Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

V Myjave volili aj v krojoch

Jednodňové voľby do Národnej rady Slovenskej republiky nepriniesli žiadne dramatické prekvapenia, iba viac-menej potvrdili predvolebné prognózy. Podľa očakávania zvíťazila strana Smer-SD s viac ako 29 percentami voličských hlasov, nasledovaná SDKÚ-DS s ne

celými devätnástimi percentami, takmer po dvanástich percentách získali strany SMK a SNS. Zrejme najväčším prekvapením bol prepad ĽS-HZDS s necelými deviatimi percentami. Do parlamentu sa dostane aj KDH so ziskom menej ako osem a pol percenta. KSS podobne ako Slobodné fórum, ANO, HZD zostanú pred bránami Národnej rady Slovenskej republiky. Volebná účasť dosiahla takmer 55 percent.

(mark)


Volebné výsledky v Trenčianskom kraji

Trenčín - Voľby v Trenčianskom kraji skončili víťazstvom strany Smer-Sociálna demokracia s 34 percentami hlasov pred SNS 15,9 percent a SDKÚ-DS so ziskom 15-tich percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa informácií zo Štatistického úradu (v čase uzávierky neoficiálnych), v trenčianskom volebnom obvode zvíťazil Smer-SD s 31,66 percentami, na druhom mieste sa umiestnila SDKÚ-DS so 17,57 percentami. Tretie miesto obsadila ĽS-HZDS 16,11 percenta, štvrtá bola SNS 13,16. KDH volilo 9,37 percenta občanov. Účasť Trenčanov na voľbách bola viac ako 58-percentná.

Vo volebnom obvode Bánovce nad Bebravou zvíťazila strana Smer-SD. Získala 39,49 percent hlasov. Druhá bola SNS -14,91. Za ňou sa umiestnila strana ĽS-HZDS, ktorá získala 13,13 % hlasov, SDKÚ-DS 10,67 % a KDH 9 % hlasov. Do parlamentu posunuli voliči v Bánovciach aj KSS, ktorá získala 5,6 % hlasov. Volebná účasť v bánovskom obvode bola 56,64 %.

Vo volebnom obvode Nové Mesto nad Váhom zvíťazila strana Smer-SD so ziskom 32,04 percenta. Druhá v poradí skončila SDKÚ-DS s podielom 17,86 percenta hlasov, tretia ĽS-HZDS získala 13,25 percenta, štvrtá bola SNS 13,19 %, KDH získalo 6,27 percenta hlasov. Cez päťpercentnú hranicu sa dostala aj KSS s 5,77. Volebná účasť dosiahla 55,03 percenta.
(tn)

Skryť Vypnúť reklamu

Najstarší člen volebnej komisie mal 85 rokov
Horná Súča, Omastiná, Myjava - V obci Horná Súča pravidelne zasadá do volebnej komisie Peter Biras. Nechýbal ani tento rok vo volenom okrsku číslo 3 v Dúbrave. Je nielen vekovo ale i služobne najstarším členom volebnej komisie. „V komisii zadadám už od roku 1969,“ hovorí Biras. Aj medzi zapísanými voličmi boli občania, ktorí sa blížili k stovke. „Najstarší zapísaný volič u nás má 96 rokov,“ informuje predseda volebnej komisie Marián Levak (na snímke v strede). „Ale na Vlčom Vrchu majú 101-ročnú občianku Máriu Gažiovú.“

V obci Horná Súča, ktorá má viac ako 3500 obyvateľov, majú šesť volebných okrskov, dva v obci a štyri v častiach obce Trnávka, Dúbrava, Závrska a Vlčí Vrch. Počtom okrskov sa Hornosúčania vyrovnajú napríklad okresnému mestu Ilava či Nemšovej. Dedina má päť kopaníc, na každej žije niekoľko stoviek obyvateľov. Od centra obce sú usadlosti vzdialené päť až šesť kilometrov. Ľudia by k volebným urnám museli cestovať vlastným autom alebo autobusom. V obci preto vytvorili okrsky aj v miestnych častiach. „Umožníme ľudom, aby volili doma, aby nemuseli dochádzať do dediny. Na kopaniciach máme kultúrne domy, školy a tam sme zriadili okrsky,“ povedal zástupca starostu Augustín Štefánek. V Dúbrave zo 434 oprávnených voličov do popoludnia odvolilo 71. „Očakávame, že ľudia prídu najmä na večer, keď sa trochu ochladí,“ uviedol na margo volebnej účasti Levak. K niektorým pôjdeme s prenosnou volebnou urnou osobne, máme zatiaľ nahlásených sedem požiadaviek,“ povedali nám pri návšteve v sobotu popoludní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmenej oprávnených voličov bolo zapísaných v obci Omastiná v okrese Bánovce nad Bebravou. Z 35 ich prišlo do soboty popoludnia odvoliť vyše 30 percent. Predseda volebnej komisie Viliam Kusý uviedol, že prišlo voliť aj osem ľudí s voličským preukazom. „Sú to ľudia, čo odtiaľto pochádzajú a vracajú sa domov na víkendy,“ dodal.

V Myjave zriadili volebný okrsok číslo 11 aj priamo v areáli Medzinárodného folklórneho festivalu v amfiteátri Trnovce. Šancu voliť uprostred folklórneho diania využili stovky účinkujúcich i organizátorov. Kým jedni účinkovali na pódiu či na lúkach a v stánkoch amfiteátra, iní si s voličskými preukazmi z rôznych kútov Slovenska mohli splniť občianske právo pri voľbe kandidátov do nového slovenského parlamentu. Podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie v amfiteátri Myjava - Trnovce Jany Černákovej, ľudia možnosť voliť priamo na festivale uvítali. Za prvých deväť hodín, do 16. hodiny ich v tamojšej komisii volilo takmer 300.

(ls, sita, tasr)


Liška si vie predstaviť koalíciu s HZDS

Keď sme pred týždňom pripravovali okrúhly stôl s kandidátmi na poslancov z nášho regiónu Miroslavom Gabrišom (Slobodné fórum), Miroslavovom Chovancom (SMER-SD), Annou Kováčovou (KDH), Magdalénou Krasulovou (ANO), Jurajom Liškom (SDKÚ-DS), Miroslavom Maxonom (HZD), Milanom Rehákom (ĽS-HZDS), Emilom Vestenickým (SNS) a Michalom Zajacom (OKS), väčšina z nich očakávala priaznivý volebný výsledok, ktorý potvrdí miesto ich strany v parlamente.

Po zverejnení neoficiálnych výsledkov volieb v nedeľu dopoludnia sme ich oslovili znovu, aby zhodnotili aktuálnu situáciu.

„Občania dali strane Smer-SD obrovský mandát. Máme 50 poslaneckých kresiel. Dosiahli sme vynikajúci úspech - až nad očakávanie. Teraz bude na predstaviteľoch strany, aby viedli rokovania tak, aby tento výsledok pretavili do účasti vo vládnej koalícii,“ charakterizoval volebné víťazstvo Miroslav Chovanec. O možnom zložení budúcej koalície sa pred nedeľným zasadnutím predsedníctva Smer-SD nevyjadril.

Ako sme sa dozvedeli od Juraja Lišku z DKÚ-DS, volebný výsledok strany prekročil jeho očakávania, ktoré sa pohybovali okolo 15 percent: „Z tohto pohľadu môžeme byť spokojní. Z pohľadu ďalšieho možného vývoja politickej situácie vyjadril svoj osobný názor, že nebude možná iba spolupráca bývalých koaličných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK, nakoľko nemajú dostatok mandátov na zostavenie vlády. Pri hľadaní ďalších partnerov preferuje najmä programovú blízkosť. Za určitých okolností vidí programovú zhodu s ĽS-HZDS. „Nemám problém s programom HZDS, ale mám problém s osobami. Možno nemám problém s niektorými osobami zo Smeru, ale mám problém s programom,“ dodal vtipne a pokračoval: „Momentálne nemôžem vylúčiť žiadne strany. Určite budeme so všetkými rokovať. Pôjde o to, koľko z nášho programu dokážeme presadiť v rozhovoroch s potenciálnymi koaličnými partnermi. Sú veci, z ktorých ustúpiť nemôžeme, preto nepredpokladám, že práve kvôli programovej nezhode by sme sa nemohli dohodnúť napríklad so Smerom.“ Na otázku o možnej povolebnej spolupráci s ĽS-HZDS, ak by v jej vedení došlo k personálnym zmenám, odpovedal: „Určite to nebudeme mať ako zásadnú podmienku, lebo tákéto podmienky potom môžu byť takisto aj z druhých strán. V prvom rade bude nasledovať rokovanie SDKÚ-DS, KDH a SMK. Pokiaľ dospejeme k názoru, že za určitých okolností by spolupráca s ĽS-HZD bola možná, netvrdím, že by som takúto možnosť vítal s otvorenou náručou, ale viem si ju z programového hľadiska predstaviť ako najprijateľnejšiu.“
Milan Rehák z ĽS-HZDS netajil sklamanie: „Výsledok volieb nás trochu zaskočil. Čakali sme o dve-tri percená lepší výsledok. Takisto aj v rámci Trenčianskeho kraja. Výsledok volieb rešpektujeme. Ľudia na Slovensku sa rozhodli a my sa musíme novým podmienkam prispôsobiť.“ Hovoriť o povolebných koalíciach považuje za predčasné: „Rozhodujúce bude, akým smerom sa vydá strana Smer-SD.“ Ako ďalej povedal, vie si predstaviť ĽS-HZDS vo vláde so Smerom. Na otázku, či vzhľadom na hodnotovú orientáciu by pre HZDS neboli bližšie strany bývalej koalície SDKÚ-DS, KDH, SMK odpovedal: „Mne osobne je bližší Smer a Slovenská národná strana.“
Kandidáta za SNS Emila Vestenického prekvapila nízka účasť voličov: „Podieľali sa na nej politici odchádzajúcej koalície, ktorá tu osem rokov vládla. Ľudí znechutili natoľko, že prestali dôverovať možnostiam, ktoré politici majú a takémuto spôsobu riadenia spoločnosti touto cestou.“ Ako zdôraznil, potešujúce pre neho je vedenie kampane SNS formou osvety: „Priniesla nám mimoriadny úspech. SNS je dnes jedinou novou stranou, ktorá sa dostala do parlamentu.“

Šance podieľať sa vo vláde Slovenskej republiky zhodnotil slovami: „Možností je ešte stále veľa, ale už sa dá situácia modelovať a nie o nej špekulovať. Sú tu reálne šance, že by mohla vzniknúť kombinácia Smer - SNS, čo by bolo dohromady 70 mandátov. Ak by sa pripojili ďalšie strany, bolo by možné získať 85-99 mandátov v Národnej rade Slovenskej republiky.“ Podľa neho je úlohou budúcej koalície, aby vytvorila takú atmosféru v spoločnosti, aby vláda predstavovala vôľu aspoň nadpolovičnej väčšiny zúčastnených voličov, k čomu by mali rozhodujúcou mierou prispieť aj médiá.

Miroslav Gabriš zo Slobodného fóra považuje výsledok volieb za zlý. „Je pre nás sklamaním, pretože sme neprešli do parlamentu. Náš hlavný cieľ sme nesplnili. Musíme situáciu analyzovať a zistiť, kde sme urobili chyby a podľa toho sa odraziť do komunálnych volieb.“ V politike zotrvá aj naďalej. „Aj neúspechy sú súčasťou života. Skúsime sa s ním vysporiadať a ísť ďalej. Neskladáme zbrane. Myslím si, že Slobodné fórum sa pozviecha a v komunálnych voľbách urobíme reparát,“ dodal.

Kandidátka na poslanca Magdaléna Krasulová z Aliancie nového občana zhodnotila vzniknutú situáciu slovami: „Je pre mňa určitým sklamaním. Zažili sme nemalé otrasy, ktoré sa za pár mesiacov napraviť nedali. Chce to určitý čas, aby sme našich voličov presvedčili o dobrých cieľoch, ktoré máme.“ Aj naďalej zostane profesionálnym pracovníkom strany a jedným z politických lídrov v Trenčianskom kraji.

Michal Zajac z Občianskej konzervatívnej strany sa k volebným výsledkom vyjadril slovami: „Sklamaný nie som. Veľké oči sme nemali, pokračujeme ďalej. V súčasnosti sa chceme sústrediť na komunálne voľby.“
S kandidátmi Annou Kováčovou z KDH a Miroslavom Maxonom z HZD sa nám do uzávierky novín nepodarilo skontaktovať.

Martin Kukučka


Voliť na chate v Liešnej voličov nelákalo

Drietoma – Liešna - V Trenčianskom kraji mohli občania odvoliť vo viac ako 600 okrskových volebných miestnostiach. Väčšina z nich očakávala voličov v upravených priestoroch škôl, kultúrnych domov, materských škôlok. Zopár miest, kde čakali členovia okrskových komisií na voličov, nebolo celkom bežných. V obci Drietoma mali zriadené štyri volebné okrsky. Dve v obci a dve v osadách obce, v Brusnom a v Liešnej. Práve v Liešnej býva zriadená volebná miestnosť už tradične v priestoroch obecnej chaty. „Volebný okrsok č. 4 je tu vytvorený pre obyvateľov okolitých lazov,“ informovala predsedníčka päťčlennej komise Lenka Bilčíková. Komisia väčšinu času trávila na lavičkách pred chatou, kde si dali aj spoločný obed. Voliči chodili poriedko. „Od rána ich prišlo okolo 10 percent zo zapísaných 118,“ uviedla Bilčíková a dodala, že policajti ich prišli pozrieť už trikrát. „Asi sa im tu páči.“

Dôvod na návštevu to určite bol, veď volebná sobota bol pekný, slnečný deň, ktorý bolo najlepšie prežiť v prírode. Rozhodli sa tak aj manželia Stehlíkovci z Trenčína, ktorí majú chatu hneď vedľa „chatovej“ volebnej miestnosti v Liešnej. „Chodíme sem už desať rokov a o tom, že sa tu dá voliť vieme, ale radšej sme odvolili už ráno doma. Bolo treba vybaviť voličské preukazy a neboli sme ešte celkom rozhodnutí, či ozaj pôjdeme na chatu. Záviselo to od počasia,“ hovorí Jiří Stehlík.

Voliť prišli aj Alena a Anton Daranskí, ktorí obývajú usadlosť na hranici republiky. „Chodíme sem už od konca 70-tych rokov. V lete tu aj bývame stále, no na zimu chodíme do mesta do bytu. Hoci je tu nádherne, nedá sa pravidelne dochádzať do roboty do Trenčína. Keď napadne sneh, nedostaneme sa autom až k domu. Cesta nebýva prehrnutá, v lokalite je iba zopár chalúp.“ Ako hovorí Anton na každých tristo metrov jedna. Svorne tvrdia, že život na lazoch im vyhovuje. V okolí sú chalupy osídlené starousadlíkmi. Väčšinou sú už vo vyššom veku a dostať sa do volebnej miestnosti, aj keď je umiestnená čo najbližšie k nim, je problém. „Ale ani sme nemali požiadavku, aby sme k niekomu prišli s prenosnou volebnou urnou,“ skonštatovala Bilčíková.

Ľuboslava Sedláková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Nie je to len chlapská záležitosť
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 2. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 3. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 4. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 7. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Novinka medzi prefabrikátmi
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 212
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 494
 3. Aká je chémia vôní 12 883
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 638
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 445
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 980
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 665
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 283
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 836
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 840
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Zlatovská cesta je takmer hotová

Vedenie mesta plánuje na budúci rok ďalšie podobné investície.

Rekonštrukcia cesty na Zlatovskej

Letné terasy zostanú otvorené v Trenčíne i počas zimy

Terasy gastroprevádzok v Trenčíne môžu byť otvorené do konca februára. Mesto im ponúka prenájom verejného priestranstva zdarma, čo aspoň sčasti môže napomôcť vykryť straty.

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa podľa premiéra z hľadiska epidemiologickej situácie nachádza v pasci

"Testy nemáme zabezpečené a som zvedavý, kto sem príde pred Vianocami a povie, že bude lockdown," pýtal sa premiér.

Predseda vlády SR Igor Matovič prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu 25. novembra 2020 v Bratislave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?