Osobnosť regiónu: ochranca prírody, popularizátor vedy a techniky Milan Mikuš

Milan Mikuš mal k prírode od malička veľmi blízko. Vyrastal v malebnej dedinke Krtovce v severozápadnej časti nitrianskej sprašovej pahorkatiny. „Dedko tu bol správca školy.

Škola mala pridelený majetok, niekoľko árov. Dedko nechoval kone, tak nám pozemky obrábal jeden gazda z Krtoviec. Jeho syn Karolko bol môj najlepší priateľ. Bol o 18 rokov starší, chodil s koňmi orať, brával ma so sebou.“ Odtiaľ získal lásku k prírode a najmä ku koňom. Pôvodne chcel ísť študovať lesníctvo, napokon vyštudoval Štátnu vyššiu školu hospodársku. Pracovať začal na Povereníctve poľnohospodárstva, na oddelení chovu koní. V roku 1951 musel odísť do výroby z politických dôvodov. Dostal sa do strojárskeho podniku v Dubnici nad Váhom. „Strojarina ma vôbec nebavila a keď ma postavili pred vŕtačku, bol som z toho nešťastný. Samá páka, gombík.“ Ešte z pôsobenia v Bratislave mal kontakty s riaditeľmi ústavov chovu koní. „Riaditeľ v Motešiciach mi vybavil po známosti, aby ma z Dubnice prepustili a nastúpil som do Motešíc za ošetrovateľa plemenných žrebcov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bola to zaujímavá práca, ostal tu takmer 11 rokov. Okrem kŕmenia, čistenia a ostatnej starostlivosti bolo treba s koňmi každý deň jazdiť. Pretekársky si však netrúfol, no dostihov sa aj tak zúčastňoval. Ako rozhodca.
V motešických stajniach bývalo aj okolo 400 koní. Chovali anglických plnokrvníkov a polokrvníkov. „Aj arabov, tie sú výborné ťažné kone, sú húževnaté, no nie tak rýchle.“ Špecializovali sa na Furioso. „Teraz je tam sotva 40 koní, chov v Motešiciach je prakticky zlikvidovaný,“ uvádza Mikuš. Odchovali tu vynikajúce kone, víťazov významných dostihov a pretekov, medzi nimi aj trojnásobného víťaza Veľkej pardubickej Koroka, jubilejnú stú vyhrala taktiež „motešičanka“ Libentína. „Väčšinou polokrvníci sú vhodné na parkúry a plnokrvníci na dostihy,“ vysvetľuje Mikuš. Medzi chovanými koňmi mal aj svojich obľúbencov. „Bolo tam veľa koní, ale ani jeden nebol zlý. Zlý kôň musel mať zlého gazdu,“ vysvetľuje Mikuš. „Kone sú od narodenia dobré, len človek ho pokazí, keď ho trýzni, bije.“ Neskôr viedol v Motešiciach celú plemennú evidenciu. Počas pôsobenia v Motešiciach sa zoznámil s učiteľkou škôlky Stázkou, ktorú si vzal za manželku. No krátko po svadbe ho preložili na štátne závodisko do Bratislavy. „Od jari až do jesene som nebol vôbec doma, tak som dal výpoveď a išiel som učiť do Topoľčianok do školy jazdcov a chovateľov.“ Po presťahovaní školy sa vrátil naspäť do Motešíc. V rezorte poľnohospodárstva pracoval na rozličných postoch až do odchodu na dôchodok v roku 1986. Potom sa mohol naplno venovať svojim záľubám – ochrane prírody a krajiny a bádateľskej práci v oblasti dejín prírodných vied.

SkryťVypnúť reklamu

„Už v roku 1959 som založil prvú hliadku ochrany prírody na Slovensku,“ spomína Mikuš. Ako hovorí, podnetom bol časopis ABC, kde o takejto činnosti s deťmi písali. „Chodili deti z okolia Motešíc, detí bývalo v krúžku okolo 15. Deťom treba vštepovať lásku k prírody, učiť ich nielen ju poznať, ale aj chrániť.“ Každú sobotu, po práci, lebo vtedy sa ešte robilo, sa vybrali do prírody pozorovať zvieratá a krajinu. Spravili si svoju rezerváciu Ostrá hora. Vysvetľoval deťom, že kvety a niektoré druhy napríklad obľúbené poniklece nie sú vhodné na presádzanie. „Ak nie sú na pôvodnom mieste tak sa veľa rastlín znehodnocuje. Našli sme v lokalite okolitých vrchov napríklad modlivku, ani sme nevedeli, že sa vyskytuje v tejto oblasti.“ Aj po presťahovaní do Trenčína Milan Mikuš pokračoval v environmentálnej činnosti a založil Klub mladých ochrancov prírody. Viedol ho 21 rokov. Pre prírodné vedy nadchol mnohých mladých ľudí, ktorí sa potom tejto oblasti venovali aj profesionálne. „Chodili deti z celého aj vzdialenejšieho, okolia, stretali sme sa raz mesačne. V lete sme putovali po rezerváciách a po stopách prírodovedcov, v zime sme mali prednášky. Každé leto sme organizovali týždňový tábor,“ spomína Mikuš. Ťažké obdobie zažil, keď mu zakázali po 21 rokoch viesť klub. „Dôvodom bolo obvinenie, že vodím deti po farách a kostoloch.“

SkryťVypnúť reklamu

Založil pobočku Slovenskej spoločnosti pre dejiny a vied a techniky pri Slovenskej akadémii vied s cieľom propagovať významné osobnosti trenčianskeho regiónu a históriu prírodných a technických vied. Do tohto obdobia spadá začiatok sledovania a zbierania životopisov významných prírodovedcov. V roku 1983 napísal aj svoju prvú publikáciu. Odvtedy vydal množstvo statí, článkov, publikácií. V roku 2003 dokončil svoje najrozsiahlejšie dielo Biobibliografický slovník prírodovedcov a lekárov Trenčianskeho kraja od najstarších čias po súčasnosť, kde zmapoval životné osudy viac ako 800 osobností. Za knihu dostal spolu s Verejnou knižnicou Michala Rešetku v Trenčíne celoslovenské ocenenie za vydavateľský počin roka. „Pátral som po archívoch, knižniciach, po kronikách po dedinách, kde sa čo dalo, tam som hľadal,“ opisuje know-how svojej práce Mikuš. Objavil mnohé osobnosti regionálnej histórie, najmä prírodovedcov, rodákov, o ktorých nevedeli ani v ich rodných obciach. Za necelé tri roky od vydania knihy Milan Mikuš nezaháľal a pripravil ďalších 150 nových životopisov. Či vyjde doplnené vydanie slovníka, nevie. „Nemám peniaze, aby som to sám financoval.“
Pripravuje aj materiál o významných františkánoch na Slovensku. Má zaznamenané osudy 120 ľudí, ktorí boli členmi rádu svätého Františka z Assisi. „Boli medzi nimi vynikajúci básnici, historici, spisovatelia, vynikali aj v exaktných vedách, boli matematici, pôsobili v regióne v Pruskom, v Beckove. Bol som aj v ich vydavateľstve, ale nemali záujem.“

VIZITKA
Narodil sa 15. júla 1926 v Krtovciach. Otec bol zamestnancom železnice a v detstve sa často sťahovali, takmer po celom Slovensku. Po skončení 4. ročníka gymnázia išiel študovať na Štátnu vyššiu hospodársku školu do Martina. Školu dokončil po vojne v Košiciach. Celý život pôsobil na rôznych postoch v poľnohospodárstve. Venoval sa propagácii ochrany prírody medzi mládežou, jeho celoživotným koníčkom sú dejiny prírodných vied. Zozbieral a pre súčasnosť objavil mnohých významných prírodovedcov regiónu. Vydal Biobibliografický slovník prírodovedcov a lekárov Trenčianskeho kraja od najstarších čias po súčasnosť. Už viac ako 40 rokov žije v Trenčíne.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
Kraj vozovky rozrýva divá zver. Blato často končí na vozovke a ohrozuje cyklistov.

Blato na ceste má na svedomí divá zver.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu