Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Krvilačná beštia alebo obeť sprisahania?

Príbeh krvilačnej Alžbety Báthoryovej patrí k povinným témam histórie Čachtického hradu, Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach i stredného Považia. Záujem o ňu v posledných mesiacoch stúpol v súvislosti s pripravovaným veľkofilmom režiséra Juraja Jakubiska


. Hoci o samotnom filme sme sa zatiaľ veľa nedozvedeli, z vyhlásení režiséra vieme, že jeho Báthoryčka už nebude vraždiacou ľudskou beštiou, po ktorej zostalo množstvo obetí, ale obeťou bude ona samotná.

Skôr, než sa z Alžbety Báthoryovej stane hviezda komerčného trháku, porozprávali sme sa o nej s Jozefom Karlíkom, vedúcim Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom, ktoré spravuje expozíciu múzea v Draškovičovom kaštieli v Čachticiach.

Je vôbec v súčasnosti možné spoznať pravdu o Báthoryčke?

Skryť Vypnúť reklamu

Myslím si, že áno. Predpokladám, že čitatelia vedia, že problém Báthoryovej prípadu nespočíva v tom, či sa kúpala alebo nekúpala v krvi svojich obetí. Táto „amerika“ je už dávno objavená. Prinajmenšom od prvého vydania knihy Jozefa Kočiša Alžbeta Báthoryová a palatín Thurzo z roku 1981. Podľa všetkého režisér Juraj Jakubisko chce naozaj natočiť film o Báthoryčke ako o krásnej, spravodlivej a nevinnej žene, pričom hovorí, že ním mieni vyvrátiť legendu o krvavej grófke. To sa mi zdá dosť zavádzajúce. Aj keď vylúčime krvavé kúpele, Báthoryčka sa bude aj naďalej ponárať do faktami podložených obvinení.

Zrejme teda nesúhlasíte, že Báthoryčka bola nevinnou obeťou. Režisér Jakubisko však nie je sám, kto je presvedčený o jej nevine.

V tábore jej obhajcov nie je veľa odborníkov. Pochybnosti o tradičnej interpretácii Báthoryčkinho prípadu môžeme vybadať už u maďarského historika Lászla Nagya v jeho v prácach z 80-tych rokov minulého storočia. Na neho nadväzuje maďarská sudkyňa Irma Szádeczky-Kardossová, ktorá v roku 1993 vydala sugestívne dielo s názvom Pravda o Alžbete Báthoryovej. S jej názormi som sa oboznámil prostredníctvom autorov Tonyho Thorna, Pavla Dvořáka, ale najmä Tünde Lengyelovej. Práve ona je po Nagyovi jedinou historičkou. V jej prácach sú najlepšie viditeľné hlavné zbrane obhajoby Báthoryčky, ktoré spočívajú v kritike interpretácie prameňov a spochybňovaní všetkého, čo by svedčilo o jej vine.

Skryť Vypnúť reklamu

V čom spočíva sila takmer o 400 rokov oneskorenej obhajoby?

Obhajoba spočíva v názore, že vdova Alžbeta Báthoryová sa stala nepohodlnou osobou pre najmocnejších feudálov Uhorska zo spoločensko-politických dôvodov. Najmä palatín Thurzo bol vraj voči nej zmietaný nenávisťou, priamo úmernou obrovskému majetku Nádašdyovcov, po ktorom veľmi túžil, lebo bol väčší, akým disponoval on. Veľký majetok jej závidel aj panovník Matej II. Obaja v nej mohli vidieť aj politického nepriateľa, pretože jej synovec Gabriel Báthory v tom čase ťahal za dôležité nitky opozičnej politiky v Sedmohradsku. Zástancovia Báthoryčky proti takto motivovaným mocným dravcom postavili bezbrannú vdovu, vzdelanú, spoločensky významnú ženu a starostlivú matku, energicky brániacu majetkové práva svojej rodiny, navyše vybavenú nevšedným intelektom, ktorý tiež mohol prekážať mnohým mužom. A tak ten, komu sa takýto netradičný obrázok Báthoryčky podsúva, a sám nie je o určitých veciach celkom presvedčený, nebude ďaleko od toho, aby v nej videl obeť nekalých snažení mocných vtedajšieho sveta. Sudkyňa Szádeczky-Kardossová priamo geniálne spochybnila všetky piliere Báthoryčkinej obžaloby. Dokonca dokázala vysvetliť aj časté úmrtia dievčat zo služobníctva, ktoré vypočúvaní svedkovia jednoznačne nazvali beštiálnymi vraždami. Báthoryčka vraj dievčatá liečila, a to niekedy veľmi drastickými metódami, pri ktorých použila napr. aj rozpálené železné tyče. Palatín Thurzo bol podľa jej obhajcov ten, ktorý na vdovu Báthoryovú všetko „našil“. Zatknutie Báthoryčky v Čachtickom kaštieli vraj Thurzo zinscenoval tak, že pri večeri ju prichytil akoby pri čine - narafičil jednu doráňanú dievku a jeho ľudia ukázali zhromaždenému davu corpus delicti - pozostatky mŕtveho dievčaťa zabaleného v koži, ktoré pre túto príležitosť odkiaľsi vyhrabali.
Niektoré argumenty Báthoryčkinej obhajoby vyznievajú celkom vierohodne...
Preto sú také účinné. Pravdou je, že v jej dobe osudy bohatých vdov boli v mnohých prípadoch naozaj smutné. Šľachtičné, ktoré stratili muža, sa ocitli vo veľkom nebezpečenstve už len kvôli svojmu majetku. Spojiť Báthoryčkin príbeh s príbehom nešťastnej bohatej vdovy je veľmi rafinované. Je to prepojenie fikcie, poloprávd a pravdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ktoré fikcie alebo polopravdy máte na mysli?

V prvom rade už tvrdenie, že Thurzo začínal proces s Báthoryčkou ako politické sprisahanie, je nepravdivé. Hoci Báthoryčka mala o politike prehľad, nikde nie je dokázané, že sa politicky aj prejavila. Mohli by sme predpokladať určité politické prepojenie so synovcom Gabrielom Báthorym zo Sedmohradska, ale dôkazy, že sa s ním stýkala v politickej oblasti, nemáme ani v rodinnej korešpondencii. Báthoryčka sa politicky prejavila iba vtedy, keď sa bránila. Napríklad po svojom zatknutí, kedy sa vyhrážala, že ju prídu oslobodiť zo Sedmohradska.
Ani s Thurzovou túžbou po jej majetku to nebolo také dramatické, pretože ako vieme, okrem iného mu patrila aj výnosná Tokajská oblasť, ktorá bola niekoľkonásobne hodnotnejšia ako ktorákoľvek rozlohou rovnaká časť Báthoryčkinho majetku. Zároveň si treba uvedomiť, že Thurzo by si nepočínal múdro, ak by majetky Nádašdyovcov uchmatol takpovediac pred očami zákonných dedičov - Báthoryčkiných zaťov Juraja Drugeta a Mikuláša Zrínskeho. Ako palatín Uhorska nemal záujem poštvať si proti sebe príslušníkov týchto mocných šľachtických rodov. Skôr by sme od toho schopného taktika a politického stratéga mohli očakávať, že pre túto šľachtu urobí niečo, čím by si ju zaviazal.
Veľmi nelogické je aj to, že najvyšší sudca krajiny v snahe zničiť Báthoryčku si zvolil na dokázanie viny formu náročného, tri roky trvajúceho vyšetrovania. Ukážkový spôsob, ako v tej dobe likvidovali vplyvných a bohatých politických nepriateľov, môžeme vidieť na Báthoryčkinom vnukovi Františkovi Nádašdym, ktorý prišiel o hlavu a o majetky zakrátko po odhalení tzv. Vešeléniho sprisahania.
Zástancovia Báthoryčky obviňujú Thurzu aj zo zámerného prekrúcania faktov a zmanipulovania vyšetrovania, čo podľa mňa nekorešponduje s dobovým úzom. Pojem vykonštruované súdne procesy priniesla do histórie zvrátenosť totalitných režimov a na Slovensku sa praktizovali až v polovici 50-tych rokov 20. storočia.
Ďalší argument obhajoby, že Báthoryčka dievčatá nemučila, ale liečila, som dlho pokladal za nemiestny žart. Zaráža ma na tom predovšetkým takmer úplná ignorancia výpovedí vypočutých svedkov. Uvedomme si, že to neboli dvaja či traja svedkovia, ale celé tri stovky svedčiacich ľudí, zväčša prostých obyvateľov vidieka, z ktorých veľká časť hovorila o hrozných Báthoryčkiných činoch. Jej zástancovia si však po výsostne vedeckom obsahovom a faktickom rozbore trúfajú vyhlásiť, že to boli všetko nedôveryhodné a nepodložené výpovede nepriamych svedkov. Na rozdiel od nich historik a archivár Jozef Kočiš vo svedkoch svedčiacich proti Báthoryčke nevidí len zmanipulované ľudské stádo, ale v ich, niekedy opatrných, nesmelých a často aj nepresných a neúplných výpovediach cíti prirodzené reakcie ľudí, ktorí nie sú zvyknutí vypovedať proti vrchnosti.
Prekvapujúce je aj to, ako je možné s takou neuveriteľnou ľahkosťou tvrdiť, že Báthoryčka bola liečiteľkou, hoci na jej liečiteľstvo, pri ktorom napr. vkladala dievčatám do genitálií rozžeravenú železnú tyč, nie sú vôbec dôkazy. O tom, že dievčatá zomreli na chorobu, najčastejšie na mor, Báthoryčka hovorila iba vtedy, keď si o ne robili starosť ich príbuzní.

Najzávažnejším argumentom Báthoryčkinej obhajoby je, že sa nikdy nedostala na súdne pojednávanie, nebola jej daná možnosť obhájiť sa, a teda bola odsúdená nezákonným spôsobom.

Však Jozef Kočiš, ani nikto iný, kto sa Báthoryčkou seriózne zaoberal, netvrdí, že Thurzo v tomto prípade konal v súlade so zákonom. Ale faktom je aj to, že po jej zatknutí ju ochraňoval pred stratou hlavy.

Čiže Thurzo najskôr Báthoryčku zatkol a potom ju chránil?

Znie to paradoxne, ale je to tak. Na jednej strane sa tváril, že koná v zmysle panovníkových príkazov, ktoré smerovali k prísnemu potrestaniu Báthoryčky, na druhej strane robil všetko preto, aby ju nestihla potupná smrť z rúk kata a následná konfiškácia rodových majetkov.

Neobávate sa, že Jakubiskova filmová interpretácia Báthoryčkinho príbehu nadobro prevalcuje jeho tradičnú podobu?

Určité obavy mám. Hoci film ešte nie je dokončený, už má svojich prívržencov, ktorí v Báthoryčke vidia nevinnú obeť sprisahania. Mrzí ma, že spolu s obrazom Báthoryčky sa deformujú aj niektoré ďalšie historické postavy. Ak nie sme voči našej minulosti ľahostajní, vo vzdelancovi Jurajovi Thurzovi by sme predsa len nemali vidieť iba politického intrigána a dravého karieristu. Obhajcovia Báthoryovej sa neváhali vysporiadať ani so statočným, vzdelaným kňazom Jánom Ponickým, ktorý našiel odvahu upozorniť na jej zločiny vo svojich kázňach. V očiach jej zástancov sa stal nevierohodným človekom plným nenávisti, hlásajúci poverčivé hlúposti.
Zdá sa mi, že v kauze Báthoryčka sa aj niektorí odborníci s obľubou hrajú na poslov pravdy a sú takí zamestnaní týmto vzrušujúcim poslaním, že v mene obhajoby jednej osoby neuvažujú nad tým, že v prípade omylu znevažujú pamiatku nezmyselne zavraždených nevinných obetí.

Alžbeta Báthoryová

sa narodila v roku 1560 v Nyírbátore (Maďarsko). Pochádzala z významného šľachtického rodu, čím mala zaistené miesto medzi najvplyvnejšími ľuďmi krajiny. Sobášom jej rodičov sa spojili dve vetvy Báthoryovského rodu. Alžbetin otec Juraj Báthory pochádzal z ecsedskej, matka Anna Báthoryová zo somlyóovskej vetvy. Medzi príslušníkmi rodu obidvoch vetiev boli viaceré významné osobnosti feudálneho Uhorska. Alžbetin ujec Štefan Báthory sa stal poľským kráľom.
Ako 15-ročná sa vydala za Františka Nádašdyho, ktorý taktiež patril k vysokej šľachte. Bol hlavným županom vo viacerých stoliciach, radcom panovníka a od roku 1578 hlavným kapitánom uhorských vojsk. Z ich manželstva sa narodilo päť detí, ale len dcéry Anna a Katarína a syn Pavel sa dožili dospelého veku. Za manželovej častej neprítomnosti Alžbeta Báthoryová spravovala rozsiahle majetky, v ktorých mala svoje sídla. Zdržiavala sa v Sárvári, Léke, Ecsede, Keresztúri, v Čachticiach, ale aj v kaštieľoch vo Viedni, Bratislave, Piešťanoch a inde. Ako starostlivá matka sa postarala o výchovu a budúcnosť svojich detí.

Na jar v roku 1610 na základe sťažností u panovníka Mateja II. začalo vyšetrovanie, pri ktorom sa zistilo, že Báthoryčka sa dopúšťala na dievčatách a mladých ženách, prevažne zo svojho služobníctva, surových násilností, ktoré často končili smrťou. Na konci roku 1610 palatín Juraj Thurzo pri nečakanej návšteve Čachtického kaštieľa získal dôkazy o jej ukrutnostiach. Báthoryčku doživotne internoval na hrad a osoby, ktoré jej pri ohavných skutkoch pomáhali, dal odviezť do Bytčianskeho zámku, kde ich po vypočúvaní odsúdili na smrť. Hoci panovník naliehal na palatína Thurzu, aby Báthoryčkin prípad zaradil do procesov tabulárneho súdu, Alžbeta Báthoryová sa pred súd nikdy nedostala. Zomrela 21. augusta 1614 prirodzenou smrťou na Čachtickom hrade.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 440
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 476
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 154
 4. Aká je chémia vôní 10 902
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 461
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 849
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 815
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 232
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 809
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 6 304
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dopravná nehoda cyklistu s osobným autom v Bánovciach

K dopravnej nehode cyklistu a osobného auta došlo v pondelok 30.novembra v poobedňajších hodinách v Bánovciach nad Bebravou.

Hasiči v Trenčianskom kraji v novembri zachránili majetok za viac ako 706-tisíc eur

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčianskom kraji absolvovali v novembri 240 výjazdov.

Pribudlo 1254 nakazených a 29 úmrtí, vyliečilo sa takmer tritisíc

PCR testy v pondelok odhalili 1 254 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 991 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 29, na Slovensku tak ochoreniu podľahlo už 868 ľudí. Vyliečilo sa ďalších 2 818 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

Už ste čítali?