Nikto mi neveril, že prestanem piť

Na napísanie príbehu na túto tému som nemohla natrafiť na lepšieho človeka. Myslím tým človeka priameho, otvoreného, hrdého na svoje rozhodnutie prestať piť. Srší z neho radosť, pokoj, harmónia a úcta k životu. Alkoholické liečenie bolo podľa jeho slov to


najlepšie, čo sa mu mohlo v živote prihodiť. Uvedomil si veci, na ktoré by možno inak neprišiel. Sám o sebe tvrdí: „Bol to veľký pocit oslobodenia. Bol som veľmi hrdý, keď som mohol niekomu povedať, že som bol na protialkoholickom liečení a že už nechcem piť. Ľudia mi vôbec neverili, ale ja som sa tomu len smial!“ Je ním pán Július Lukáč z miestnej časti Trenčianskej Teplej - Prílesa. Nášho rozhovoru sa zúčastnila aj jeho dlhoročná družka, Matilda Doričková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo mi ho ľúto

Julko, ako ho všetci volajú, mal prvé kontakty s alkoholom už v detstve. Pochádza z východu a ako on vraví, tam sa pije hojne. Jeho otec bol alkoholikom. „Ja som začal piť ako 15 ročný. Začínalo to pomaličky, mal som otca, ktorý pil a tak sa to v našej rodine udržalo. Pil som čím ďalej tým viac, trvalo mi to až do 33 rokov. Nepotreboval som alkohol každý deň, ale keď som raz začal, tak som musel piť aj tri dni v kuse.“ Keď si jeho telo pýtalo alkohol, nepotreboval jesť ani piť. „Keď som si vypil, cítil som sa, akoby som sa dobre najedol, telo bolo spokojné, nič som nepotreboval, cítil som sa veľmi dobre.“

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky pred liečením sa pán Lukáč stretol so svojou „pani“, ako ju sám oslovuje, pani Doričkovú. „Keď sme spolu začali chodiť vedela som len z rozprávania, že si rád vypije, ale vždy keď prišiel za mnou, tak sa zdržiaval alkoholu. Po narodení nášho syna vydržal nepiť takmer rok. Na Vianoce som ho ale ponúkla pohárikom vína a odvtedy to šlo dolu vodou,“ spomína. Nedokázal sa porozprávať s triezvymi ľuďmi a jeho „pani“ sa za neho hanbila. Hádky však boli ako začarovaný kruh. Lukáč sa obhajoval tým, že keď tvrdo pracuje, musí si aj vypiť. Ale jeho „pani“ mu zasa oponovala, nech radšej nechodí do práce, nebude mať peniaze, neprepije ich a nebude hlúpy. „Keď si dal jeden, potom už nemal mieru“, sťažuje si Doričková. „Prišiel raz opitý, povedala som mu, nech si ide do bytu v Novej Dubnici a nevracia sa už. Odvtedy som o ňom dva týždne nevedela, nechodil do roboty, dokonca navštívil svoju mamu na východe a nevedel o tom. Keď sa vrátil, chcela som ho zamknúť doma a ísť do práce, ale starší syn mi povedal - ´mama a nevidíš, že on už ani nevie, čí je?´- tak som zavolala sanitku.“ Vtedy si Lukáč po prvýkrát uvedomil, že niečo nie je v poriadku. „Vypadávala mi pamäť, nespoznával som ženu, s ktorou som žil, úplne som ohlúpol.“ Odviezli ho do trenčianskej nemocnice a záver bol jasný – protialkoholické liečenie, pre ktoré sa rozhodol úplne dobrovoľne. Matilde Doričkovej však nebolo všetko jedno, mala veľmi zmiešané pocity. „Mne na jednej strane aj odľahlo, že už ho nebudem mať pri sebe. Na druhej strane mi ho však bolo ľúto, že tak dopadol. Myslela som si, že ho dajú na psychiatriu. Nechcela som s ním mať už nič spoločné, doktor ma však presvedčil, aby som mu ešte pomohla počas liečby. Keďže tu nemal nablízku žiadnu rodinu, urobila som to.“

SkryťVypnúť reklamu

Liečenie nie je trestom

„V hlave sa odohrávalo všeličo, lebo som nevedel, kde som, žil som iný svet. Bol som zvyknutý dať si ráno pivo a tu bol zrazu čaj alebo biela káva. Robil som to, čo som nikdy predtým nerobil, bol to úplne iný svet. Mozog už nepracoval, premýšľať sa nedalo, všetko mi dochádzalo až tak postupne“, spomína na prvé dni Július Lukáč. Počas liečby si všetci pacienti museli písať denník, ktorému zverovali svoje pocity. Zopár citátov zo zápisníka azda najlepšie vystihne to, čo prežíva duša a telo na protialkoholickom liečení.

„Moje pocity sú skoro žiadne, sedím tam na stoličke, ale čo mám cítiť? Neviem. Neviem sa na to sústrediť... radšej by som si dal deci vína.“ .... „Je to odporné teplo a zároveň zima, slabosť. Bolo mi to treba, zažiť niečo také?“ ... „Zbadal som chlapa v hroznom stave. Vtedy som si pomyslel, že aj ja som mohol takto dopadnúť. A kto by sa o mňa staral? Nikto by ma nechcel“ ... „Rozmýšľam, ako sa ukážem druhým na oči, čo si o mne budú myslieť?“ ... „Nebudem piť si povie každý, ale dodržať to, to nie je len sľubujem“ ... „Zaujímavé na dnešnom dni je to, že bola dobrá zábava. Zábava bez alkoholu – to prežívam po prvýkrát.“

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie však podľa slov Júliusa Lukáča bola „reakcia“ na injekciu, po ktorej museli kloktať pivo čo vyvolávalo nutkanie na dávenie. „Dali mi pivovú fľašku. Vypiť to bolo utrpenie, po každom hlte som musel zvracať. Pri poslednom hlte som sa vyvrátil do fľašky, ale tú som musel odovzdať prázdnu... Nezostávalo nič iné, iba vypiť zvyšný obsah. To bola najtvrdšia výchova. Nikdy predtým mi nebolo zle z alkoholu, pocítil som to až vtedy.“ Tvrdá prevýchova pokračovala v „uzavretom oddelení“. „Boli tam mreže a pacienti, ktorí boli psychicky veľmi chorí, väčšinou ich bolo treba prebaliť. Boli sme zavretí osem hodín. Týmto nám chceli dať najavo, že keď sa nechceme liečiť a rešpektovať procedúry, dopadneme tak, ako sme videli.“

Po vyliečení začal žiť Július Lukáč vo svete, ktorý mu podľa jeho slov vyhovuje viac. „Človek sa musí znovu učiť žiť, nepríde to zo dňa na deň. Mne pomáhala len moja „pani“, rodina z východu ma nepodporovala. Hovoria mi, že načo sú mi peniaze, keď si nevypijem.“

Začal si okolo seba hľadať nových ľudí, zrazu sa vedel zaradiť do spoločenského života, nikdy sa vraj necítil sám. Alkoholu sa nevyhýba, pocit „smädu“ ho po 22 rokoch abstinencie úplne obchádza. Svojím otvoreným priznaním liečenia odbil väčších alkoholikov od neho a dali mu pokoj.

Na záver svojho príbehu dodáva: „Aj keď si ľudia myslia, že liečenie je pre človeka trest, ja si to nemyslím, mňa tam pripravili do života. Čo sa týka alkoholu, je to zväčša len o mojej pevnej vôli. Beriem to, ako keď človek ochorie, uzdraví sa a ide ďalej. Nehanbím sa za to.“

Autor: Silvia Malová

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 042
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 970
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 444
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 242
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
Kraj vozovky rozrýva divá zver. Blato často končí na vozovke a ohrozuje cyklistov.

Blato na ceste má na svedomí divá zver.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 042
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 970
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 444
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 242
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu