Organizátorky - pracovníčky oddelenia pre deti a mládež Verejnej knižnice Michala Rešetku - sa rozhodli pripraviť pre deti aj podobný program. Ako informovala vedúca oddelenia Darina Ďurkechová, noc v knižnici venovali rozprávkam a slovenskému rozprávkárovi Pavlovi Dobšinskému. Akciu ozdobili aj vlastným logom - rozprávkovou zelenou žabou s korunkou na hlave, ktorá mala symbolizovať ríšu rozprávok. „Začali sme čítaním rozprávok, deti súťažili v prednese Dobšinského rozprávok, vyberali najkrajšiu rozprávku, súťažili o najlepšieho rozprávača a rozprávnicu, nechýbala ani spevácka súťaž a nočná diskotéka.“ Na stretnutie so skutočným rozprávkovým svetom sa vybrali k soche trenčianskeho vodníka Valentína na Štúrovo námestie. Ešte predtým si však pripravili vodníkovské masky, potúžili sa valentínskych čajom, ktorý bol samozrejme zelený. Tradíciou nocí v knižnici je sadenie stromčekov. „Už ich tu máme zo desať, teraz sme s deťmi zasadili rozprávkovú vŕbu Valentínku,“ povedala Ďurkechová.
Po bohatom programe deti zaľahli do spacákov a ráno ich pracovníčky knižnice vyprevadili na cestu domov rozprávkovými buchtami.
„Záujem o akciu je obrovský,“ hovorí Darina Ďurkechová, „Museli sme aj viacerých odmietnuť. Sú tu deti zo všetkých trenčianskych škôl a snažili sme sa uprednostniť tie deti, ktoré chodia do knižnice často a veľa čítajú.“
Piatkovú papučovú noc trávilo v knižnici 50 detí vo veku od deväť do dvanásť rokov. Podľa Ďurkechovej to je optimálny počet. „Na minulej tu nocovalo 80 detí a na noci s Andersenom sme mali takmer 130 detí a to už bola veľká zodpovednosť.“
Takáto akcia sa zatiaľ koná iba v trenčianskej knižnici, ale už vyzvali aj ostatné knižnice, aby sa postupne pridali. Akciu plánujú o rok zase zopakovať a venovať ju inému slovenskému spisovateľovi, ktorý písal pre deti.