Mesto podalo projekt na Ministerstvo životného prostredia na rekonštrukciu kotoľne, v ktorom by sa ako hlavný zdroj tepla využívala drevoštiepka. Plánovaná realizácia mala začať v januári, pričom od októbra mala už drevoštiepka naplno vykurovať bánovské byty. Realizácia projektu na prvý pokus neprešla pre veľké množstvo žiadateľov. Podľa slov prednostu mesta Štefana Kobzu, mesto projekt predložilo opätovne a definitívne rozhodnutie či získajú na realizáciu prostriedky padne v septembri.
Monopolným výrobcom tepla v Bánovciach nad Bebravou je súkromná spoločnosť Byttherm, ktorá hospodári s majetkom mesta. V súčasnosti disponuje troma plynovými kotlami. Podľa Štefana Kobzu má mesto v pláne dva kotle vymeniť za jeden 3,4 megawatový kotol na drevoštiepku. „V zálohe ponecháme jeden 2,9 megawatový, ktorý je v prípade potreby schopný na krátky čas naplno nahradiť spaľovanie drevoštiepky,“ vysvetlil prednosta.
Podľa prednostu by na kúrenie šli všetky orezávky z verejnej zelene mesta, ale aj od občanov. Keďže kotolňa je v obytnej časti mesta je potrebné vybudovať miesto, kde by sa orezávky drvili. „Máme v meste urbariát, ktorý je ochotný odovzdávať kalamitné drevo a skúmali sme aj zmluvy so štátnymi lesmi,“ prezradil.
Princíp vykurovania touto alternatívnou metódou podľa prednostu, je v tom, že spaľovaná drevoštiepka uvoľňuje plyn, ktorý slabým plameňom vykuruje vodu. Najväčšou výhodou je podľa neho, že do kotla môže ísť drevo až so sedemdesiatpäť percentnou vlhkosťou, teda v podstate mokré.
Výška investície bude dvadsaťdva miliónov korún, pričom dvanásť miliónov bude stáť samotný obrovský kotol a zvyšok bude použitý na stavebné úpravy kotolne. Väčšiu časť financií trinásť a pol milióna korún mesto získa z fondov Európskej únie a okolo osem a pol milióna z Ministerstva životného prostredia.
Pomocou drevoštiepky chce mesto udržať cenu tepla pre občanov na takej úrovni, kde je doposiaľ aspoň rok. „Drevoštiepka síce nahradí plyn, no elektrina i doprava budú naďalej narastať, no aspoň ten nárast trochu spomalíme,“ dodal prednosta, ktorý počíta s tým, že drevoštiepka bude vykurovať Bánovce na Bebravou už od jarného obdobia.