Na jej organizácii sa podieľajú pracovníci vedecko-výskumnej a vzdelávacej časti univerzity a celá tematika zapadá do zdravotníckej línie prezentovanej Ústavom zdravotníctva a ošetrovateľstva a napokon - ide o určitú formu doškoľovania odborníkov v mamodiagnostike.
Mamodiagnostika je špecializovanou časťou rádiológie a podľa prezidentky konferencie Jany Slobodníkovej vyžaduje veľmi skúsených a špecializovaných odborníkov. „Nemôže to robiť hocikto, ale iba človek, ktorý má o takúto prácu záujem a celoživotne sa v tejto problematike vzdeláva. Veď žena prichádza raz za rok, či za dva na vyšetrenie a jeho zhodnotenie musí byť natoľko presné a správne, aby v nasledujúcich rokoch žila s presvedčením, že je všetko v poriadku,“ podčiarkuje nesmiernu zodpovednosť lekára Slobodníková.
Organizátori konferencie majú ambíciu urobiť z nej tradičné stretnutie, na ktorom sa zídu úzkošpecializovaní rádiodiagnostici s asistentkami – röntgenovými laborantkami a predstaviteľmi firiem vyrábajúcich príslušné zariadenia. „Zaangažovať by sme chceli aj gynekológov, ktorí nám posielajú pacientky, pretože v praxi by sme mali s nimi úzko spolupracovať,“ spresňuje Slobodníková a dodáva, že už majú stabilizovaný tím prednášajúcich, medzi ktorými nechýbajú ani odborníci z Českej republiky.
Účastníci konferencie získali informácie o novinkách v mamodiagnostike, v mamoelektroakugrafii, teda v počítačovej diagnostike prsníkov a o jej možnostiach v klinickej praxi, o novinkách v digitálnej mamografii a digitálnej stereotaxii.
Na konferencii sa hovorilo o mamodiagnostike v praxi, o vákuovej mamotomii a jej perspektívach na Slovensku. Venovali sa aj prvým skúsenostiam zo zavádzania jednotného hodnotenia mamogramov v systéme BIRADS. Prevzatý je z USA a používa sa už všade v Európe. Ide o systém, ktorý má zjednotiť hodnotenia všetkých mamografických a sonografických vyšetrení na Slovensku. Prínosom konferencie boli aj kuloárne diskusie počas prestávok, keď odborníci navzájom konzultovali vlastné skúsenosti z praxe.
V súvislosti s digitalizáciou mamografie nemožno nespomenúť, že trenčianska nemocnica, ktorá si od 1. júna pripisuje do názvu - fakultná, má ako prvá na Slovensku počítačovo riadený digitálny prístroj napojený na mamograf. Ním sa môžu odoberať vzorky, alebo lokalizovať miniatúrne ložiská, ktoré sa nedajú iným spôsobom diagnostikovať.