Čerstvý päťdesiatnik Jaroslav Hromník zasvätil život futbalu

Futbal jednoznačne hýbe šírym svetom a viacerí ho dostanú do vienka najmä od svojich otcov a dedov - už pri samotnej kolíske. Medzi zanietených milovníkov tejto hry hier nepochybne patrí aj - Jaroslav HROMNÍK z Trenčianskeho Jastrabia, ktorý sa 21. septem

bra 2006 dožil pekného životného jubilea - svojích 50.narodenín.

S FUTBALOM ZAČÍNAL A
SKONČIL AKO ŽIAK
Ako chlapec sa upísal futbalu na Základnej škole v rodnej obci Trenč. Jastrabie, kde sa postupne zoznámil s jeho abecedou. Nepochybne bolo jeho snom a životným krédom dosiahnúť vo futbale čo najvyššie méty, ale osud bol proti a rozhodne mu neprial. Stalo sa to, čo stretáva väčšinu futbalistov - nežiadúce zranenie, výron ľavého kolena a tým aj predčasne ukončenie jeho krátkej aktívnej činnosti. Nádeje sa teda znenazdajky rozplynuli ako dym a na základe odporúčania lekárov musel chtiac-nechtiac zanechať aktívnu činnosť a neskoršie aj rozhodcovskú. Futbalu sa potom v rámci možnosti a zdravotných schopností venoval už iba len rekreačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VZOROM MU BOL OTEC
Otec František (už nežijúci) - rozhodcovská a funkcionárska osobnosť bol v tom čase uznávaným futbalovým arbitrom v republikových a krajských súťažiach. Keď Jaro musel zo zdravotných dôvodov pomerne skoro skončiť s aktívnym futbalom, tak na tento šport vôbec nezanevrel, ba práve naopak, stále hľadal možnosti, ako sa uplatniť v obľúbenom športe. Preto iba privítal skvelú príležitosť - chodiť s otcom ešte ako dieťa na futbalové zápasy, ktoré on rozhodoval. Bol to práve otec, ktorý bol preňho tou správnou motiváciou, ako ďalej pokračovať v celoživotnej láske - futbale. Je samozrejme a logické, že postupne čoraz intenzívnejšie inklinoval k píštaľke, bez otcovho nátlaku či príkazu. Raz darmo, veď to mal v rodine...

PREMIÉRA V ROKU 1974:
ĽUBORČA-NEMŠOVÁ
Na radosť celej rodiny, prišiel veľmi očakávaný deň D. Bolo to v roku 1974, keď Jaro absolvoval rozhodcovské skúšky III. triedy a na jeseň už mal svoju životnú premiéru na zelenom trávniku v úlohe arbitra.
Prvým zápasom, ktorý rozhodoval a na ktorý sa jednoducho nedá zabudnúť, bol to susedský dorastenecký duel okresnej súťaže Ľuborča - Nemšová.
Popri tom hneď po absolvovaní arbitrovských skúšok išiel s otcom sa pozrieť na dorastenecké stretnutie Sereď - Nové Mesto nad Váhom, kde bol delegovaný ako hlavný rozhodca. Na zápas však neprišiel druhý postranný rozhodca (terajší asistent) a tak hneď za horúca dostal Jaro príležitosť v úlohe čiarového rozhodcu viesť tento majstrovský duel spolu s otcom. Hromníkovci sa takto historický zapísali do futbalových análov ako rozhodcovská dvojica - otec so synom. V oblastných súťažiach bol arbitrom štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

OD ROKU 1978 ROZHODCOM ZsFZ
Ako sa dalo predpokladať, Jarovi sa rozhodovanie zapáčilo a píštaľka ho opantala v jeho ďalšej futbalovej kariére. Postupne si zvyšoval rozhodcovskú kvalifikáciu a viedol jednotlivé zápolenia dorastencov a seniorov po celom bývalom Západoslovenskom kraji. Po návrate z voj. prezenčnej služby v Přerove, postúpil v roku 1978 ako arbiter do krajských súťaži - jeho prvým zápasom v kraji v úlohe hlavného bol duel Hlboké - Holíč. Spokojnosť s jeho rozhodovaním bola obojstranná, ked aj delegát stretnutia ohodnotil jeho výkon vtedy najvyššou známkou - štvorkou! Futbalové stretnutia riadené Západoslovenským futbalovým zväzom rozhodoval do roku 1984 (šesť rokov). V období rokov 1993-1999, po reorganizácii súťaži (národné ligy sa rozčlenili a posunuli do kraja) - bol rozhodcom III. ligy.

SkryťVypnúť reklamu

V SEZÓNE 1984-1985
POSTUP DO SFZ
Ten istý rok potom postúpil ak arbiter do pôsobnosti Slovenského futbalového zväzu. V rozhodcovskom drese to dotiahol ako hlavný a čiarový rozhodca až do vtedajšej II. slovenskej národnej ligy, kde pôsobil osem rokov a na čiare asistoval aj v I. SNL. Osobne nikdy nechcel byť stredobodom pozornosti na hracej ploche, vždy chcel sústrediť pozornosť divákov predovšetkým na hráčov. Strážil čistotu hry, aby diváci mali patričný zážitok, vždy sa snažil byť objektívný a nikoho nikdy úmyselne nepoškodil. V celoslovenských súťažiach pôsobil až do roku 1993.
Samotné rozhodovanie vnímal osobne ako taký relax a pred vstupom na hraciu plochu vždy z neho všetko „spadlo“ a sústredil sa iba na futbalové dianie.

ARBITROM BOL VYŠE
25 ROKOV!
Keď to všetko zrátame a zosumarizujeme, tak ľahko zistíme, že na svojom konte za pozoruhodné štvrťstoročie rozhodovania (od roku 1974 do roku 1999) - mal za sebou vyše 800 odpískaných priateľských a súťažných stretnutí. Toto číslo mohlo byť ešte vyššie, ale postupom rokov sa čoraz častejšie ohlasovalo zranenie z detstva (koleno). Na fyzických previerkách nemal žiadne problémy, predsa po skončení sezóny 1998-1999 sa definitívne rozhodol zo zdravotných dôvodov zavesiť rozhodcovský výstroj na klinec.
Počas aktívneho rozhodovania precestoval krížom-krážom celé Slovensko - od Bratislavy až po Humenné a väšinou spoznal serióznych zanietených ľudí pre futbal.

POČAS KARIÉRY
BEZ INZULTÁCIE!
Hodno pripomenúť, že za celú svoju kariéru nepoznal, čo je inzultácia a taktiež nebol ani raz disciplinárne potrestaný! Raz darmo, koho raz v živote opantá futbal, tak ten veru už nikdy na celoživotného koníčka nezanevrie a zostane mu verný po celý život. Veď čerstvý 50-ročný jubilant bol aktívným hráčom, rozhodcom, delegátom a regionálnym funkcionárom.

Z ROZHODCU DELEGÁT ZsFZ
Hneď po zanechaní rozhodcovskej činnosti sa rozhodol - ako inak zostať pri futbale, tentoraz už ako delegát. Jeho žiadosti bolo seriózne vyhovené, bez problémov bol zaradený v roku 1999 do širokej rodiny delegátov ZsFZ, kde aktívne pôsobí až doteraz (sedem úrodných rokov).

ČLEN RADY ObFZ
a ČLEN ŠTK ZsFZ
V období rokov 1999-2003 zastával funkciu predsedu disciplinárnej komisie Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne, v súčasnosti je členom Rady ObFZ. Okrem toho je od roku 2003 aj členom športovo-technickej komisie Západoslovenského futbalového zväzu. Žiadna práca vo futbalovom dianí mu nie je cudzia a vždy je ochotný spraviť pre tento šport všetko.

LUKÁŠ A FILIP
V otcových šľapajách kráčali aj synovia Lukáš (27-ročný) a Filip (25-ročný). Obaja pôsobili v žiackom, dorasteneckom a seniorskom drese Trenčianskeho Jastrabia. Kvôli pracovným povinnostiam v zahraničí museli predčasne zanechať aktívnú činnosť.

MANŽELKA ĽUDMILA
Nebyť skutočne skvelého pochopenia a úžasného porozumenia manželky Ľudmily, ktorá vždy dokázala vytvoriť skvelú rodinnú atmosféru, tak určite by vo futbale nedosiahol to, čo v konečnom účtovaní dosiahol. Osobne aj ona má futbal veľmi rada a niekedy chodila aj na zápasy. Po rokoch - rokúcich spoločnej cesty životom (27 rokov) jej chce za všetko, čo preňho spravila veľmi pekne poďakovať. Z jeho známych ani nepozná takú manželku, ako je tá jeho, ktorá dokázala skĺbiť a pochopiť všetky jeho aktivity a záujmy. Je to jeho životná výhra - akoby prvá cena v športke!

ČÍNA, KOLÁČE, ZÁKUSKY
Manželka je vynikajúca kuchárka, najradšej obľubuje od nej na tanieri čínu, koláče a super zákusky. Čo sa týka nápojov, tak rozhoduje ročné obdobie. Cez zimu je to slivovica s mierou a cez leto pivo, prípadne decentne červené víno. Nepatrí vyložene medzi „fajnšmekrov“ a zje všetko čo má na tanieri...
Nuž, Jarino - ŽIVIO, veľa zdravia a pohody do ďalších rokov plodného života ti praje aj redakcia Trenčianskych novín! Karol Ďurina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 919
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 634
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 6 227
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 116
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 115
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 879
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 719
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 123
  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 560
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 12 999
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 867
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 106
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 945
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 677
  8. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 3 461
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Počas obnovy budú zastávky dočasne premiestnené.


TASR
V jednom bode sa cyklotrasa bude križovať i s cestou pre autá.

Po dokončení vybudujú i ďalší úsek.


Ilustračné foto.

Muža previezli do nemocnice.


  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 560
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 12 999
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 867
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 106
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 945
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 677
  8. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 3 461
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu