Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Trenčianske hádzanárky boli „čiernym koňom“ súťaže a postúpili medzi elitu

Niet pochýb o tom, že ženská hádzaná je najpopulárnejším ženským kolektívnym športom v meste pod Čákovým hradom a za vyše 80 rokov organizovanej činnosti si zaknihovala sériu pozoruhodných výsledkov a umiestnení. Veď Trenčianky, ešte za čias spoločnej republiky pôsobili v prvej Československej lige, kde v dvoch po sebe nasledujúcich ročníkoch - 1978/79 a 1979/80 obsadili v konečnej tabuľke 5. miesto.
Po určitom pôste, keď reprezentantky Štartu v posledných ročníkoch hrali v najvyššej slovenskej súťaži sa im podaril chvályhodný husársky kúsok - keď práve v nedávno skončenom majstrovskom ročníku 2005/06 sa po prvýkrát vôbec prebojovali do medzinárodnej spoločnej česko-slovenskej ligy žien - WHIL, hoci šancu postúpiť medzi elitu mali aj v predchádzajúcich dvoch ročníkoch, ale chýbali im predovšetkým tak potrebné financie. Je to nepochybne skvelý úspech trenčianskych hádzanárok, ktorý sa zapíše do kroniky mesta a klubu zlatými písmenami.
Po úspešnom ročníku je určite čo bilancovať, preto sme oslovili trénera družstva žien Štartu - Petra SABADKU, ktorý je zároveň aj trénerom tímu starších dorasteniek, aby s odstupom času sa poobzrel späť a zhodnotil to, čo už patrí nedávnej minulosti...

Skryť Vypnúť reklamu

Sezóna pre družstvo žien Štartu sa skončila naplnením postupových ambícií. Ako hodnotíte uplynulý ročník?
Minulú sezónu hodnotím veľmi úspešne preto, lebo sa nám podarilo naplniť vytýčený cieľ - získať prvé miesto v konečnej tabuľke v I. slovenskej lige a tým pádom aj postúpiť do medzinárodnej hádzanárskej súťaže - WHIL. A to tvrdím aj napriek tomu, že sme neboli favoritom súťaže, nakoľko do tejto pozície som pasoval Močenok alebo Nitru. Boli sme viacmenej takým „čiernym koňom“ súťaže, nakoľko naše družstvo bolo poskladané s mladých hráčok a vystúžené tromi skúsenými hráčkami - Grandtnerovou, Uhliarovou a Útlou, ktorá prišla z Púchova. Úroveň ligovej súťaže bola rôznorodá, boli tam veľmi slabé tímy, potom zdravší stred a špičku tvorili - Nitra, Močenok, Trenčín, doma Nové Zámky, ktoré vonku však rozdávali body, čo ma veľmi prekvapilo.
Takmer celú súťaž ste absolvovali doslova fantastický - takmer bez prehry, ktorú ste inkasovali až v poslednom kole v Topoľčanoch. Čo bolo toho príčinou?
Najmä to, že náš káder posledný zápas nehral v optimálnej zostave a do 18. min to bolo naozaj hádzaná a súpera sme držali na dištanc. Zápas sa pre nás vyvíjal pozitívne a po vylúčení K. Uhliarovej sme mali hendikap na spojkách, čo súper z mesta piva využil. Teda najmä úzky káder bol príčinou tejto našej rozhodne nešťastnej a viacmenej „utopenej“ prehry. Celá sezóna bola pre nás veľmi náročná, odohrali sme veľa zápasov a okrem toho ešte štyri dievčatá hrali z ligového kádra aj za staršie dorastenky. Pri veľkom objeme tréningových hodín sme sa našťastie vyhli komplikovanejším zraneniam, aj keď sa čakalo, že môže prísť kríza. Vhodne sme však diagnostikovali zaťaženie hráčok a neprišlo k zraneniam. Dievčatá boli pozitívne a mentálne nabité a mali patričnú chuť na majstrovské zápolenia.
Kto z hráčskeho kádra výkonnostne vyčnieval, alebo ide o zásluhu celého kolektívu?
V prvom rade to bola kolektívna zásluha, aj keď samozrejme kolektív robia jednotlivci a najmä ich individuálne výkony v jednotlivých zápasoch. Chcem však vyzdvihnúť vysokú stabilitu Kataríny Uhliarovej, ktorá v majstrovských zápasoch podávala optimálne výkony, aj keď si viem predstaviť, že pri vyššom počte tréningových jednotiek jej hráčský potenciál mohol ešte napredovať. Bola v našom tíme rozhodne osobnosťou a zároveň aj najlepšou strelkyňou. Oporou v bráne bola Aďa Grandtnerová a veľmi príjemne ma prekvapila, za relatívne krátku dobu (jeden rok) v družstve sa dobre aklimatizujúca krídelníčka Miška Útla. Veľmi sľubné výkony podávala ešte mladá dorastenka v kádri žien - Zuzka Bahýlová, ktorá hrala zodpovedne v oboch vekových kategóriach. Pravdepodobne iba akýsi útlm poznačil výkony Lucky Petríkovej, ktorá mala nestabilnú kolísavú výkonnosť a najmä v závere sezóny evidentne zaostala za očakávaným.
Pozdávala sa mi stúpajúca výkonnosť Mišky Kovaličkovej na poste pivota, škoda, že v strede sezóny, keď sa hral Slovenský pohár sa zranila.
U ostatných hráčok určite stoja za pozornosť ich výkony - okrem Zuzky Hollej, ktorá mala tiež nestabilnú výkonnosť, má však rozhodne vyšší potenciál, aký ukázala. Úzko to však súvisí s jej vyučovacím procesom.
Chcem spomenúť ešte aj mladšie perspektívne hráčky - ako Zuzka Surovčíkova, Zuzka Žideková, Lenka Filipovičová, ktoré vhodne doplnili káder vrátane brankárok - Renáty Babicovej a Barbory Kováčikovej.
Pozornosť si zaslúžila na pivote aj Eva Trebichalská, sklamaný som zo zranenia Petry Botcherovej, ktorá má zdravotné problémy už chronického charakteru a preto aj končí s aktívnou hráčskou kariérou...
V čom to je, že stále ste boli na čele tabuľky a hala zívala prázdnotou. Že by vari Trenčania nemali záujem o ligovú hádzanú?
Sám som z toho prekvapený a doslova zaskočený. Ľudia, ktorí chodili častejšie do haly na zápasy, dokázali oceniť kvalitu našej hry.
Vždy sme chceli zvíťaziť vysokým rozdielom skóre, produkovali sme rýchlu modernú kondičnú hádzanu. Pozitívne referencie od tých ľudí, ktorí chodili - boli pre nás pozitívnym zadosťučinením. Návštevnosť na ligových stretnutiach je podľa mňa spojená s takou osvetovou záležitosťou. Bol by som nesmierne rád, keby ľudia hodili v oveľa hojnejšom počte na zápasy žien, čo by bolo pre nich aj určitou spoločenskou záležitosťou.
V závere súťaže, najmä vďaka výsledkom a samotnej propagácii sa to začalo ako-tak zlepšovať. Potešilo, že začali chodiť aj nové divácke tváre.
Do budúcej sezóny je naším spoločným mottom pracovať i v amatérskych podmienkach (pokiaľ nebudú lepšie) tvrdo a profesionálne. Nechceme sa totižto za svoju prácu určite hanbiť...
Mienite pred vstupom do WHIL družstvo výraznejšie posilniť?
Za daných reálnych podmienok rozhodne nemôžeme hovoriť o posilnený, ale iba o jeho doplnený, nakoľko ekonomika klubu je taká, aká je. Rád by som si vybral hráčky, ktoré by do nášho spôsobu hry zapasovali, ale na ich kúpu niet peňazí. Budem sa preto snažiť doplniť káder vhodnými tipmi, ktoré máme v mládežníckych tímoch. V samotnom úvode veľmi náročnej konfrontácie s profesionálnymi družstvami WHIL to určite stačiť nemusí, budeme sa však snažit byť mentálne silní aby sme dokázali zahnať aj prípadnú flustráciu z prípadných neúspechov. Verím, že v jarnej časti WHIL už dokážeme potrápiť aj tieto družstvá. Mojím želaním je - vyhnúť sa poslednému miestu tabuľky, ktoré by znamenalo vypadnutie. Mojím snom je udržať sa vo WHIL a keď sa družstvo na budúci rok vhodne doplní, tak mojím tajným snom je dokonca hrať už o medaile...
Všetko nasvedčuje tomu, že o poslednú priečku tabuľky WHIL budeme pravdepodobne zápoliť s Partizánskym, ktoré bude oslabené a Čierny Peter by mal zostať v ich rukách. Túto medzinárodnú súťaž chceme v Trenčíne rozhodne udržať a verím, že sa nám spoločnými silami aj podarí!
Kedy začne príprava na nový ročník WHIL?
Naše hráčky dostali voľno, vzhľadom k tomu, že niektoré sa pripravovali na maturity, ktoré úspešne ukončili a mnohé budú pokračovať v štúdiu na Trenčianskej univerzite. Samotnú prípravu na nový súťažný ročník začneme v pondelok 3. júla. V pláne máme dve sústredenia - zamerané najmä na kondičnú stránku a potom bude príprava pokračovať hernou časťou.
Máme už zabezpečenú účasť na turnajoch, na ktorých si chceme skonfrontovať sily aj zo súpermi zo zahraničia. Z nášho aj tak veľmi úzkeho 14-členného kádra avizujú niektoré dievčatá ukončenie svojej športovej činnosti:
M. Útla kvôli pracovným povinnostiam, o ukončení uvažuje aj brankárka B. Kováčiková (štúdim mimo Trenčína), P. Bötcherová (zdravotné dôvody) a ostatné hráčky chcú v činnosti pokračovať. Káder bude teda potrebné rozhodne doplniť.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠTYRI OTÁZKY PRE PREZIDENTA HK ŠTART - JÁNA BAKOŠA
Ako po finančnej stránke je zabezpečená činnosť družstva žien vo WHIL?
Zatiaľ to nie je zabezpečené na sto percent ako sme si to predstavovali, ale všetci veríme, že do začiatku a v priebehu sezóny všetky potrebné finančne zdroje sa podarí získať. Potrebujeme nájsť pochopenie u podnikateľských subjektov v Trenčíne a blízkom okolí.
Rozmýšľali sme aj nad tým, aby náš HK bol Mestským klubom, ale musíme si predovšetkým sadnúť s predstaviteľmi mesta za jeden stôl, aby sme debatovali a rokovali. K tejto myšlienke však musí byť obojstranná dohoda.
Čo čaká váš klub v najbližšom období pred štartom WHIL?
Dôležitou úlohou pre nás bude stabilizovať káder družstva žien a vytvoriť podmienky na samotnú prípravu, aby boli hráčky na túto náročnú súťaž, ktorá začína 9.- 10. septembra pripravené tak, aby sme si nespravili hanbu a dôstojne reprezentovali náš klub a mesto Trenčín v Čechách a na Slovensku. S trénerom máme v hľadáčiku nejaké nové hráčky - posily, ale všetko je s veľkým otáznikom, nakoľko vyskytli sa nám niektoré nepredpokladané problémy. Káder však musíme rozhodne doplniť.
Rozvíjame vzájomnú spoluprácu aj s Trenčianskou univerzitou A. Dubčeka a chceme postupom času vytvoriť spoločné družstvo.
Aký je cieľ družstva Štartu v premiérovom ročníku WHIL?
V tomto našom prvom premiérovom ročníku medzinárodnej súťaže je naším cieľom predovšetkým - udržať sa! Vieme, že družstva ako - Michalovce, Šaľa, Banská Bystrica, ŠKP Bratislava hrali veľmi dobrú hádzanú, čo dokumentuje aj ich konečné umiestnenie. Sme si vedomí toho, že s naším susedom z Trenčianskeho kraja - Partizánskym budeme hrať o to, kto v tejto súťaži nakoniec zostane.
Prečo športová hala v Trenčíne, počas stretnutí hádzanárok, je veľmi slabo obsadená divákmi?
Možno to bolo v slabnej propagácii v samotnom krajskom meste a možno aj tým, že v súčasnosti verejnosť akosi zanevrela na šport, čo potvrdzujú aj návštevy na ligových futbalových zápoleniach v Trenčíne, ktoré boli ďaleko vyššie. Svoje určite spravila aj ekonomická stránka, aj keď naše vstupné nie je vôbec vysoké a nebude ani v budúcej sezóne vo WHIL-ke. Verím, že príde čas a diváci si opäť nájdu čas aj na vzhliadnutie hádzanárských stretnutí žien. Práve nová medzinárodná súťaž by mala byť pre nich veľkým magnetom a nevyčerpávajúcoumotiváciou...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 535
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 558
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 909
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 213
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 743
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 197
 7. Aká je chémia vôní 9 055
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 626
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 474
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 027
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dukla zaskočila Nitru, koncert bratov Shoreovcov s Okuliarom

Zverenci trénera Jána Pardavého zvíťazili v Nitre.

Trenčín zvíťazil, o osude zápasu rozhodol Križan

Zverenci trénera Stijna Vrevena si pripísali tri body.

Rafael Ratao v zápase Trenčín - Slovan Bratislava.

GALÉRIA: Čaro Vianoc na vašom stole

Pozrite si galériu krásnych výtvorov v podobe adventných vencov našich čitateľov.

Za sobotu pribudlo 1100 pozitívnych PCR výsledkov

V Trenčianskom kraji zaznamenali 202 pozitívnych prípadov. Laboratóriá v sobotu˙otestovali 7 536 vzoriek. Pripísali sme aj 18 úmrtí.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Už ste čítali?