Váh, štrkové lavice a množstvo mokradí by nás isto uchvátil. Dnes si takýto stav môžeme už len predstavovať, pretože tok Váhu bol neskôr zregulovaný a mokrade vysušené a zaorané. Dodnes sa z týchto prírodných klenotov zachovali len torzá.
Už dlhé roky sa polemizuje o tom, ako tento stav zlepšiť a aspoň čiastočne priblížiť k pôvodnému. Istou, ale ešte nie úplne odskúšanou alternatívou sú štrkoviská, materiálové jamy, ktoré tu vznikli ako pozostatky povrchovej banskej činnosti. Viacero ich vzniklo pri výstavbe diaľnice. Vhodnou úpravou alebo prepojením s korytom rieky možno docieliť vznik akejsi náhrady za pôvodné mŕtve ramená a mokrade. Jedným z takýchto je i Dubnické štrkovisko, ktoré je dôležitým dôkazom toho, ako sa dá bez dodatočnej úpravy do „kráterovitej podoby“ a pri vhodnej starostlivosti umelo vytvoriť významná a tiež ekoturisticky atraktívna lokalita.
Vzniklo približne v 70-tych rokoch a sústava vzniknutých ostrovov v tejto lokalite je zachovaná až do súčasnosti. Práve tieto ostrovy, ale i pobrežná zóna a rozsiahle zárasty tŕstia a pálky sa stali útočiskom a hniezdiskom pre viacero ohrozených druhov vtáctva. Z tohto dôvodu bolo Dubnické štrkovisko zaradené aj do Národného zoznamu navrhovaných chránených vtáčích území (CHVÚ) a do siete NATURA 2000 a pravdepodobne do konca tohto roka bude aj ako CHVÚ vyhlásené.
Lokalita sa nachádza medzi korytom Váhu a Nosickým (Vážskym) kanálom v katastroch obcí Dubnica nad Váhom, Borčice a Nemšová. Najlepší príjazd je z Dubnice, kde pri SPŠ odbočíte (na trase smerom z Trenčína) doľava k Váhu. Dá sa sem prísť aj autom, ale nie sú tu vhodné miesta na parkovanie. Vhodnejšie je navštíviť územie na bicykli alebo pešo. Ideálny prístup a pomerne kvalitný rozhľad na celé Dubnické štrkovisko poskytuje diaľničný odpočívač, ktorý sa nachádza prakticky hneď vedľa územia. Tu sa nachádza aj informačná tabuľa so stručnou charakteristikou lokality. Na území je z dôvodu ochrany prírody kúpanie, člnkovanie a stanovanie zakázané.
Na Dubnické štrkovisko si určite nezabudnite zobrať ďalekohľad. Najvhodnejším obdobím na návštevu je apríl a začiatok mája, ale i počas nasledujúcich mesiacov tu môžete vidieť veľa zaujímavostí. Začína sa ťah niektorých skupín vtákov, najmä bahniakov a volaviek. Zastihnúť môžete ešte aj niektoré hniezdiace druhy, z ktorých najvýznamnejšie sú rybár riečny a bučiačik močiarny. Rybár vám predvedie svoju akrobatickú loveckú techniku, kedy sa ako kameň vrhá strmhlav do vody. Pri podobných výkonoch určite „prichytíte“ známeho belasomodrého rybárika riečneho. Na bučiačika je už vhodnejšie postriehnuť si v podvečerných hodinách. Svojim nenápadným spôsobom života patrí k najtajuplnejším vtáčím druhom. Možno sa vám ho pošťastí uvidieť pri preletoch ponad tŕstie. Na ondatry sme si už zvykli ako na bežný zjav našich riek. Tu je ich viacero, všimnúť si môžete najmä početné „hrady“, ktoré si tieto zvieratá stavajú. Aj rastlinstvo Dubnického štrkoviska dopĺňa klenotnicu jeho vzácností.
K tu bežne rozšíreným druhom, ktoré sú inde vzácne, patrí napríklad aj myrikovka nemecká. Na nášvtevníkov Dubnického štrkoviska môžu zapôsobiť očarujúco i rôzne rastlinné spoločenstvá. Nádherné bývajú najmä zakvitnuté pobrežné plytčiny a porasty tŕstia, ktoré sú na Považí už len zriedkakde rozsiahlejšie.
Autor: Radovan Jambor