.
Ani Trenčania a návštevníci mesta neboli výnimkou. Najmä v uličkách v podhradí sme mohli sledovať zvýšený ruch, na aký sme zvyknutí počas prázdninových mesiacov. Na nádvorí Trenčianskeho hradu sme zastihli rozjarenú skupinu školákov zo školského klubu detí Sedmička pri Základnej škole na Hodžovej ulici v Trenčíne. Ako sme sa dozvedeli od ich vychovávateľky Dáši Pádivej, na hrad chodí s nimi každý rok. „Zistila som, že aj niektoré deti, ktoré sa narodili v Trenčíne, na hrade nikdy neboli. A toto je jedinečná možnosť, ako sa sem dostať, lebo nie každý si to môže dovoliť.“ Deti najviac očaril krásny výhľad na mesto a okolie. „Každé si pozrelo, kde máme školský klub a kde je jeho dom. Povedali sme si o Studni lásky, chalanov samozrejme zaujalo delo. Potom sme hľadali poklad Matúša Čáka, ktorý deti videli v každej diere alebo štrbine skaly,“ dodala s úsmevom a pochopením pre chlapčenské dobrodružstvá. Po ceste z hradu mali ešte naplánovanú návštevu historického Katovho domu a Galérie Miloša Alexandra Bazovského.
Medzi návštevníkmi Trenčianskeho hradu nechýbali ani domáci a zahraniční seniori, ktorí výstup na hradný kopec brali aj ako overenie svojej kondície.
Aj do Trenčianskeho múzea pod hradnou skalou sa dalo vo štvrtok dostať zadarmo. „Niektoré múzeá od bezplatného vstupu upúšťajú, alebo ponúkajú zľavnené vstupné, my sa snažíme voľný vstup zachovať,“ skonštatovala riaditeľka Katarína Babičová. Podobná situácia bola aj v okolitých múzeách. Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom zvolilo formu otvorených dverí. Múzeum metodicky spravuje aj historické expozície v Čachticiach, Bzinciach pod Javorinou a Beckove. „Všade bol vstup zdarma. V Podjavorinskom múzeu boli k dispozícii odborní pracovníci, pripravení odpovedať na otázky návštevníkov, ktorí sa tak mohli oboznámiť so zákulisím práce múzejníkov. V ostatných expozíciach boli pre návštevníkov pripravení lektori,“ upresnil vedúci múzea Jozef Karlík. O situácii v Galérii Miloša Alexandra Bazovského sme sa informovali u riaditeľky Danici Loviškovej: „Do galérie bol voľný vstup, čo sa odrazilo na zvýšenej návštevnosti. Naši pracovníci boli pripravení odpovedať na otázky návštevníkov, ktorí sa zaujímali o tvorbu M. A. Bazovského. Vzhľadom na výstavu Klenoty českého maliarstva sme nemohli pripraviť špeciálne podujatia, pretože by mohli narušiť ochranu expozície. Zistili sme, že mnohí z návštevníkov, ktorí využili bezplatný vstup, boli v našej galérii prvý raz. Potešilo nás, že prišli. Verím, že sa z nich stanú naši pravidelní návštevníci.“