Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Podľa trénera R. Dorňáka cieľom AS Trenčín je umiestniť sa do 8. miesta

Nie je tomu ani tak dávno, čo sa skončil uplynulý ročník najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku a k slovu sa hlási už nová majstrovská sezóna, tentoraz ale už v úplnom inom šate - s novým modelom a nadstavbovou časťou v dvoch skupinách. Futbalisti AS Trenčín obsadili v konečnej tabuľke minulej sezóny 7. miesto - s rovnakým bodovým ziskom ako šiesta Banská Bystrica. Oslovili sme preto jedného s trénerov AS - RADÚZA DORŇÁKA, aby zhodnotil svojími očami s odstupom času účinkovanie trenčianskych futbalistov v najvyššej súťaži o čo-to prezradil naším čitateľom aj o ďalších zaujímavostiach a novinkách nielen z klubovej kuchyne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako teda hodnotíte majstrovskú sezónu AS Trenčín v minulom ročníku?

Samozrejme, trúfam si to vyhodnotiť iba za obdobie, kedy som na trénerskej lavičke vystriedal L. Hudeca. Potom, ako sa vytvorila nová dvojica kormidelníkov Dorňák-Marko, tak sme sa držali osvedčeného švédskeho modelu čo znamená, že nikto z nás nebol podriadený a ani nadriadený. Rozdelili sme si kompetencie tak, aby bol každý za niečo zodpovedný. Ja som zodpovedal za útočnú činnosť, štandartné situácie a kolega K. Marko za obrannú činnosť a kondičnú prípravu. Takto proporcionálne sme si rozdelili tieto záležitosti. Nakoľko sme nemali dobrý pocit zo záveru zimnej prípravy, tak sme si overili trénovanosť hráčov, bohužiaľ museli sme už v rozbehnutej súťaži po tréningu skladať niektoré kondičné prvky, aby sme zimný deficit ako-tak vyrovnali. To znamená, že tieto naše tréningy boli na úkor zohratosti, techniky a taktiky. Preto samotné výkony v jarnej časti aj tak kostrbato vyzerali, to znamená, že boli nevyrovnané, postrácali sme body zo súpermi, nad ktorými sme mali vyhrávať a naopak. Získali sme zasa napríklad body, s ktorými sme až tak nerátali. Môj konečný pocit je teda dosť zmiešaný, ale na druhej strane dobrý, že sme si v predstihu pripravili mužstvo na práve prebiehajúcu letnú prípravu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kedy začala samotná príprava a kedy vyvrcholí?

Letnú prípravu sme začali 14. júna s tým, že liga začne 15. júla a teda presne mesiac sme mali priestor na letnú prípravu. Mali sme ju dôkladne premyslenú a pripravenú, vstúpil nám však do toho taký faktor, že bol nadmerný počet hráčov. Na tréningoch sme mali 33 až 36 hráčov, z tohto počtu okolo dvadsať bolo našich, traja-štyria z dorastu a zvyšok boli hráči, ktorí prišli viacmenej na skúšku. Pripomínalo mi to taký nábor, ako kedysi vyberali hokejistov-brancov do Dukly...
Hráči, ktorí sa neuchytili, alebo to predčasne vzdali, tak z toho nastal prirodzený „odpad“. Niektorí hráči sa ukázali v dobrom svetle - ako Demjan, Chovanec - ale v tomto prípade pokračujú rokovania s ich materským klubom Matadorom Púchov. Ďalší jednotlivci sú síce kvalitní, ale sú tesne po zranení - ako napríklad Matúš, Rambo, Kovalík, Nada a preto musíme byť trpezliví. Máme štyroch-piatich rekonvalescentov, ktorí nie sú schopní naplno sa zapojiť do prípravy. U niektorých je to otázka troch týždňov, u niektorých zasa možno až dvoch mesiacov, kedy „naskočia“ do mužstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako prebiehala letná príprava?

Každý deň vyzeral inak. Mali sme detailne rozplánovanú kondičnú prípravu a zrealizovali sme ju na 99%. De facto, každý deň išlo o dvojfázový tréning - jeden predpoludním, druhý popoludní s adekvátnou regeneráciou a rozumnou stravou medzi tréningami. Nerobili sme nejaké rozdiely medzi starými a mladými, kvalitnými a menej kvalitnými - všetci si museli chtiac-nechtiac svoje prežiť a odrobiť“.

Koľko sa odohralo priateľských zápasov a s akými výsledkami?

Ak sa nemýlim, tak doteraz ich bolo sedem a až ten posledný - v sobotu 8. júla na moravskej tráve s 1. FC Slovácko (1:0) bol nielen generálkou na ligu, ale aj takým dôležitým ukazovateľom, pretože tam nastúpime zhruba v takej istej zostave ako proti Slovanu Bratislava v prvom jesennom kole na ich pôde. Doterajšie prípravné stretnutia sme odohrali najmä preto, aby sme veľký počet hráčov overili, vyskúšali a porovnali. Preto všetky zostavy mali daľeko od veci...
Prvý zápas s Novým Mestom skončil 1:1, tam nenastúpil ani jeden stabilný hráč, nakoľko hrali iba tí, ktorí boli na skúške. V ďalšom priateľskom meraní síl - už v kompletnejšej zostave v Rakúsku - sme nastúpili proti Lok. Moskva (6. miesto v ruskej lige) a zbytočne prehrali 2:1. Bol to rozhodne veľmi kvalitný duel. Tatran Prešov sme porazili 4:2 po celkom slušnom výkone v ofenzíve a po určitých nedostatkoch v defenzíve. Bolo tam však príliš veľa striedajúcich hráčov. Dá sa povedať, že kvalitné stretnutie sme odviedli aj proti špičkovému českému tímu - Olomoucu, kde sme zmeškali úvod aj preto, že sme prišli neskoro, rozcvička nebola taká, aká by mala byť a všetko to bolo nabúrane. Od toho sa všetko nakoniec aj odvíjalo, keď už v prvej minúte, z prvého útoku sme dostali gól, druhý v 16. min z pokutového kopu. Vtedy, keď sa vlastne mala skončiť rozcvička pred zápasom, tak hráči sa dostali do optimálnej pohody a tempa a odvtedy sme boli tomuto súperovi vyrovnaným partnerom. Prehrali sme 2:1, rozhodca nám neuznal regulárny gól, ale tam naše mužstvo ukázalo patričnú silu a presvedčili sme sa o niektorých veciach...
Vzápätí nás očakával turnaj v Kokave nad Rimavicou, kde medzitým do mužstva nastúpili ďalší noví hráči - ako Slyšek, Brezík, Novisedlák a niektorí hráči z lavičky, ktorí neboli vyťažení. Na turnaj nastúpili dve diametrálne odlišné zostavy a na základe výsledkov - asi nie dobrých, pretože sme prehrali s druholigovými mužstvami. S Lučencom 2:5, s Rim. Sobotou taktiež rozdielom triedy - 0:3. Výsledkom sme veľkú dôležitosť nepripisovali, pretože to bolo presne v období, keď vrcholila kondičná príprava a hráčom kulminovala únava až natoľko, že mali problémy s koordináciou a rýchlosťou. Tieto výsledky boli očakávane a plánované.
S prípravou, ktorá prebiehala v domácich podmienkach sme boli veľmi spokojní. Ihrisko v Trenčíne je kvalitné, plaváreň máme blízko, rehabilitačnú linku priamo v útrobach tribúny a stravujeme sa v Kolibe.

S akými ambíciami vstúpite do nového ročníka Corgoň ligy?

Ambície sú jedna vec, realita vec druhá.
Samozrejme, že budeme musieť vedieť, ako sa posilnili alebo oslabili ostatné ligové kolektívy. To rozhodne naznačia úvodné kola. Ešte stále - z titulu nedostatku času nemáme vyriešené dva-tri posty, budeme ich riešiť až na poslednú chvíľku. Určitým prísľubom je návrat J. Prekopa zo skúšky na Ukrajine.
Riešime aj post druhého stopéra, prijali by sme ešte jedného potentného útočníka, v zápase proti Slovácku budeme skúšať Kubicu z Baníka Ostrava, ktorý naposledy pôsobil v Kazachstane a vracia sa domov. Budeme však netrpezlivo čakať na to, kedy sa nám uzdravia rekonvalescenti.
Naším cieľom a vlastne ambíciou číslo jeden je - umiestniť sa do 8. miesta! Ak to bude od 5. do 8. miesta, tak to bude umiestnenie až nadplán. Treba si uvedomiť jednu vec, že veľmi dôležitý bude začiatok súťaže, ako sa kto rozbehne, pretože liga nebude trvať 15. kôl, ako v ČR alebo Poľsku, ale až dvadsaťdva kôl - preto bude strašne dôležitá kondičná pripravenosť jednotlivých mužstiev, ako zvládnu práve to 16. až 22. kolo. Práve tam sa totižto bude lámať chlieb - budú to nepochybne rozhodujúce okamihy.
Úvod a záver súťaže - to bude dosť limitujúce.

V čom vidíte slabý záujem divákov na ligových stretnutiach v Trenčíne?

Nizky počet divákov na mestskom štadióne na Sihoti bol určite spôsobený tým, že keď začala jarná časť súťaže, vládla u nás ešte zima. To znamená, že v úvodných kolách bolo práve kvôli tomu menej ľudí na zápasoch. V ďalších ligových stretnutiach chodilo menej divákov preto, že sa na tom „podpísali“ naše nelichotivé výsledky z úvodu. Neraz do toho vstúpili aj objektívne príčiny (hokej v televízii) a musím si otvorene priznať, že diváci boli sklamaní z toho, že naši hráči neboli schopní poraziť priemerne a podpriemerne mužstvá. Na takú Žilinu, Ružomberok, Artmediu alebo Trnavu - kde sa naopak zápasy nám vydarili a sme bodovali, tak práve kvôli tejto skepse diváci neprišli, lebo neverili tomu, že podáme taký výkon, aký sme podali.
Možno očakávať, že v tomto novom ročníku, najmä v jeho začiatku, budú priaznivci trenčianskeho futbalu zvedaví na to, ako naša rozšírená liga bude vyzerať. Alebo možno ešte budú presýtení kvalitnými zápasmi z majstrovstiev sveta v Nemecku. Je to ťažko povedať, dosť rozhodujúce bude to, ako vstúpime do súťaže v úvodných štyroch-piatich kolách.

Je podľa vás nový model slovenských futbalových súťaží prínosom?

Ja si myslím, že všetko dobré má aj svoje zlé stránky. Pre všetky Corgoň ligové tímy bude veľmi dôležitá jesenná časť. Každý sa totižto bude snažiť dostať do vytúženej osmičky, tá sa postupne nejakým spôsobom vykryštalizuje a dostanú sa tam mužstvá, ktoré budú hrať o titul a ďalšie si kľudne dožijú jar, pretože už nebudú môcť zostúpiť, ale nebudú mať zasa nato, aby mohli hrať o titul. Samozrejme, že veľmi krutý osud môže postihnúť mužstvá, ktoré sa umiestnia na 9. až 12. mieste. Prvé štyri tímy prvej ligy budú určite dobre pripravené - môže tam nastať nekonečný variant zostupujúcich. Budú tam určite rozhodovať aj iné faktory...
Tak, či onak si myslí, že úroveň Corgoň ligy pôjde smerom nahor, lebo desať účastníkov bolo rozhodne málo. Možno tých 12-14 bude takou zlatou strednou cestou. Každý sa bude chcieť dostať do osmičky a jednotlivé zápasy budú mať svoju kvalitu a patričnú úroveň.

Dá sa povedať, že AS má momentálne kvalitný káder hráčov?

Posledné tri kola uplynulého ročníka sme odohrali už bez takých hráčov ako - Prekop, Štyvar, Seman, Kamenský, Volešák, Lietava a súťaž sme dohrávali s totálnym torzom. Vekový priemer, ktorí nahradili spomínaných jednotlivcov bol okolo 18-19 rokov a preto sme v záverečných kolách ani nebodovali. V súčasnosti ťažko povedať, či mužstvo na to má, alebo nemá.
S vedením klubu sme zostavili taký hráčský káder, aký sme zostavili a musíme iba veriť, že náš cieľ - umiestniť sa do 8. miesta aj splníme! Súpisku hráčov pre nastávajúcu sezónu nemáme ešte skompletizovanú, rátame však s tým, že v ligovom kádri bude 18-19 hráčov plus traja brankári a štyria pendlujúci dorastenci - Hlohovský, Kleštík, Šebek a Gergel.

Myslíte si, že zostanete v AS na trénerskej lavičke dlhšie ako váš predchodca L. Hudec?

Ak splníme jesenný cieľ a umiestníme sa do 8. miesta, tak predpokladám, že by trénerske trio Marko-Dorňák-Macháč mohlo ukončiť celú nastávajúcu majstrovskú sezónu. V prípade, že nesplníme očakávanie vedenia klubu, tak samozrejme, ako každý iný tréner, aj ja som pripravený navšetko...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 493
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 623
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 408
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 745
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 216
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 982
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 822
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 503
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 236
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 025
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Koronavírus Trenčiansky kraj: Prví ľudia čakali v radoch už od šiestej ráno (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prviedza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch TN kraja.

„Panenkovský dloubák“? Neriskujem, že zlyhám, hovorí penaltový špecialista Steinecker

Messi, Totti, Cristiano Ronaldo, či Ibrahimovič by mu mohli čistiť kopačky. Peter Steinecker z Hrádku sa za ostatných šesť sezón ani raz nepomýlil pri kopaní pokutového kopu. V súťažných zápasoch ich už zvládol 20 v sérií.

Peter Steinecker

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

R. Rybníček: Vyjadrenie pani prezidentky bolo racionálne

Primátori, primátorky i starostovia a starostky robia podľa neho všetko pre to, aby Ozbrojeným silám SR pomohli a celú operáciu spolu zvládli.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Primátor Kysuckého Nového Mesta čaká odpoveď od armády

V liste upozornil na to, že celoplošné testovanie nemôžu za takýchto podmienok zvládnuť.Problémom je aj firma Schaeffler s tisíckami zamestnancov.

Už ste čítali?