kovej vody.
Trenčianski hasiči, ktorí majú základňu na vedľajšej ulici, prišli do budovy dve minúty po nahlásení úniku. V špeciálnych protichemických oblekoch čpavok pozbierali, zriedili a zasiahnuté priestory vyvetrali. Ako uviedlo operačné pracovisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne, nikoho zo zamestnancov nebolo potrebné ošetriť.
Podľa slov trenčianskeho hasiča Vladimíra Bečára v minulosti zasahovali hasiči k podobnej nehode vzniknutej pri rušení bývalého mäsozávodu na Námestí svätej Anny. Vtedy sa nebezpečný čpavok uvolnil po odpálení chladiarenského boxu.
Rizikové objekty sú zo zákona zaradené do výkonu štátneho požiarneho dozoru. Požiarnici na mieste kontrolujú tak organizačné ako aj technické zabezpečenie objektov. „V rámci požiarneho dozoru sú pravidelne kontrolované dokumentácie ohľadne požiarnej prevencie, hasiace prístroje, požiarne uzávery i požiarna signalizácia,“ tvrdí Ľubomír Januška, pracovník oddelenia požiarnej prevencie Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru. Podľa neho okrem požiarnikov vykonávajú kontrolu v kritických objektoch aj pracovníci oddelenia ochrany ovzdušia a vychádzajúc zo zákona o ochrane zamestnancov i samotný inšpektorát práce.
Ako uviedol vedúci odboru krízového riadenia Jozef Božík, miestom najväčšieho výskytu čpavku v Trenčíne je zimný štadión. Tony jedovatého čpavku, ktorý sa tu používa ako chladiace médium, sú umiestnené priamo v husto osídlenej obytnej zóne, no našťastie za 27 rokov prevádzky štadiónu nedošlo ani k jednej priemyselnej havárii.
Moderná technológia už priniesla nové možnosti chladenia, ktoré využíva druhý trenčiansky zimný štadión a myšlienke premeny starej technológie za novú nezávadnú je naklonený aj generálny manažér štadiónu Ivan Piovarči. „Táto prestavba nie je ale možná bez pomoci mesta,“ dodáva Piovarči, ktorý jej cenu odhaduje na 20 miliónov korún.