l do Trenčína, rozhodol sa svoj sen splniť.
Chameleón jemenský je denný jašter, ktorý dokáže meniť farby podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. „Ľudia si myslia, že sa dokáže prefarbiť kompletne podľa podložky, no nie je to pravda. Každý chameleón má svoju základnú škálu farieb a prispôsobuje sa iba všeobecnému prostrediu,“ vysvetľuje chovateľ. Sfarbenie záleží hlavne od osvetlenia. „Keď zíde dole je tmavý a v noci svieti ako banán.“
I keď je chameleón pomerne nenáročné zviera, začiatky jeho chovu neboli ľahké. Chovateľ mal najprv dve samičky. Tie mu uhynuli a dodnes nevie prečo. „Chameleón nie je pes. Urobíte jednu chybu a zomrie,“ prezradil. V obývačke, kde je chameleónovo kráľovstvo má svoje už v poradí štvrté terárium. „Terárium sa musí zväčšovať spolu so zvieraťom, ak by bolo príliš veľké, tak by sa ubehal a zomrel,“ vysvetlil. Životný priestor chameleóna má zariadený konármi, kvetmi v kvetináči i umelými a súčasťou je taktiež hlinený substrát s hnojivom, ktorý dobre udržuje vodu.
Chameleón je živé stvorenie. Celý deň vraj neposedí, behá po konároch a loví. Mláďatá sú veľmi živé, hryzú. Veľkú starostlivosť vyžadujú, keď mláďa treba pravidelne kŕmiť a učiť piť z misky. „Chameleóny vedia piť iba vodu, ktorá sa zachytí na listoch, no po roku a pol som ho naučil piť z misky,“ chváli sa chovateľ. Voda je pre tohto sympatického jaštera najdôležitejšia. Jesť nemusí aj štyri dni, ale musí mať vždy dostatok vody. Vie si ju vynahradiť aj ovocím. „Má rád banány, broskyne a veľmi sa mu páči červená a žltá farba,“ vysvetľuje Čimbora, ktorý dodáva, že kvôli svojej obľube v žltej farbe má chameleón rád zlatý dážď a narcisy. Okrem ovocia a kvetov sa živí chameleón najmä cvrčkami. „Choval som mu mláďatká potkana, ale bolo nám ich so ženou ľúto, tak ho už kŕmim iba cvrčkami.“ Každé dva dni skonzumuje chameleón troch cvrčkov. Pri kŕmení si ich uchytí dlhokánskym jazykom, ktorý je päťdesiatkrát rýchlejší ako stíhačka. Kvôli obmene stravy svojho miláčika chodí Erik na dážďovky, pavúky, mravce, no musí sa vyhýbať čiernym pavúkom. „Žiaden chameleón nezje čierneho chrobáka alebo pavúka a nikto nevie, prečo“ vysvetlil.
„Ak sa mu často venujete, stáva sa z neho príjemný kamarát,“ tvrdí chovateľ. Keď sa oteplí, trávi chameleón so svojim majiteľom hodiny na balkóne, kde mu sedí na ramene, alebo na hlave. „Je to úžasné zvieratko. Nesmrdí, nepĺzne a je pôžitok sa na neho pozerať,“ dodal chovateľ, ktorý si do budúcnosti dal za cieľ vychovať aj chameleóních potomkov.
Chameleón jemenský pochádza z Jemenu, je najčastejšie chovaným chameleónom u nás. Na chov tohto nenáročného jaštera prišli českí teraristi. Dospelý samec dosahuje dĺžku aj 60 centimetrov. Na hlave má krásnu prilbu, ktorá dorastá do výšky osem centimetrov. Samičky sú o niečo menšie, majú iba 40 centimetrov a omnoho menšiu prilbu. Chameleóny majú pestré sfarbenie od zelenej, žltej, čiernej, oranžovej, hnedej až po úplne čiernu alebo bielu.
Chovať chameleóna jemenského v páre sa nedoporučuje, lebo by si mohli navzájom ublížiť. Chov samca je jednoduchší, pretože samica potrebuje špeciálne podmienky, aby mohla znášať vajíčka. Jej strava musí obsahovať veľa vitamínov. Pre chameleóna je veľmi dôležité svetlo. Potrebujú ho kvôli teplu ale aj kvôli vitamínu D, ktorý im pomáha vyrábať špeciálna žiarivka s UVB - žiarením. Tieto lúče pomáhajú aj pri samotnej spotrebe vápnika u chameleóna. Ak by takúto žiarivku v teráriu nemal, uhynie. Chameleón potrebuje k životu aj stabilné teplo 25 až 28 stupňov. Ak je o chameleóna dobre postarané, dožíva sa v priemere desať rokov, samičky o niekoľko rokov menej.