Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Do predzápasového rituálu arbitra Martina Ježíka patria párky, káva a Robbie Williams

Na nominačnej listine rozhodcov SFZ, ktorí aj v sezóne 2006-2007 majú kompetenciu rozhodovať zápasy v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Corgoň lige - má krajské mesto Trenčín až dvoch ambicióznych arbitrov - Miroslava JAŠKA a Martina JEŽÍKA.

Kto pozorne sleduje futbalové dianie u nás, tak každý o nich dobre vie, nakoľko v slovenských súťažiach sú často obsadzovaní do funkcie či už hlavného, asistenta alebo pomocného štvrtého rozhodcu. Tentoraz sme sa rozhodli podrobnejšie opísať doterajšiu futbalovú cestu jedného z nich - 30-ročného Martina Ježíka, s ktorým sme si sadli za okrúhly stôl na kus reči. Z jeho pútaveho rozprávania sme sa dozvedeli veľa zaujímavého a to najpodstatnejšie ponúkame naším čitateľom.
ZAČIATOK V DRESE
MERINY TRENČÍN
Približne ako šesťročný začal aktívne hrávať futbal za mladších žiačikov Meriny Trenčín. Kategóriu starších žiakov a dorastencov absolvoval už v drese Leteckých opravovní Trenčín, kde hrával dokonca tretiu dorasteneckú ligu. Neskôr funkcionári LO odhlásili dorast zo súťaže a tak prestúpil na jednu sezónu do Skalky nad Váhom, ktorej dorastenci pôsobili vtedy v I. B. triede. Z tohto mládežníckeho tímu Skalky nastúpil na základnú vojenskú prezenčnú službu do Serede, odkiaľ si ho vybrali ako futbalistu na skusy do Trnovca nad Váhom. Počas svojho pôsobenia v uniforme, celú majstrovskú sezónu hrával za tento klub v majstrovtvách okresu Galanta. Keď ukončil vojenskú službu, bol hráčom Skalky n/V., ale chcel sa vrátiť do Leteckých opravovní. Práve vtedy sa však začal pomerne vážne zaoberať možnosťou rozhodovania.
So svojím otcom ešte počas svojho hráčskeho účinkovania navštevoval rôzne futbalové zápasy, postupne pričuchával k celkovej atmosfére, evidentne pociťoval otcovú podporu a veľké nadšenie pre tento šport.
Keď sa postupne vypracoval na dobrého arbitra, tak otec začal oveľa pozornejšie sledovať aj túto synovú činnosť. V súčasnosti majú aj hodinové rozhovory o tom, ako sa mu darilo a Martinove rozhodcovské výkony hodnotí samozrejme svojími očami.
Na popud známeho futbalového funkcionára Jána Liptáka sa nakoniec predsa len rozhodol pre rozhodcovskú kariéru a určite vsadil na správnu kartu. Bolo to presne na jar roku 1996, kedy absolvoval rozhodcovské skúšky u predsedu KR ObFZ v Trenčíne V. Gajdúška a začal rozhodovať stretnutia v oblastných súťažiach trenčianskeho regiónu.

Skryť Vypnúť reklamu

PREMIÉRA:
SVINNÁ - TRENČ. TEPLÁ
Svoju premiéru v rozhodcovskej rovnošate mal v stretnutí MO dorastu Svinná - Trenč. Teplá (0:2). Bol to nadovšetko pohodový duel, k spokojnosti všetkých zainteresovaných, v ktorom pískal všetko v súlade s vtedajšími platnými futbalovými pravidlami. V súčasnosti sa nad tým všetkým už iba pousmeje... Rozhodovanie sa mu nesmierne zapáčilo, všetky majstrovské zápasy v III. a II. triede, ako aj asistentovi rozhodcu v MO sa mu vydarili k spokojnosti.

POSTUP DO KRAJSKÝCH SÚŤAŽÍ
Tejto pocty sa mu dostalo po pol roku rozhodovania v MO a postúpil do majstrovstiev Západoslovenského regiónu, kde pískal niekoľko sezón a zároveň vytvoril spolu so Stanom Marcinátom a Heňom Mikulajom osvedčenú rozhodcovskú trojicu, ktorá pomerne dosť toho „preskákala“. Po postupe do 3. ligy potom v tejto súťaži pôsobil tri roky.

NA LISTINE ARBITROV SFZ
Majstrovská sezóna 2003-2004 znamenala v jeho kariére ďalší významný rozhodcovský postup - tentoraz priamo do súťaží Slovenského futbalového zväzu, kde pôsobí aj ako hlavný a zároveň aj ako asistent rozhodcu.
Na listine arbitrov SFZ rozhodoval dovtedy druholigové zápolenia, zároveň bol aj asistentom a náhradným arbitrom.
Počas jeho posôbenia v súťažiach SFZ ho sledovala komisia rozhodcov a mnohí ďalší odborníci. Na základe ich hodnotení postúpil od sezóny 2006-2007 na listinu rozhodcov najvyššej súťaže - Corgoň ligy.

Skryť Vypnúť reklamu

ROZHODCOM ZÁPASU
NITRA - DUBNICA
Vrcholovom jeho doterajšieho rozhodcovského účinkovania bolo odpískanie Corgoň ligového stretnutia Nitra - Dubnica. Tesne pred týmto duelom mal takú viacmenej zaťažkávaciu skúšku v troch druholigových zápasoch, ktoré sa mu vydarili k obojstrannej spokojnosti, vrátane osobného pocitu.
Práve na základe týchto troch zápolení dostal dôveru od rozhodcovskej komisie, hoci v tomto stretnutí už ani o nič nešlo, iba ak o ligové body. Tento vzájomný zápas skončil 2:2, išlo o premiéru a osobná nervozita bola namieste. Napriek tomu všetkému to dopadlo celkom dobre a chybičiek, ktorých sa dopustil pramenili predovšetkým so spomínanej nervozity.
Už počas poslednej júlovej nedele pôsobil ako náhradný „sudí“ na stretnutí ZTS Dubnica - Artmedia Bratislava a o týždeň neskôr bude opäť ako náhradný arbiter, tentoraz v zápase Artmedia - Ružomberok.
A SEN SA MU
NAPLNIL...
Ako človek-rozhodca, sníval vždy o tom, aby vo svojej kariére odpískal aspoň jeden Corgoň ligový zápas. Nakoniec sa k tomu predsa len po húževnatom úsilí prepracoval a stalo sa to realitou. Vždy hovorieval - vidieť Benátky a zomrieť, v rozhodcovskej branži zasa túžil zapískať si aspoň jeden ligový zápas a zomrieť...

Skryť Vypnúť reklamu

Keď už to vo svojej rozhodcovskej kariére predsa len dosiahol, tak tentoraz netúži už vôbec zomrieť, ale zasa túži niekedy v budúcnosti poškulovať po medzinárodnej rozhodcovskej scéne a zapískať si niekde v zahraničí. Jeho cieľom nie je totižto stagnácia, ale reálny krok vpred - k ďalšiemu vytýčenému cieľu.
Preto postup na listinu arbitrov UEFA alebo FIFA by bol jeho veľkým zadosťučinením a celoživotným úspechom. Pravda, bude si to vyžadovať ešte veľa poctivej a precíznej práce, získanie skúseností a sebavedomia z ťažkých náročných stretnutí. V neposlednom rade si treba udržiavať výbornú fyzickú kondíciu a vypracovať sa aj po jazykovej stránke (najmä anglický jazyk).

ODPÍSKANÝCH 864 MAJSTROVSKÝCH ZÁPASOV!
Ako hráč si v minulosti nikdy neviedol štatistiku odohraných stretnutí na zelených trávnikoch. V rozhodcovskom pôsobení však má evidenciu nadovšetko presnú a pozoruhodnú, keď doposiaľ (do 30. júla 2006) odpískal pozoruhodných 864 súťažných majstrovských stretnutí! Okrem tohto počtu má na svojom konte aj množstvo priateľských, prípravných a turnajových stretnutí!
SEBAKRITIKA
Ako sám priznáva, v jeho kariére boli aj stretnutia, ktoré sa mu vydarili menej úspešne, respektíve na niektorých štadiónoch takmer akoby zabudol pískať... Vnútorný pocit mal veľakrát veľmi dobrý, ale neraz mu ho pokazili aj novinári svojími referátmi a komentármi k niektorým stretnutiam, kde rozhodoval. Naposledy tak tomu bolo v šlágri 1. ligy Šaľa - Rimavská Sobota, kde si myslí, že kompletne celá trojica odviedla veľmi dobrý výkon, k spokojnosti oboch tímov, ktoré sa prišli aj poďakovať, vrátane delegáta. Bohužiaľ, nemenovaný novinár z jedného slovenského denníka sa k stretnutiu vyjadril úplne negatívne, dokonca dve tretiny referátu písal len a len o arbitroch. Pre laika to vyznelo nakoniec tak, akoby práve rozhodcovia totálne pokazili celý zápas a prispeli k jeho dehonestácii...

AKO HRÁČ PROVOKOVAL ARBITROV
Futbal ho vždy bavil po všetkých stránkach a venoval sa mu plným priehrštím. Počas svojej aktívnej činnosti bol pomerne nepríjemým hráčom pre rozhodcov, dokonca ich aj provokoval a na nich sa doslova zabával.
Teraz sa mu to v podstate v niektorých zápasoch vracia a chtiac-nechtiac musí s takými jednotlivcami urobiť na ihrisku patričný poriadok.
Nuž, ale aj taký býva futbal...

NA AUTE ROZREZANÉ PNEUMATIKY
V jeho doterajšej rozhodcovskej činnosti určite prevažujú kladné zážitky, najmä čo sa týka atmosféry na niektorých majstrovských zápoleniach. Veľa pozoruhodného si užil s kolegami, keď cestoval na zápasy, ale aj s fanúšikmi. Keď sa ten-ktorý duel vydaril, tak bral svoje rozhodovanie aj zo zábavnejšej stránky a nie iba z tej profesionálnej. Negatívnych zážitkov bolo podstatne menej, ale proste boli, veď každý dobre vie, ako to chodí najmä v stretnutiach nižších súťaží. Nevyhlo sa to ani jemu, keď napríklad počas jedného zápolenia mu dorezali všetky pneumatiky na osobnom automobile, ktoré dokonca vyniesli aj z areálu štadióna...
Za zmienku stojí skutočnosť, že v doterajšej rozhodcovskej kariére nemal ešte ani jednu inzultáciu!

ČLENOM DK ObFZ TRENČÍN
V žiadnom futbalovom klube nikdy v minulosti a ani v súčasnosti nefunkcionárčil, v súčasnom období je členom disciplinárnej komisie Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne.

ČO HO TRÁPI?
Momentálna sitácia v slovenskom futbale, najmä to, čo sa stalo už bývalému predsedovi komisie rozhodcov SFZ I. Šramkovi. Bez povšimnutia nemôže zostať ani zverské vyčínanie fanúšikov v ostatných Corgoň ligových stretnutiach Trnava - Banská Bystrica a Artmedia - Slovan Bratislava. Trápi ho aj to, že v niektorých stretnutiach sa hľadá chyba najmä u arbitroch, aj keď to nie je vždy pravda. Dôležitá je najmä znalosť pravidiel futbalu zo strany trénerov, ktorý väčšinou nemajú pravdu, ale na ihrisko medzi hráčov vnášajú nervozitu, ktorá sa prenáša ďalej.

VZOROM - P. DUBOVSKÝ
Ešte z čias hráčskeho pôsobenia na zelených trávnikoch mal futbalový vzor - Petra Dubovského. V súčasnosti už nemá nikoho, hodného za povšimnutie. Hráčov teraz sleduje už len z pozície, keď chcú robiť rozhodcom zle-nedobre. Na stretnutiach, kde je ako divák, sleduje predovšetkým verdikty a spoluprácu arbitrov. Rus Valentin Ivanov je jedným z jeho obľúbených arbitrov. Obdivuje jeho štýl, komunikácia s hráčmi, osobné tresty, „púšťanie“ stretnutia. Bohužiaľ, jedno z dôležitých stretnutí na MS v Nemecku sa mu nevydarilo, ale aj napriek tomu ho uznáva a obdivuje.

SEGEDÍNSKY GULÁŠ A PIVKO
Po dobre odvedenom stretnutí nikdy nepadne zle jedno-dve pivka a z jedál jednoznačne obľubuje segedínsky guláš.

PREDZÁPASOVÝ RITUÁL
Pred každým majstrovským stretnutím sa potrebuje predovšetkým dobre a dlho vyspať, potom nasleduje pravidelný predzápasový rituál. Na raňajky si dá jednoznačne párky, po určitom časovom odstupe je na rade kávička, pri ktorej si na DVD pozrie koncert Robbiho Williamsa. Práve niektoré jeho obľúbené skladby ho veľmi dobre a správne nabudia na dané stretnutie.
Po ukončení koncertu odchádza v kľude a maximálnej pohode na najbližšie futbalové meranie síl...
Nuž, toľko a ešte aj podstatne viac nám povedal Martin Ježík nielen o sebe, o svojej veľkej láske futbale, rozhodovaní a o tom všetkom ostatnom...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 609
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 897
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 635
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 292
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 440
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 396
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 295
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 315
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 492
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obvinila 29-ročného muža zo zločinu týrania blízkej osoby

Trenčiansky policajný vyšetrovateľ obvinil 29-ročného muža zo zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby.

Na Slovensku pribudlo v stredu 2785 infikovaných

269 nových prípadov hlásia z Trenčianskeho kraja.

Ilustračné foto.

Šiestu ligu by sme finančne utiahli, hovorí David Kačerek starší

Je živou dušou beckovského futbalu. 47-ročný David Kačerek starší túži klub spod hradu posunúť medzi oblastnú elitu.

David Kačerek.

Prímestské autobusy v TSK budú od piatka premávať v prázdninovom režime

Autobusy zabezpečujúce prímestskú autobusovú dopravu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) budú o piatka (30. 10.) premávať v prázdninovom režime.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?