(Môj dedko s koreňmi na Morave používal výraz „trpajzlík“.) Mal by mať červenú čiapku a modré vedierko, hodí sa aj krompáčik. A samozrejme, musí byť patrične vyrehotaný od ucha k uchu. Najväčší gýč, ktorý som kedy videl stál pri železničnej trati Zvolen - Banská Bystrica, kúsok od zvolenského špitálu pod kopcom zvaným ľudovo „Sarvaška“. Kto neverí, nech tam beží. Gýč bol majestátny. Vysoký asi tri metre, priemer asi rovnako. Bola to obrovská betónová muchotrávka. Pod ňou boli štyri prútené vypletané stoličky a stolík. K stolíku si pravidelne v nedeľu sadali pre mňa neznámi ľudia, dávali si kávičku a pravdepodobne niekoho ohovárali. Veď čo už pod muchotrávkou? Hneď povedľa premávala do Bystrice parná lokomotíva typu 378, zvaná „kratuľa“. Čúdila ako besná a muchotrávku bolo potrebné každý rok natrieť. Nie celú. Natierali sa len biele jedovaté bodky na klobúku. Červená vcelku držala. Jedovaté bodky mali tendencie opatinovatieť.
Dlhé roky som si myslel, že práve tento predmet bol najväčším gýčom, aký som mohol zbadať. Omyl! V posudzovaní gýčov som sa nesprávne zameral len na predmety. Do gýčov by sa asi mali radiť aj umelecké diela, situácie, spoločenské akcie, ba dokonca i ľudia. Napríklad taká „smotánka“. V dobe, keď sa v Krompachoch snažia zohnať peniažky na kilo múky sa dozvedám, že večerný jednorázový šatový úlet pani Alenky stál skromných 150 litrášikov a to ešte v akcii. Bol som aj na vernisáži. Bola tam akási nahnutá nepravidelná kocka, stojaca na hrane čumákom hore. Uvádzacia cena 230 tisíc Sk, teda peňazí. Muchotrávka z betónu by vyzerala popri nej ako Mona Líza. Gýčom môže byť napríklad aj časopis, ak chcete - akékoľvek periodikum. Dozviete sa kto s kým spáva, kto sa rozviedol, koho načapali s „mariškou“ vo vrecku, komu spadlo ramienko a odhalilo zamlčiavané a iné veci absolútne nutné pre váš ďalší život.
Predvolebné stranícke diskusie typu „O 5 minút 12, Na telo, či Sito ma však definitívne presvedčili, že gýčom môže byť aj osobný názor voleného zástupcu ľudu. Blížia sa voľby. V anglickej hymne sa spieva God save the Queen, Boh ochraňuj kráľovnu. Po každej politickej, televíznej či rozhlasovej diskusii sa mi chce zaspievať inú pesničku. Boh ochraňuj Slovensko. Ale poriadne!