone a budúci týždeň bude dovezený na naše územie spolu pre Česko, Poľsko či Litvu.
V lekárni na Mierovom námestí vakcíny chýbajú tiež a z objednaných dvestopäťdesiat kusov im dorazí vraj iba šesťdesiat.
V lekárni v Moravskom Lieskovom vakcínu taktiež nekúpite. „Dostali sme iba malé percento z toho, čo sme žiadali, a to bolo za pár dní preč,“ tvrdí Tatiana Miklánková, podľa ktorej sa chodí na vakcínu informovať denne množstvo ľudí. Podobná situácia je aj v Novom Meste nad Váhom. V tamojšej lekárni sa šesťdesiat kusov z plánovaných dvestopäťdesiat rozchytalo v priebehu piatich dní. „Nevedia nám povedať kedy, ani koľko vakcín dostaneme,“ uviedla magistra Magdaléna Krajčiová.
Podľa Márie Štefkovičovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v niektorých lekárňach ešte vakcíny majú. „Tento rok by mala byť situácia lepšia ako vlani, pretože sa objednala vakcína pre 15 percent obyvateľstva,“ tvrdí. Na Slovensko bude v tejto sezóne dovezených 800-tisíc dávok. „Kedysi bolo centrálne plánovanie očkovacích látok a prostredníctvom štátneho rozpočtu sa plánovala a zabezpečovala očkovacia látka pre všetky osoby, ktoré podliehali očkovaniu, napríklad obyvatelia domovov dôchodcov, ústavov sociálneho zabezpečenia a podobne. Tým bolo zabezpečené, že najrizikovejšia časť obyvateľstva bude chránená,“ uviedla Štefkovičová. Po tom, čo sa zrušilo centrálne plánovanie a prešlo na dodávky vakcín cez lekárne a na úhradu zdravotných poisťovní alebo vlastnú úhradu, je podľa nej veľmi ťažko odhadnúť dopyt. Výroba vakcíny je technicky a časovo náročná, trvá viac ako tri mesiace. „Firmy vyrobia množstvá, na ktoré majú objednávky a môže sa stať, že nakoniec je dopyt väčší ako vyrobené množstvo. Firmy preto pre krajiny, ktoré nedajú predbežnú objednávku, plánujú množstvá podľa vlaňajšej spotreby,“ vysvetľuje krátenie objednávok. Podľa jej slov sa podarilo nakontrahovať väčšie množstvo vakcín ako vlani a malo by jej byť dostatok. „Ak sa v niektorej lekárni nenachádza, ide zrejme o prechodný stav,“ dodala.