Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Horúcim zemiakom zasadnutia Rady ObFZ v Považanoch - futbaloví arbitri

V poslednú júnovú stredu sa v Kultúrnom dome v Považanoch uskutočnilo zasadnutie Rady Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne, ktorý zastrešuje futbalové kluby a oddiely v okresoch - Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. Rokovania sa zúčastnila nadpolov

ičná väčšina členov Rady, čiže tento volený orgán konferenciou bol opäť uznášaniachopný.

ROZHODCOVIA - HORÚCIM ZEMIAKOM
Hneď na úvod vyšiel z úst člena Rady I. Grófa na pretras nesplnený bod z predchádzajúceho rokovania, v ktorom sa okrem iného mal doriešiť systém obsadzovania rozhodcov na jednotlivé majstrovské zápasy. On sám mal totižto výhrady k obsadzovaniu arbitrov a pomerne ostro kritizoval jestvujúci systém, ktorý označil za zlý a neobjektívny. Z tohto bodu vznikla znenazdajky zaujímava diskusia, do ktorej sa aktívne zapojili nielen členovia Rady, ale aj výkonného výboru, ako aj garant VV komisie rozhodcov J. Trstenský a predseda KR V. Gajdúšek. To však nebolo na danú tému rozhodcov všetko, nakoľko aj v ďalšej časti rokovania sa opäť hovorilo o arbitroch, ale tentoraz z trochu iného konca - ohľadom ich systému honorovania. Dokonca sa začalo verejne pošuškávať aj o ich možnom štrajku...
Predovšetkým aktuálna téma rozhodcov bola jednoznačne horúcim zemiakom tohto takmer štvorhodinového zasadnutia. No nehovorilo sa iba o rozhodcoch, ale k slovu sa okrem iných dostali aj predsedovia jednotlivých odborných komisíí, ktorí podrobne zmapovali a zároveň štatistický zhodnotili uplynulý súťažný ročník 2005-2006.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠTK - PAVEL JEŽÍK
Členovia športovo-technickej komisie pod vedením predsedu P. Ježíka na svojich pravidelných zasadnutiach schvaľovali výnimky jesennej a jarnej časti súťažného ročníka, vzájomné dohody FO, výsledky jednotlivých stretnutí, ako aj kontumačné výsledky za nedostavenie sa na MFZ, predčasne ukončenie pre nízky počet hráčov, neoprávneny štart a inzultácie.
Kontumácie za neoprávnený štart - dospelí za jeseň 1MFZ, za jar žiadna. V prípade dorastencov 4 MFZ (jeseň) - 1MFZ (jar) - žiaci 1 MFZ (jeseň) - 1 MFZ v jarnej časti. Oveľa vypuklejším problémom boli nenastúpenia mužstiev na majstrovský zápas, keď v kategórii dospelých na jeseň tak tomu bolo v 7-prípadoch, na jar v dvoch. U dorastencov 2 (jeseň), 3 (jar), u žiakov 4 zápasy na jeseň a päť na jar. Čo sa týka predčasného ukončenia MFZ pre nízky počet hráčov, tak u seniorov ja jeseň tak tomu bolo 1-krát, na jar 3-krát. U dorastencov na jeseň ani jeden prípad, na jar v štyroch MFZ. V kat. žiakov v jeseni ani raz, počas jari 1-krát. Inzultácii bolo spolu - sedem - v týchto stretnutiach:
1. Bošáca - Bzince (po stretnutí hráč hostí), 2. Motešice - Brunovce (v stretnutí hráč hostí), 3. Bukovec - Polianka (v stretnutí hostia, rozhodca laik), 4. Dol. Poruba - Nová Ves (v stretnutí hráč hostí), 5. Čachtice - Selec (po stretnutí fanúšikom domácich), 6. Zamarovce - Svinná (po stretnutí domácim fanúšikom), 7. St. Lehota - Lúka (v stretnutí hráč hostí).
V jesennej časti boli zo súťaže vylúčené BRUNOVCE, v jarnej časti zo súťaže vystúpili HORŇANY. V jeseni boli tri, na jar dve námietky po stretnutí. Počas celého ročníka ŠTK neriešila žiadne sťažnosti FO.

Skryť Vypnúť reklamu

DK - MIROSLAV JEŠKO
Podľa správy predsedu Disciplinárnej komisie M. Ješka - v jarnej časti uplynulého súťažného ročníka bolo spolu udelených 1037 žltých kariet. V kategórii žiakov - 48 (pokles o 17 ŽK), dorastencov - 254 (pokles o 46 ŽK), dospelých - 735 (pokles o 341 ŽK). V MO dospelých ukázali arbitri spolu 315 žltých kariet, najviac - 30 futbalistom Čachtíc, najmenej - 9 hráčom Dubodiela.
V jarnej časti bolo spolu ukázaných 116 červených kariet - u žiakov 11 ČK (nárast o 6), dorastencov 36 ČK (pokles o tri), u dospelých 69 ČK (pokles o 51 ČK). V MO najviac červených kariet - tri dostali futbalisti V. Hradnej a žiadnú ČK nedostali hráči - Dubodiela, Hornej Súče a Selca.
Počas jari bolo šesť inzultácii, počas jesene dva neoprávnene štarty hráčov, trinásť rozhodcov v jarnej časti malo zastavenú činnosť a potrestaných bolo osem trénerov a vedúcich mužstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

KDZ - JOZEF PECHO
Podľa správy predsedu komisie delegátov zväzu Jozefa Pecha - z celkového počtu 306 odsledovaných MFZ delegátmi bolo 266 MFZ obsadených delegátmi ObFZ a 40 MFZ delegátmi ZsFZ. Priemerná známka u hlavného rozhodcu bola 7,63 a u AR 7,91, čo je skutočne vysoký priemer. Delegáti sa podieľali aj na vyhodnocovaní súťaže Fair-play a I. Gróf, P. Ježík, M. Neckář, a J. Šesták sa zúčastnili licenčného seminára DZ a po úspešnom splnení podmienok získali licenciu pre amatérsky futbal „A“ s platnosťou na tri roky. I napriek snahe komisie zlepšiť komunikáciu s rozhodcami prišlo k nesúhlasnému stanovisku pri hodnotení výkonu rozhodcu, alebo k nevhodnému správaniu rozhodcov voči DZ. Preto KDZ prerokovala aj niektoré vyskytnuvšie sa prípady. Jarná časť súťažného ročníka bola veľmi náročná vzhľadom na podmienky dlhej zimy a nahustenia stretnutí i počas týždňa. Všetko sa však podarilo postupne zvládnuť. V druhej polovici júla bude seminár DZ.

KR - VILIAM GAJDÚŠEK
Komisia rozhodcov sa pravidelne stretáva na svojích zasadnutiach každú stredu. Pracuje v novom zložení - V. Gajdúšek, V. Kováč, S. Marcinát a H. Šálek. Je pozoruhodné, že posledne menovaný člen sa za jarnú časť ročníka nezúčastnil ani jedného zasadnutia komisie! Bolo by zaujímave vedieť, že prečo tomu tak bolo a či má význam, aby takýto ľudia (ne)pracovali v komisiach...
V jarnej časti bolo na nominačnej listine 55 arbitrov, ale rozhodca Fiala sa ospravedlnil na celú jar a Chorvát viedol iba zápasy žiakov a dorastu.
V skutočnosti rozhodovalo jar 53 rozhodcov. Na nominačnej listine MO bolo 20 arbitrov. KR v jarnej časti postupovala sytémom, že rozhodca môže byť delegovaný tomu istému mužstvu maximálne 1-krát doma a 1-krát vonku.
Celkove bolo v jari ospravedlnených 140 rozhodcov. Hodnotenie arbitrov MO podľa hodnotenia delegátov - najlepšia pätica: 1. M. Majcher, 2. T. Puna, 3. J. Stračiak , 4. O. Nedveď, 5. V. Pavlovič atď. Asistenti rozhodcu z nominačnej listiny rozhodcov MO boli hodnotení 64-krát s priemernou známkou 7,918. Najlepšia pätica rozh odcov z nominačnej listiny MO ako AR sa umiestnili takto: 1. S. Malec, 2. J. Opatovský, 3.- 4. R. Rožník a M. Mrázik, 5. P. Tabak. Oproti minulému roku sa stav rozhodcov znížil zo 61 na 55, čo je o šesť menej. V minulom roku bol počet ospravedlnení na jedno kolo 13,19 rozhodcu - tento rok iba 10,00 rozhodcu. Často vypomáhali rozhodcovia ZsFZ, ako aj rozhodca zaradený na nominačnú listinu SFZ, i keď pomerne dosť často sa členovia komisie stretávali s nechuťou niektorých arbitrov ísť pomôcť rozhodovať súťaže ObFZ Trenčín. Najviac vypomáhali ObFZ z vyšších súťaži M. Ježík (8 zápasov), V. Kováč (7), M. Ješko (4), M. Kahún (4).

TMK - TIBOR GROFIK
Vedúcim trénersko-metodickej komisie je T. Grofik a dôležitou úlohou v ich činnosti v poslednom období bola najmä príprava a realizácia školení a preškolení trénerov, Naďalej pracujú na vytvorení databázy trénerov a príprave ďalších odborných školení a seminárov. Za uplynulé obdobie riešili aj úlohy spolupráce s KMa ŠF ObFZ a podieľali sa na príprave oblastného kola NPC. Ďalšie úlohy tejto komisie boli plnené priebežne a zo strany VV ObFZ neboli k ich práci žiadne výhrady. TMK sa pravidelne stretávala na svojich rokovaniach minimálne raz do mesiaca, podľa závažnosti riešenia problémov boli na zasadnutia prizvaní aj členovia VV.

KOMISIA MLÁDEŽE A ŠKOLSKÉHO FUTBALU (IGOR SCHLESINGER)
Na zasadnutí komisie najčastejšie riešili otázky organizačného zabezpečenia NIKE Premier Cupu a výber ObFZ na turnaji v Jaroslaviciach.
Zorganizovali štyri výberové stretnutia hráčov - ročníky 1993 a 1994 na ktorých sa zúčastznilo 32 hráčov z našej oblasti. Dobrá je aj spolupráca s KM Západoslovenského futbalového zväzu.

DISKUSIA
Reč bola opäť o rozhodcoch - neprešiel návrh zvýšenia ich paušálu a stredobodom mnohých názorov bol systém ich odmeňovania. Svetlo sveta uzrela aj novinka - mandantná zmluva, voči ktorej boli taktiež výhrady a námietky. Bude rozhodne zaujímave sledovať, ako sa táto dôležitá vec nakoniec uzavrie k obojstrannej spokojnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 368
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 325
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 322
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 458
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 301
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 856
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 931
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 814
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 724
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 782
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

LaCouvee udržal nulu, Dukla brala z východu všetky body

Dukla zvíťazila na ľade Košíc o tri góly.

Tréner Trenčína Ján Pardavý udeľuje pokyny svojim zverencom.

Na pokračovanie Vážskej cyklomagistrály chce krajská samospráva využiť eurofondy

Trenčiansky samosprávny kraj plánuje v tomto roku vybudovať štvrtý z ôsmich úsekov Vážskej cyklomagistrály.

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín zaočkovali do štvrtka 2045 osôb

Vakcínu dostali aj vojaci, policajti a zdravotníci z kritickej infraštruktúry, zamestnanci obslužných organizácií vykonávajúci činnosť v nemocnici, ale aj zamestnanci väzenskej nemocnice v Trenčíne, hospicu a zdravotní záchranári.

Pribudlo vyše sto úmrtí

Vo štvrtok potvrdili 2 729 pozitívne testovaných osôb na koronavírus, v Trenčianskom kraji 275.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Majiteľ pohrebníctva: Nárast úmrtí je taký veľký, aký si za 20 rokov praxe nepamätám

Ivan Fontáni, majiteľ pohrebných služieb Silencia v Martine potvrdil, že úmrtnosť za november a december vzrástla oproti minulému roku o 70%. Nie všetci sú však „covidoví zosnulí“. Chladiace boxy si musia prenajímať v okolitých obciach.

Už ste čítali?