Pamiatku účastníkom SNP si v sobotu 27. augusta uctili položením vencov predseda strany SMER-SD Robert Fico, predseda ČSSD Jiří Paroubek ako aj predsedovia parlamentov oboch krajín. Okrem politikov sa podujatia zúčastnili aj desiatky veteránov SNP a odbojárov. Niektorí z nich sa k pamätníku doviezli autom ako premiéri, ďalší však tú možnosť nemali a približne 400-metrový kopec si museli vyšliapať.
Premiér Fico v prejave zdôraznil, že SNP nám dokázalo, že aj malý národ môže povstať za správnu vec, a to aj vtedy, ak je to sprevádzané veľkými stratami. Podľa Fica Slovensko aj dnes po 62-rokoch musí mať rovnakú odvahu, akú mali naši otcovia a dedovia a musíme všetkými legitímnymi prostriedkami obhajovať svoje národné záujmy. „Ak to nedokážeme, staneme sa šachovými figúrkami, ktorými hýbe každý,“ vyhlásil. Fico zdôraznil, že silné štáty, ktoré sa snažia diktovať politiku malým krajinám nebývajú vždy spravodlivé a keď chcú byť spravodlivé, už nie sú dosť silné.
Odkaz SNP si pripomenul aj Paroubek, ktorý zdôraznil, že podľa prieskumov verejnej mienky sú Slováci najobľúbenejším národom Čechov. Podľa neho sa SNP stalo po vojne obeťou propagandy režimu, ktorý ho prezentoval ako výsledok umného postupu komunistickej strany.
V penzióne na vrchu Roh sa zároveň počas víkendu konalo 2. spoločné dvojdňové zasadnutie predsedníctiev, poslaneckých klubov a ministerských klubov strany Smer–sociálna demokracia a ČSSD. Obaja predsedovia strán ČSSD aj Smer-SD počítajú pri posilňovaní vzájomnej spolupráce aj s výmenou skúseností, ktoré má česká sociálna demokracia z vládnutia a na druhej strane Smer-SD z činnosti v opozícii. Podľa Fica osem rokov vládnutia ČSSD v Čechách potvrdilo, že efektivita sociálnodemokratickej orientácie je pre prospech občanov vyššia, ako to bolo počas ôsmich rokov vlády pravice na Slovensku. Zhodli sa na tom, že treba varovať pred fetišizáciou ekonomických reforiem na úkor sociálnej spravodlivosti.
V odpovediach na otázky novinárov obaja predsedovia potvrdili, že v prípade mierových misií obe krajiny by mali vysielať svojich vojakov do krajín, kde hrozí vojnový konflikt iba v prípade, ak takáto medzinárodná pomoc bude mať mandát od OSN. Platí to aj v prípade Iránu, ktorý odmieta ukončiť obohacovanie uránu.