Infekcia sa podľa pracovníčky regionálneho úradu verejného zdravotníctva Anny Dernešovej prenesie na človeka konzumáciou živočíšnych potravín obsahujúcich salmonely, a to najmä mäso, vajcia a výrobky z nich.
Prejavy nákazy sa podľa Dernešovej dostavia 6 až 72 hodín po konzumácii kontaminovaných potravín. „Z nich sú najčastejšie majonézy, krémové zákusky, zmrzlina, mäsové výrobky či iné vaječné jedlá.“ Postihnutý pociťuje nevoľnosť, zvracia, má vysokú horúčku, kŕčovité bolesti brucha, prudké vodnaté stolice často zelenkastej farby, uviedla. Priebeh ochorenia môže byť podľa slov Dernešovej vážny hlavne u detí a starších pacientov, čo súvisí s veľkou stratou tekutín.
Salmonelózy sú u nás veľkým problémom a majú typický sezónny charakter s maximom chorobnosti v letných mesiacoch. Ročne podľa Dernešovej ochorejú tisíce ľudí, všetky vekové skupiny obyvateľov, najčastejšími pacientmi sú však predškolské deti a starí ľudia, ktorých organizmus nie je taký odolný, pričom najvyššia chorobnosť je u detí do jedného roku života.
Podľa pracovníčky RÚVZ v Trenčíne je pri predchádzaní nákaze dôležité kupovať mäso a vajcia iba v povolených predajniach, kde sú uskladnené v chladiacich zariadeniach. „Salmonely sa rozmnožujú pri teplotách od desať do šesťdesiat stupňov, preto treba suroviny skladovať v chladničke.“ Dernešová neodporúča umývať surové vajcia, lebo pórmi v škrupine sa môže salmonela zaniesť z povrchu do vnútra vajca.
Pri manipulácii so surovým mäsom a surovými vajcami treba dbať na zvýšenú hygienu. „Pracovné miesto i nádoby treba dôkladne poumývať teplou vodou a prostriedkom na umývanie riadu, pričom po práci si treba dôkladne umyť ruky, čím sa zabráni prenosu znečistenia hotových jedál,“ zdôraznila.
Na zneškodnenie salmonel je potrebné vajce variť vo vode, ktorá má šesťdesiat stupňov dvanásť minút a pri tepelnom spracovaní mäsa sa musí táto teplota dosiahnuť v jeho celom objeme, uviedla. Z majonéz je podľa Dernešovej vhodné používať iba priemyselne vyrobenú. „Hotové jedlá treba skladovať pri teplote do desať stupňov a pred podávaním zohriať až na deväťdesiat.“
Pri zabránení rozmnožovaniu salmonel podľa Dernešovej výrazne pomáha čisté kuchynské náradie a zabraňovanie styku medzi surovými a uvarenými potravinami. Treba však dbať aj na dodržiavanie osobnej hygieny a počas letných mesiacov sa radšej vyhýbať konzumácii krémových zákuskov, ktoré obsahujú surové vajcia alebo nepasterizované mlieko.