Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
VOĽBY 2006

Národniari sú nespokojní s umiestnením kandidátov

Trenčín – Najviac kandidátov – 27 z Trenčianskeho kraja nominovala ĽS-HZDS. Podľa mediálneho poradcu strany Alexandra Koreňa je to výsledok predchádzajúcich volieb. „Dosiahli sme v kraji pekné výsledky, preto sme dostali toľko miest na kandidátskej listine. Nie všetky okresy boli s rozdelením spokojné, ale postupovalo sa na základe volieb.“ Podľa Koreňa je reálna šanca, aby sa dostali z kraja do parlamentu 4 až 5 kandidáti.
• • •
Krajský tajomník KDH Anton Šumichrast považuje rozloženie regionálnych kandidátov na celoslovenskej kandidátke KDH za rovnomerné. „Každý kraj má približne rovnaký počet zástupcov a z Trenčianskeho kraja tam máme až 20 mien,“ prezrádza Šumichrast. Najväčšmi si cení pozíciu Anny Kováčovej ako nováčika na regionálnej kandidátke, ktorá bola za Trenčiansky kraj na prvom mieste. V konečnom poradí je súčasná prednostka obvodného úradu v Trenčíne na 15. mieste. Na 24. mieste kandidátky KDH je starosta obce Veľký Klíž Anton Stanko a na 27. mieste taktiež nováčik Peter Bobula pracujúci na ústredí KDH. Medzi tohtoročnými kandidátmi nenájdeme Annu Záborskú ani Jána Bielika z Nového Mesta nad Váhom. Anna Záborská z Bojníc bola pred štyrmi rokmi na 9. mieste, no teraz sa venuje funkcii europoslankyne. Ján Bielik sa nachádzal v minulom volebnom období na 20. mieste kandidátky, no ako náhradník sa dostal predsa len do parlamentu. „Po pätnástich rokoch v politike sa to začalo prejavovať na rodine, a tak sa jej chcem konečne venovať,“ prezrádza svoje dôvody Bielik. Po odchode z politiky sa bude venovať svojej lekárskej profesii ako riaditeľ ústavu Zdravotníctva a ošetrovateľstva univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
• • •
Podľa krajského predsedu SNS Miroslava Kotiana je umiestnenie zástupcov Trenčianskeho kraja neadekvátne. Na kandidátnej listine je 23 zástupcov Trenčianskeho kraja: „Cítime sa poškodení, čo sa týka umiestnenia našich kandidátov na zvoliteľných miestach. Kandidátka mala byť zostavená podľa výsledkov v posledných parlamentných voľbách, v ktorých sa zástupcovia Trenčianskeho kraja umiestnili na druhom mieste, hneď za Žilinským krajom.“ Za reálne považuje zvolenie kandidátov po 14.-15. miesto, nevylučuje však ani pozitívny vplyv preferenčných hlasov, ktoré by mohli pri konečnom sčítaní rozhodnúť, kto sa dostane do parlamentu. Miroslav Kotian bol poslancom NR SR vo volebnom období 1998-2002, ostatní kandidáti sa o zvolenie uchádzajú prvý raz.
Slovenská národná strana mala svoje zastúpenie v NR SR naposledy vo volebnom období 1998-2002, kedy získala 14 poslaneckých mandátov. Po rozštiepení strany na Pravú SNS a SNS nasledoval neúspech vo voľbách v roku 2002, jej kandidátom sa nepodarilo dostať do parlamentu.
• • •
Riaditeľ Krajskej agentúry SDKÚ Peter Mertan vidí umiestnenie zástupcov Trenčianskeho kraja na kandidátke za primerané a dodáva: „Sme spokojní. Iné kraje nám môžu iba závidieť. Na zvoliteľných miestach kandiduje Milan Hort, Juraj Liška a Martin Fedor.“ Ak by sa zopakoval volebný výsledok z predchádzajúcich volieb a niektorí politici by odišli do exekutívy za štátnych tajomníkov alebo ministrov, podľa Mertana by mal šancu aj Ľubomír Karaba na 37. mieste. Na schválenej kandidátnej listine je aj 16 zástupcov Trenčianskeho kraja.
• • •
Slobodné fórum sa o priazeň voličov uchádza prvý raz. Pri zostavovaní kandidátnej listiny vychádzala z piatich základných princípov: aby na nej nechýbali doterajší poslanci NR SR, regionálni lídri, odborníci, zástupcovia strán integrovaných do Slobodného fóra (Demokratická únia, Strana zelených a Demokratická strana Slovenska) a zohľadnený bol aj občiansko-osobnostný princíp. Na schválenej kandidátnej listine je 13 zástupcov Trenčianskeho kraja. Spoluzakladateľ strany a volebný líder Trenčianskeho kraja Miroslav Gabriš tvrdí, že kandidátka bola zostavovaná tak, aby mala reálny predpoklad na úspech v parlamentných voľbách. „V prípade, že sa udržia súčasné predvolebné odhady je predpoklad, že náš región bude mať zastúpenie v parlamente.“ Svoje umiestnenie na 14. mieste kandidátky považuje na hranici zvoliteľnosti. Predpokladá, že vo voľbách svoju úlohu zohrajú aj preferenčné hlasy.

Skryť Vypnúť reklamu


Prieskumy upozorňujú na nízku účasť

Z najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť TNS SK je rozhodnutých ísť voliť zatiaľ iba 56,3 percenta občanov. Takmer 18 percent opýtaných zostane 17. júna určite doma a ďalších 25,8 percenta sa ešte nerozhodlo, či sa v ten deň vyberú do volebných miestností. Na otázky prieskumu odpovedalo v apríli 554 osôb z celého Slovenska. Na parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi sa zúčastnilo 70 percent oprávnených voličov a už aj to bola najnižšia účasť v parlamentných voľbách po roku 1990. Podľa analytikov je príčinou klesajúceho záujmu o voľby sklamanie značnej časti spoločnosti z politiky. Ďalších ľudí môže odrádzať vedomie, že na ich hlasoch až tak nezáleží. Politológovia však upozorňujú favorizovaný Smer a SDKÚ, že nižšia účasť vyhovuje najmä stranám so stabilnou voličskou základňou, ako je HZDS, SNS, SMK alebo KDH.

Skryť Vypnúť reklamu


Čo obsahuje nový volebný zákon

• strany budú dostávať viac ako dvojnásobný príspevok od štátu ako dnes, namiesto 60 korún za každý získaný hlas dostanú 140
• zostáva len jeden volebný obvod ako dnes
• zvyšuje sa váha preferenčných hlasov, na posun na kandidátke stačí získať kandidátovi tri percentá namiesto dnešných desiatich
• zavádza sa kaucia 500-tisíc korún pre kandidujúcu stranu, stranám ktoré nedosiahnu tri percentá, prepadne kaucia v prospech štátu
• voľby budú iba v sobotu od 7. h do 22. h
• voliť budú aj občania Slovenskej republiky v zahraničí
• kampaň bude aj v súkromných elektronických médiách
• ruší sa 48-hodinové volebné moratórium
• volebné prieskumy nemôžu byť uverejňované v deň volieb

----------------------------------------------------------------------

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam kandidátov strán, ktoré podľa prieskumu majú šancu dostať sa do parlamentu, prinášame v nasledujúcom prehľade. (Kandidátku SDKÚ sme už uverejnili.)

Smer-SD
Miroslav Chovanec (11) – poslanec NR Trenčín, Jaroslav Baška (24) – poslanec NR, Dohňany, Magda Košútová (53) – predsedníčka poľnohospodárskeho družstva, Anna Vitteková (67) - kontrolórka, Trenčín, Juraj Bakoš (82) živnostník – Myjava, Ján Turčan (84) primátor – Bánovce nad Bebravou, Jaroslav Belás (89) vysokoškolský profesor, Považská Bystrica, Pavel Svitok (91) – živnostník – Sebedražie, Marián Medera (96) – riaditeľ - Nová Dubnica, Jozef Hollan (97) – prednosta obecného úradu – Lednické Rovne, Dušan Bublavý (106) – starosta - Častkovce, Ladislav Pavlík (118) – riaditeľ – Trenčín, Jozef Mikšovský (144) – konštruktér – Považská Bystrica.

ĽS-HZDS
Milan Rehák (3), poslanec NR, Kostolná Záriečie, Viliam Veteška (4), podpredseda NR, Púchov, Ján Bodnár (17) primátor Prievidze, Ľuboš Lackovič (25), primátor Považskej Bystrice, Jozef Božik (29), podpredseda TSK, Partizánske, Anna Haššanová (32), súkromná podnikateľka Krajné, Milan Staňo (37) vedúci odboru TSK Dubnica nad Váhom, Peter Bulík (39), riaditeľ SOU, Bánovce nad Bebravou, Pavol Krištof (48), manažér –ekonóm Trenčín, Alexander Koreň (50), viceprimátor Nové Mesto nad Váhom, Vojtech Čičmanec (56), starosta obce Kocúrany, Ľudmila Sedláčková (58), vedúca právneho odboru TSK, Trenčín, Anna Hoštáková (64), vedúca sekretariátu riaditeľa Považská Bystrica, Zuzana Máčeková (66), starostka obce Uhrovec, Jaroslav Ferianec (74), starosta obce Rudník, Marta Bieliková (78), vedúca kancelárie Opatovce nad Nitrou, Ľuboš Savara (91), starosta obce Lednické Rovne, Martin Sigotský (100), starosta obce Diviaky nad Nitricou, Iveta Mondeková (103), vývojová pracovníčka Opatovce, Eva Hejduková (111), starostka obce Tuchyňa, Jozef Pilát (113), samostatný radca, Žabokreky nad Nitrou, Viera Zboranová (114), odborná pracovníčka Papradno, Peter Regina (122), starosta obce Dolné Kočkovce, Andrej Jambor (127), nákupca Považany, Nadežda Ištoková (134), samostatná odborná inšpektorka, Soblahov, Michal Fábry (142), mechanik, Kamenec pod Vtáčnikom.

KDH
Anna Kováčová (15), prednostka obvodného úradu, Veľká Hradná, Anton Stanko (24), starosta obce, Veľký Klíž, Eleonóra Porubcová (34), riaditeľka ZŠ, Prievidza, Ján Gabčo (42), živnostník, Púchov, Ivan Sadovský (50), riaditeľ Úradu práce, soc. vecí a rodiny, Nové Mesto nad Váhom, Dušan Mihálik (58), vedúci odboru KÚ, Dubnica nad Váhom, Rudolf Jánošík (66), riaditeľ úradu, Bánovce nad Bebravou, Ferdinand Galko (73), prednosta KÚ ŽP Horné Srnie, Janka Liptáková (88), študentka, Chocholná – Velčice, Andrej Bezák (94), riaditeľ spoločnosti, Partizánske, Ladislav Kšiňan (102), učiteľ, Bánovce nad Bebravou, Zuzanna Mihalová (110), administratívna pracovníčka, Bošáca, Jozef Halmo (117), riaditeľ odboru, Partizánske, Ján Kmeť (127), riaditeľ odboru ÚPSVaR, Trenčín, František Mašlonka (131), manažér, Nové Mesto nad Váhom, Marián Lacko (132), starosta obce, Modrová, Mária Dedíková (137) dôchodkyňa, Trenčianske Teplice, Miroslav Libič (139), učiteľ, Bánovce nad Bebravou, Jozef Munk (142), odborný radca ÚPSVaR, Považany, Pavol Sekáč (145), kontrolór Daňového úradu, Vysočany.

SNS
Emil Vestenický (13), dôchodca, Trenčín, Miroslav Kotian (17), manažér, Bojnice, Milada Belásová (20), marketingová manažérka, Považská Bystrica, Jaroslav Izák (22), architekt, Handlová, Igor Detko (27), manažér, Prievidza, Viliam Cagala (40), špecialista pre strategický rozvoj, Trenčín, Mária Varhaníková (47), starostka, Malá Hradná, Anton Vanko (54), štátny úradník, Ilava, Ján Mokrý (58), starosta, Čereňany, Andrej Vaňo (63), dôchodca, Partizánske, Ivan Križan (69), podnikateľ, Nové Mesto nad Váhom, Ladislav Debnár (75), podnikateľ, Bojnice, Miroslav Marguš (80), stavebný technik, Trenčín, Jaroslav Križan (85), živnostník, Považská Bystrica, Ľubomír Sýkora (92), stredoškolský učiteľ, Dubnica nad Váhom, Tatiana Poliaková (98), sociálna pracovníčka, Prievidza, Ladislav Bíreš (103), živnostník, Bošany, Viliam Muth (109), učiteľ, Moravské Lieskové, Jaroslav Chudý (119), dôchodca, Bánovce nad Bebravou, Richard Takáč (126), obchodný zástupca, Prievidza, Mikuláš Sedláček (132), stavebný inžinier, Trenčín, Milan Kajaba (140), montér, Považská Bystrica, Vladimír Daniš (144), podnikateľ, Handlová.

Slobodné fórum
Miroslav Gabriš (14), učiteľ, Trenčianske Stankovce, Dušan Chleban (28), dôchodca, Beluša, Miroslav Beriac (46), študent, Prievidza, Helena Dadíková (48), pracovníčka kultúry, Prievidza, Vlastimil Sekaráš (51), štátny zamestnanec, Považská Bystrica, Ľubica Machálková (70), živnostníčka, Trenčianska Turná, Viktória Mjartanová (90), učiteľka, Prievidza, Pavol Chrenko (93), učiteľ, Považská Bystrica, Henrieta Kaniariková (110), právnička, Bánovce nad Bebravou, Mária Bezániová (113), kontrolórka daní, Dubnica nad Váhom, Ján Krajčovič (128), prevádzkový manažér, Púchov, Štefan Francistý (132), živnostník, Považská Bystrica, Milan Petrík (148), štátny zamestnanec, Trenčín.

KSS
Jozef Hrdlička (2), poslanec NR, Trenčín, Jozef Fuček (8), starosta obce Vrch Teplá, Miroslav Samiec (25) baník, Prievidza, Blažena Žákovicová (33), učiteľka, Moravské Lieskové, František Staňo (39), študent doktorand, Partizánske, Milan Šebeň (44) robotník, Uhrovec, Dagmar Debnárová (57), súkromná podnikateľka, Dubnica nad Váhom, Pavol Suška (70), asistent, Trenčín, Dušan Hanic (71), starosta obce Podolie, Jozef Jedinák (95) dôchodca, Veľké Uherce, Pavol Fatura (100), prednosta, Ladce, Rastislav Kopecký (138), robotník, Lehota podVtáčnikom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 000
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 253
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 290
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 963
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 682
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 715
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 912
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 810
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 678
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 005
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

FOTO: Obyvateľov v Bánovciach nad Bebravou začali plošne testovať

Obyvateľov ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou začali v utorok ráno plošne testovať na nový koronavírus.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Pre celoplošné testovanie vytvoria 19 odberových miest

Dubnická radnica vyčlenila na celoplošné testovanie 19 odberových miest.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

Pribudlo 901 prípadov, najviac z nich v Trenčianskom kraji

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu.

Celoplošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?