
Začiatkom augusta došlo k masovému úhynu kačíc, ktoré vo veľkých počtoch hniezdili na brehoch potoka i rieky. Odkedy sa objavili na hladine prvé mŕtvoly, trvalo niekoľko dní, kým si zainteresované inštitúcie ujasnili postup ich odstránenia a likvidácie.
„Mesto Trenčín nenesie žiadnu zodpovednosť za odstránenie mŕtvych kačíc na základe zákona o odpadoch,“ oznámil hovorca mesta Tibor Hlobeň. Ako pripomenul Igor Holeček z Obvodného úradu životného prostredia v Trenčíne, kačice sú síce chránené zvieratá, ale zároveň aj poľovnou zverou. Z titulu vlastníckych vzťahov sú vždy niečím vlastníctvom. V tomto prípade poľovného združenia. Ale poľovný revír nesiaha až sem, takže zo zákona to prislúcha najbližšiemu poľovnému združeniu. „Oslovil som ich, nemali o to záujem. Podľa Radovana Jambora zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, poľovné združenia ignorovali straty „svojej“ zveri. „Starostlivosť o zver nie je len nosiť srnčej zveri seno do krmelcov, ale i riešenie takéhoto problému“, povedal Radovan Jambor. Rajmund Rapaič z regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Trenčíne oponuje, že poľovníci poľujú a likvidujú uhynuté zvieratá len v poľovných revíroch.
Lokalita, kde sa kačice nachádzali, je v intraviláne, čo je nepoľovná plocha a tam už nesmú zasahovať. „Mali sme prípady, že do mesta vbehol srnec alebo diviak. V takomto prípade musí zasahovať mestská polícia, nemohli sme ako poľovníci nič robiť.“ Pracovníci obvodného i krajského úradu životného prostredia považovali za kompetentných veterinárov. Podľa Jambora došlo ku kompetenčnému „chaosu“, hoci bol nevyhnutný okamžitý zásah.
Drahomír Stano zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty si myslí, že zainteresované inštitúcie by sa mali dohodnúť na opatreniach, pretože takýto charakter počasia sa môže v nasledujúcich rokoch opakovať a môže vzniknúť situácia, ktorá na rozdiel od terajšej nemusí byť pre človeka neškodná.
Aj podľa prednostky Obvodného úradu životného prostredia v Trenčíne Viery Glesovej prax upozornila na určité legislatívne medzery. „Preto sa stretnú v Bratislave odborníci z ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva i z Ústrednej veterinárnej a potravinovej správy, aby vypracovali jednotný metodický postup, prípadne iniciovali novelizáciu príslušných zákonov, ktoré budú detailne riešiť postup pri likvidácii a veterinárnom šetrení úhynu väčšieho množstva voľne žijúcich, prípadne zákonom chránených zvierat,“ oznámila prednostka.
Situácia sa vďaka počasiu stabilizuje
Trenčín - Nejednoznačnosť legislatívy a nečinnosť dotknutých orgánov vyriešilo Ministerstvo životného prostredia. Poverilo pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR Správy CHKO Biele Karpaty odstrániť uhynuté kačice z vody. V piatok 4. augusta vytiahli šesť kusov, výlov opakovali aj počas víkendu a v pondelok 7. augusta, celkovo vytiahli 17 kačíc.
Ako nás informoval riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v Bratislave SR Jozef Bíreš, dostali pracovníci regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Trenčíne telefonické oznámenie o náleze kačíc už v nedeľu 30. júla a odobrali vzorky. Laboratórne výsledky vtáčiu chrípku vylúčili. Divé kačice však dochli naďalej. Ďalšie rozbory robili v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne. „Kačice zabili baktérie Clostridium perfringens typ A,“ informovala riaditeľka Mária Kantíková. Nevylúčila ani možnosť otravy botulotoxínom. „Kvalita vody z mikrobiologického hľadiska vykazovala vysoké fekálne znečistenie i zvýšený obsah dusitanov. Namerané zvýšené hodnoty môžu byť dôsledky rozkladu biologického materiálu alebo fekálneho znečistenia vody počas dlhodobého zvýšenia teploty. Podľa Kantíkovej, vo vode asi zahynulo nejaké zviera, mohli to byť ryby, alebo ostatné bezstavovce, ktoré sú potravou rýb a tie zase konzumujú kačky.
Drahomír Stano z SCHKO Biele Karpaty predpokladá, že situáciu spôsobilo horúce počasie uplynulých dní. „Vody bolo málo, nebola okysličená, potok nemá brehové porasty, premnožili sa mikroorganizmy a tie sa kumulovali v potrave kačiek.“
Situáciu na Tepličke okrem štátnych inštitúcií monitorujú aj zástupcovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko. Podľa Radovana Jambora sa situácia postupne stabilizuje. Vo štvrtok 10. augusta našli už len 2 kadávery a to na mieste vzdialenom 1500 metrov od inkriminovaného miesta, kde ich mohol odplaviť silnejší prúd vody. „Zlepšenie situácie nastalo vďaka chladnému a daždivému počasiu. Došlo zrejme k odplaveniu zdroja nákazy alebo k spomaleniu hnilobných procesov vo vode,“ uvádza Jambor. Pohľad na opustenú Tepličku však dokazuje, že došlo naozaj k veľkým škodám. „Za nevyhnutné opatrenia považujeme v tejto chvíli predovšetkým komplexnú chemickú a biologickú analýzu vzoriek vody, ktorá by mohla poukázať na zdroj kontaminácie a následné právne a veterinárne opatrenia.“