ku zachovávajú, aj keď už len ako záľuba. Už tretí ročník podujatia Trh ľudových remesiel zorganizoval Vidiecky parlament Trenčianskeho kraja v spolupráci s Mestom Trenčianske Teplice.
Svoje umenie tu prišli ukázať čipkárky, keramikári, medovnikari, výrobca valašiek, majstri vyrábajúci ozdobné a drobné predmety z parohov, ba v tieni sa usadil aj maliar, maľujúci portréty, či rezbár vyrezávajúci z dreva misu.
Soňa Belokostolská z Považskej Bystrice, ktorá je učiteľkou a vo voľnom čase vyrába bábiky zo šúpolia, veľmi pozitívne vníma skutočnosť, že sa organizujú aj takéto akcie. „Môžem potvrdiť, že pri ukážkach nielen na trhoch, ale aj v školách sa stretávam s veľkým záujmom detí. Chcú vedieť ako vzniká bábika zo šúpolia a ako sa zdobia kraslice. A o to ide. Ak už pôvodné remeslá zanikajú, ešte vždy ich má kto ukázať našim deťom a vnúčatám.“
Z Liptovského Hrádku prišiel už po tretí raz aj garbiar Michal Hodr, ktorý oživil toto staré remeslo na Liptove veľmi rozšírené a ponúkal krásne vypracované ovčie kožušiny. „Je to veľmi ťažká a špinavá robota. Sme iba traja, čo sa týmto remeslom ešte zaoberáme,“ hovorí garbiar, ktorý kože spracováva pôvodným spôsobom.
Valaškár Michal Nemček z Nitrianskych Šurian sa pochválil, že jeho valašky, palice a fujarky a krčiažky sa najviac páčia Nemcom, ktorí ich aj hojne kupujú.
Dočasné trhovisko bolo plné návštevníkov mesta, pacientov z kúpeľov a, samozrejme, domácich. Tepličiarky Eva Pastorková a Mária Laufová si tiež pochvaľovali zaujímavé spestrenie víkendu. „Takéto a podobné akcie by tu mali byť každý týždeň, aby sme prilákali čo najviac ľudí a aby sa Teplice konečne prezentovali nielen ako kúpeľné, ale aj turistické mesto,“ zhodne obe skonštatovali.