Folklór už nemôže žiť iba zo svojej podstaty

Ako 8-ročnému chlapcovi mu otec kúpil malú heligónku. Ako sa na nej hrá mu ukázal otcov známy. „Na jednej pesničke ma naučil ťahať mechy, kde stískať klapky a ostatné som sa naučil sám. To bol môj prvý dotyk s hudobným folklórom.“


V Ľudovej škole umenia v Trenčíne absolvoval hru na husliach a harmonike, potom svoje hudobné schopnosti rozšíril o trúbku a kontrabas. Táto príprava ho priviedla k aktívnemu muzicírovaniu. Vo folklórnom súbore Trenčan hral na husliach v cimbalovej kapele, krátky čas na trúbke v dychovej hudbe, počas štúdia na priemyslovke v estrádnom orchestri, na harmonike v spevokole a divadle a na kontrabase v dixielande. V Trenčíne bol koncom 50-tych rokov veľký mestský orchester pod vedením učiteľa Jozefa Kutlíka, v ktorom hral prvé husle. „On bol jedným z tých, ktorí mi dali privoňať k muzike. So svojou skupinou hrával v reštaurácii U Janíka a keď prišlo na rad tango, v ktorom nebolo čo pokaziť, dovolil mi sadnúť za bicie a vyskúšať, čo je to za muziku. Zapálil vo mne iskričku, ktorá sa neskôr rozhorela,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo folklórnom súbore Trenčan po troch rokoch muziku nechal a išiel tancovať. Dôvod bol jednoduchý: „V kapele hrali muzikanti o dve generácie starší odo mňa. Povedal som si - moji kamaráti sa vykrúcajú s dievčencami a ja tu sedím medzi starými pánmi. Idem tancovať,“ vysvetľuje. Nebol za tým žiadny veľký vzťah k ľudovému tancu. Ten prišiel až neskôr.

V Bratislave počas vysokej školy jeden rok tancoval v Techniku, potom prešiel do Lúčnice. „Bolo to moje šťastné obdobie. Dostal som tam príležitosť, ktorá predznačila moje ďalšie pôsobenie - majster Nosáľ si ma prizval za asistenta na prípravu programu pri príležitosti Spartakiády v roku 1965 v Prahe. Robil réžiu programu, v ktorom vystupovali folklórne súbory z celého Československa a záverečnej veľkej choreografie, pri ktorej som mu asistoval. Vďaka tomu som mal možnosť vidieť zblízka jeho úžasnú profesionálnu prácu.“ V Lúčnici pôsobili aj skúsení etnografi a etnomuzikológovia, popri ktorých sa dostal k príprave programov na festivaloch, chodil na vidiek a skúmal autentický folklór. „Bola to krásna robota, kvalitatívne iná, ako aktívny tanečník.“ Počas pôsobenia v Lúčnici pripravil pre myjavský súbor Kopaničiar svoju prvú ozajstnú choreografiu tanca z východného Slovenska. Po skončení školy a nástupe do práce v Brezovej pod Bradlom zostal folklór súčasťou jeho života. Založil tam súbor Brezová, ktorý funguje doteraz. Pôsobil v ňom spolu s manželkou, ktorú si našiel počas účinkovania v Techniku. V Brezovej mal možnosť spoznávať folklór v autentickom prostredí myjavských kopaníc a dedín. „V súbore hrala pravá kopaničiarska muzika - technicky aj štýlovo perfektní muzikanti. Zopárkrát som si s nimi zahral na svadbe alebo zábave. To bola moja ďalšia vysoká škola folklóru.“

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do Trenčína začiatkom 70-tych rokov prijal ponuku ujať sa vedenia v súbore Družba. Aby lepšie spoznal folklór trenčianskeho regiónu, opäť sa rozbehol po dedinách zbierať materiál. „Ešte sa mi podarilo zachytiť generáciu, pre ktorú boli tradičné spevy a tance stále živé.“ Program obohatil o choreografie zo Záhoria, od Trnavy, úspešnú choreografiu z folklóru Bošáckej doliny má ešte v repertoári Senior klub Družba.

Po odchode z Družby sa venoval príprave programov folklórnych festivalov, najmä v Myjave a vo Východnej, bol inštruktorom pre ľudový tanec, pracoval v poradných zboroch a organizoval výskum folklóru takmer na celom západnom Slovensku. Keď odchádzal do dôchodku vedúci folklórneho súboru Vršatec z Dubnice nad Váhom, prijal ponuku obsadiť miesto umeleckého vedúceho. Súbor, ktorý sa dovtedy venoval najmä stredoslovenskému folklóru významne preorientoval na regionálny folklór stredného Považia, čomu opäť predchádzal výskum po okolitých dedinách. „Objavil som veľa nepoznaného materiálu z Omšenia, Dolnej a Hornej Poruby, ale aj z Trenčianskej Teplej, Dubnice a ďalších obcí.“

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1989 sa Jozef Lehocký stal riaditeľom jedného zo závodov v Novom Meste nad Váhom, čo mu pohltilo všetok čas. Folklór musel niekoľko rokov počkať, až na príležitostnú tvorbu choreografií vo folklórnych súboroch Vatra v Tlmačoch, Lipa, Ekonóm a SĽUK v Bratislave.

Po odchode do dôchodku sa k folklóru vrátil opäť intenzívnejšie. Je podpredsedom programovej rady Myjavského festivalu, pustil sa do spracovávania materiálov, ktoré za roky výskumu a práce so súbormi nazbieral. Od roku 1998 pripravil 2 publikácie o tanečnom folklóre regiónov západného Slovenska, 3 publikácie v edícii Ľudové piesne, spevné a tanečné tradície trenčianskeho Považia a ďalšie štyri by mali vyjsť v nasledujúcich rokoch.

Čo teší a trápi folkloristu? „Teší ma, keď vidím, že moja robota má zmysel. Keď ľudia, ktorí majú vzťah k folklóru, ľudovej piesni a tradíciam nájdu v publikáciach pesničky, ktoré ich potešia a ďalej s nimi pracujú.“ Za hriech súčasnosti považuje nedostatočnú odbornú starostlivosť o folklorizmus na všetkých úrovniach, čo sa podľa neho už prejavuje na klesajúcej úrovni niektorých súborov. „Folklór potrebuje pomoc. V dnešných podmienkach už nemôže žiť iba zo svojej podstaty,“ dodáva na záver.


VIZITKA

Narodil sa 22. februára 1941 v Trenčíne. Po skončení základnej školy sa vyučil za strojného zámočníka. Po vyučení študoval na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Po jej absolvovaní v roku 1968 vykonával technické i riadiace činnosti. Začínal v podniku Kovové tkaniny v Brezovej pod Bradlom, potom pracoval vo Výskumnom a vývojovom ústave maltovín v Trenčíne, ZŤS v Dubnici nad Váhom a Vzduchotechnike v Novom Meste nad Váhom. Pred odchodom do dôchodku pracoval na vývoji nových výrobkov v zahraničnej firme. Je ženatý, má dvoch dospelých synov. Žije v Trenčíne.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 463
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 381
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 357
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 463
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 381
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 357
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu