Úrad verejného zdravotníctva sleduje aj 71 prírodných kúpalísk na Slovensku. Organizovaných kúpalísk je 27. Znamená to, že majú svojho prevádzkovateľa, ktorý je okrem iného povinný každé dva týždne odoberať vzorky vody a predložiť ich regionálnemu hygienikovi na rozbor. Doteraz získalo povolenie na prevádzku len sedem prírodných nádrží. Dodala, že ľudia sa chodia kúpať aj na kúpaliská, ktoré nemajú povolenie na prevádzku, v takomto prípade to však robia na vlastné riziko a nebezpečenstvo. Upozornila, že kúpaliská bez prevádzkovateľa úrad síce sleduje, avšak neodoberajú sa tam vzorky vody pravidelne. Kvalita vody sa kontroluje priebežne na začiatku, počas a aj na konci sezóny, povedala. Ak úrad zistí, že voda nespĺňa podmienky, umiestni ku konkrétnemu kúpalisku tabuľu s varovaním. „Apelujeme na rekreantov, aby si všímali všetky oznámenia, ktoré sa pri takých vodných plochách nachádzajú, a rešpektovali ich a nevyužívali vodné plochy, ktoré sú neznáme, nesledované a nevýznamné,“ zdôraznila Matisová.
Trenčín - V trenčianskom regióne pred letnou turistickou sezónou prekontrolovali pracovníci hygieny Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne prírodné i umelé kúpaliská. Počas júna navštívili dve trenčianske plavárne, mestskú a Za mostami, Nemšovú, Samšport v Myjave, kúpalisko Pažiť v Bánovciach nad Bebravou a Bradlan v Brezovej pod Bradlom. Ani v jednom nezaznamenali výrazné nedostatky. „Na kvalitu vody prevádzkovatelia kladú vysoký dôraz,“ upozorňuje Jozefína Bustinová z odboru hygieny životného prostredia RÚVZ. „Laboratórny rozbor vody trvá päť dní, počas ktorých je kúpalisko zatvorené.“ Pracovníci hygieny kontrolujú umelé kúpaliská v intervale každých 14 dní, ak bazény nemajú cirkuláciu vody a raz mesačne v bazénoch s cirkuláciou vody. Ako však pripomína Bustinová, okrem týchto odberov je prevádzkovateľ plavárne povinný merať sám aj niekoľkokrát počas dňa vybrané ukazovatele kvality vody a hodnoty aktívneho i viazaného chlóru, priehľadnosť a teplotu vody zaznamenávať. V prípade termálnych kúpalísk je frekvencia odberov rovnaká.
Z prírodných kúpalísk dozorujú hygienici iba Zelenú vodu. Je totiž jediným oficiálnym prírodným kúpaliskom a vodu v jazere musia preverovať každých 14 dní. Na oboch plážach Ardea i Perla ju v priebehu júna kontrolovali trikrát. „Ostatné prírodné kúpaliská a vodné nádrže Stará Myjava, Dubník či Opatová sú sledované len orientačne z preventívneho hľadiska, pretože ich využíva väčšie množstvo ľudí na kúpanie,“ hovorí Jozefína Bustinová. „Minimálne však dvakrát za sezónu.“ Kúpacia sezóna začína 15. júna.
Hoci obľúbenou lokalitou Trenčanov je Váh a počas horúcich dní je plno nielen na pláži na Ostrove, ale aj pod Skalkou, hygienici nesledujú, či voda vo Váhu spĺňa požiadavky na kúpanie. Dôvodom je, že okolie Váhu nemá parametre a podmienky prírodného kúpaliska. „Kvalitu vody v tokoch sleduje správca toku, v tomto prípade je to Povodie Váhu Piešťany,“ vysvetlila Bustinová.
Epidemiologička z ÚVZ Margaréta Sláčiková upozornila, že pri kúpaní na prírodných ako aj umelých kúpaliskách sa ľudia stretávajú s mikroorganizmami, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. „Ide o všetky druhy mikróbov od vírusov, baktérií, húb, plesní až po črevné parazity,“ spresnila. Najzávažnejšie sú tie mikroorganizmy, ktoré spôsobujú črevné a žalúdočné nákazy. Vyskytujú sa však aj infekcie kože a slizníc. Sláčiková preto varuje pred kúpaním v kúpaliskách, ktoré nesplnili hygienické podmienky. Voda v kúpalisku by
mala byť priehľadná, nemala by zapáchať po moči, ale ani výrazne po chlóre. Steny bazénov by nemali byť porastené slizovými alebo zelenými povlakmi. „Deti by sa mali kúpať len v bazénoch pre ne určených,“ podotkla. Sláčiková tiež neodporúča kúpať sa vo vodách s výskytom sínic, alebo tam, kde je možnosť priesaku fekálneho alebo iného znečistenia.
Ľuboslava Sedláková, (sita)
Záchranári varujú
Takmer tropické horúčavy vyháňajú ľudí na kúpaliská a brehy riek. Aby cesty za vytúženým osviežením neskončili tragicky, obrátili sme sa na Jozefa Minárika z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne, aby sme sa ho spýtali na najčastejšie chyby, ktorých sa plavci dopúšťajú:
„Predovšetkým si treba uvedomiť, že voda je zradná. Na umelých kúpaliskách je situácia prehľadnejšia, vieme, do akej hĺbky ideme plávať. Horšie je to v riekach, potokoch a jazerách, kde nevieme odhadnúť, akú hĺbku môžeme očakávať, alebo čo sa skrýva pod hľadinou.“ Za rovnako nebezpečné považuje, keď rozhorúčený plavec odrazu skočí do vody: „Zo studenej vody môže nastať šok a plavec sa začne topiť.“ Neodporúča ani konzumáciu alkoholu: „Človek stráca zábrany, precení svoje sily alebo hroziace nebezpečenstvo. Možnosť utopenia je potom oveľa vyššia.“
O tom, že tieto slová netreba brať naľahko, svedčí aj päť tohoročných prípadov utopenia. Obeťami boli väčšinou mladí ľudia vo veku okolo dvadsať rokov.
(mark)