Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
IGOR TIMKO ZO SKUPINY NO NAME:

Každý človek stojí za to, aby sa o ňom napísala pieseň

S košickou kapelou No Name som sa prvý raz stretol po ich vystúpení na festivale Bratislavská lýra v roku 1997. Spevák a gitarista skupiny Igor Timko bol viditeľne zaskočený nebývalým záujmom novinárov a nesmelo hovoril o najbližších plánoch, ktoré mali p


riniesť predovšetkým nahrávanie prvých pesničiek. V priebehu nasledujúcich rokov sa No Name prepracovali medzi špičku slovenskej hudobnej scény, vydali päť skvelých albumov a odohrali stovky úspešných koncertov. Už niekoľko rokov patría k najpopulárnejším skupinám na Slovensku a v Českej republike. Druhý raz som sa s Igorom Timkom stretol po vynikajúcom koncerte No Name, ktorý sa uskutočnil v piatok 24. marca v trenčianskej Športovej hale v rámci slovenského turné Kláštorná NO NAME TOUR 2006 ?!

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa cíti po úspešnom koncerte profesionál, ktorý ma za sebou desať rokov hrania? Už viac ako po práci, alebo ešte stále je to aj o eufórii z hudby?

Je to jedno s druhým. Pri koncerte musím myslieť na veci, ktoré treba ustriehnuť - kde sa v istých momentoch počas pesničiek na pódiu postaviť, ako s ľuďmi spolupracovať a komunikovať... Niektoré veci sú pripravené, iné úplne voľné v rámci improvizácie. Keď sa koncert vydarí tak, ako v Trenčíne, mám príjemný pocit z dobre vykonanej práce. Som veľmi spokojný, že prišlo dosť ľudí, napriek dnešnej ekonomickej situácii. Čím viac postupujeme na západ, tým obecenstva pribúda a tak sa vytešujeme, že sme jedna z mála slovenských kapiel, ktoré môžu koncertovať v športových halách. Takže zažívam emócie z atmosféry koncertov zmiešané s pocitom zodpovednosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas turné máš okolo seba bodyguardov. Museli už zasahovať?

Zasahovali v Partizánskom, keď sa nejaký, asi sfetovaný mladý muž, rozbehol oproti dverám pri zadnom vchode, aby sa dostal do sály.

Museli ťa už niekedy chrániť pred dievčenským publikom?

Dievčatá sa ma chcú iba dotýkať, to im stačí. Počas koncertu, samozrejme (s úsmevom).

Ako prišlo k tomu, že traja bratia začali spolu hrať v kapele?

V našej rodine koluje historka, že keď sa narodil môj tretí brat Ivan, otec, ktorý bol muzikant, povedal: super, už máme kapelu, narodil sa bubeník. Otec vyrastal medzi štrnástimi súrodencami. Vďaka tomu, že hrával, zároveň pomáhal vylepšovať finančnú stránku rodiny.

Keď nás zaúčal do muziky, chcel, aby sme pri hraní na zábavách získali skúsenosti z muzikantského života, ale aj s dievčatami a zároveň si trošku prilepšili aj v rámci peniažkov, aby sa rodinke lepšie dýchalo. Určite nemal ani len predstavu o tom, že v roku 2005 sa staneme najpredávanejšou slovenskou kapelou. Aj keď je hudba nestabilná brandža, myslím si, že kapelu máme veľmi slušne rozbehnutú.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je spoločná kapela so súrodencami náchylnejšia na ponorkovú chorobu? K bratom sa obyčajne správame menej diplomaticky ako k „cudzím“. Alebo je lepšie hrať s rodinou?

Myslím si, že áno, pretože medzi nami je akési puto, aj keď každý z nás je iný. Nie je problém pohádať sa, alebo rozísť, ale opäť sa udobriť. Rodičia nás naučili istej diplomacii a kultivovanosti. Poznáme hranice, za ktoré nezachádzame. A čo sa týka spoluhráčov Zola a Vila - to je jedno, či sú bratia alebo nie, s nimi to funguje rovnako. Presne vieme kto je nakoľko egoista, kto je nakoľko žoviálny, koho treba stiahnuť dolu, kto si otvorí ústa viac ako by mal... To sú veci, ktoré iba podčiarkujú, že každá osobnosť z kapely je úplne iná.

Kapela No Name vznikla v lete 1996, o rok neskôr ste vystúpili na medzinárodnom pesničkovom festivale Bratislavská lýra v bratislavskom Istropolise, ktorý vám pootvoril cestu k médiám a vydavateľom.

To bolo naše prvé, dosť stresujúce živé vystúpenie. Mám to nahraté na videokazete - pár ráz som tam tak „zafalšoval“, že všetky sedadlá v Istropolise sa trikrát otočili (s úsmevom).

Napriek tomu všetci muzikanti v zákulisí očakávali, že vaša pesnička získa jednu z cien. Boli ste sklamaní, že ste napokon žiadnu cenu nezískali?

Je jasné, že každý kto ide na podobnú súťaž, chce vyhrať. Kto hovorí, že nie, je klamár, alebo úplný hlupák. Takže aj my sme chceli vyhrať, ale bol rok 1997 a my sme boli mladá neznáma kapela. Pamätám si, ako sme počas jazdy autom do hotela nadávali na každého účinkujúceho na festivale. Po ceste uháňala otvorená košická bordová favoritka a my sme smerom na Bratislavu a okolie kričali všetky oplzlé slová.

Dnes máte všetky dvere otvorené, za sebou úspešné albumy a koncertné turné, pred pár dňami ste od Akadémie populárnej hudby prevzali výročnú cenu Aurel 2005 ako najpredávanejšia slovenská kapela v minulom roku. Mimochodom, ty si bol asi jediný z veľkého šoubiznisu, kto zišiel dolu do podzemia športovej haly na odovzdávanie žánrových cien.

Priznám sa, že som bol z toho trošku sklamaný, pretože medzi žánrami nebol rock a pop. Hudobní novinári v Akadémii populárnej hudby sú zvláštna „kasta“. Tvária sa, akoby to, čo je komerčne úspešné, alebo populárne, nemohlo byť kvalitné.
Napriek tomu, práve táto „kasta“ nominovala tvoju pieseň Čím to je na cenu Aurel 2005 za najlepšiu pieseň roka.

Tak to už by bolo úplne do očí bijúce, keby ju nedali ani do nominácií. Čím to je je jedna z najhranejších piesní. Nechcem o nej veľa hovoriť, lebo som jej autorom, ale myslím si, že je naozaj vydarená. Víťazná pesnička Za tebou od skupiny Peha je nádherná, klobúk dolu, ale viem si predstaviť, že by vyhrala aj Čím to je.

Prvá platňa No Name z roku 1998 okrem výborných vlastných skladieb obsahuje aj cover verziu pesničky Petra Nagyho Kristínka iba spí. Išlo o omyl alebo zámer?

Nebol to omyl. Kristínka iba spí bola vydavateľova poistka, keby tvorba mladej kapely „nepredala“ dosť nosičov. Nakoniec sa predalo okolo sedemtisíc kusov a všetci boli spokojní. Akurát nám to trošku ublížilo, pretože ľudia nás poznali podľa Kristínky a nie podľa štyroch singlov, ktoré vyšli predtým.

Neobávali ste sa, že gýčová Kristínka posunie image kapely úplne inde, pričom išlo o jeden z najlepších slovenských albumových debutov 90-tych rokov?

Vďaka Kristínke sme sa na jednej strane stali populárni a na druhej strane sme boli zaškatuľkovaní za sladkých, precitlivených chlapcov, natiahnutých v kožených gatiach, akýchsi Back Street Boys s gitarami. Bola to pre nás „príučka“, po ktorej nasledovala vlastná tvorba a tá všetko zmenila. Elán nám pomohol preraziť v Čechách, Jožo Ráž sa neskôr vyjadril, že nám otvoril dvere a my sme ich rozkopli. Prišli pesničky Žily, Ty a tvoja sestra, Ďakujem, že si, Pieseň pre dvoch alebo Počkám si na zázrak, ktoré predali 45-tisíc albumov. To sú pesničky, ktoré hráme dodnes.

Boli potrebné nejaké vydavateľské tlaky na médiá, aby sa dostavil úspech v Českej republike?

To je tak - ja poviem, že nie, vydavateľ povie, že áno. Každý si prihrieva svoju polievku. Samozrejme, po koncerte pre české médiá nasledovalo zopár telefonátov, aby „pustili“ No Name do Čiech, za čo budú na Slovensko „vpustení“ Chinaski. Dnes nikto zadarmo nič neurobí. Keď chceme ísť do Poľska, poľský vydavateľ povie, že on chce za to na Slovensku presadiť svojho umelca. Tak fungujú bartrové výmeny.

Keď porovnáš štart kapely a súčasnosť, mali by ste to dnes ľahšie?

Je to iné. Neporovnával by som to. Už by som nechcel začínať. A keď, tak v inej krajine. U nás nie. Predierať sa cez nedôveru, že sme východniari a keď sme v Bratislave niekam prišli, všetci nám dávali najavo: No, len mi tu nezaťahujte po východniarsky. Teraz je to už iné. Keď sa dnes povie, že prišli hrať východniari, v Trenčíne a Žiline nám všetci zatlieskajú, pretože vedia, že ideme s vlastnou kožou na trh. Už nás berú inak. Vedia, že hovoríme normálne... Sme hrdí na to odkiaľ sme, že robíme slovenskú muziku a koniec-koncov aj výbornú reklamu Slovenska v Českej republike.

Zostal ti nejaký nesplnený sen zo začiatkov No Name?

Zatiaľ sme nedostali cenu za celoživotné dielo (so smiechom). Máme všetko, čo sme chceli. Všetko ostatné je už len bonus. Ideme stále ďalej, za prvé štyri mesiace sme predali 31-tisíc albumov Čím to je?! Tým sa nemôže nikto pochváliť.
Aby som nezabudol, dodatočne ti blahoželám k sobášu...
...ďakujem.

...chystáš sa pre svoju manželku zložiť pieseň?

Deväťdesiatdeväť percent našej tvorby je o nej, takže už viac sa nedá.

Doteraz si mal od bulváru pokoj. Neobávaš sa, že potom ako si sa oženil, nejaká skrytá kamera bude sledovať každý tvoj pohyb s manželkou, čo nakupujete, čo večeriate...?

Toto je jediná vec, prečo som rád, že ešte nie je postavená diaľnica z Bratislavy do Košíc, pretože je pravda, že keď sme sa vrátili po svadobnej noci z Tatier, dvaja reportéri takmer dve hodiny „stepovali“ pred Silviným bytom. Našťastie mám svoj byt a rodičov, takže sme mali kam ísť a počkať, kým odídu. Stretol som sa s tým prvýkrát a bol som z toho trošku vyplašený. Myslím si ale, že to už pomaličky vyprchalo - každý cirkus trvá tri dni. Svadbu sme sa snažili maximálne utajiť, ale 250 hostí sa utajiť nedá. Čo sa týka mňa, asi by sme si mohli dať obrúčky aj za panelákom a bolo by to v pohode. Ale rodina je veľká - otec zo štrnástich, mama z piatich súrodencov, na Silvinej strane je tiež zopár súrodencov...

Nevidím dôvod, prečo by si mal niekto dvíhať popularitu tým, že čaká dieťa, alebo sa ožení. Ja by som si v živote nekúpil album len preto, že Karel Gott sa oženil.

...takže, súkromie si dokážeš ustriehnuť?

Každý si ho dokáže ustriehnuť. Aj Pálffy, aj prezident, len to musia chcieť.

S kým by si si rád niekedy zaspieval?

Mick Jagger z Rolling Stones by nebol od veci (so smiechom). Kapelu No Name sa snažíme dopredu posúvať sami. Keď pri tom prekvapíme samých seba, je to skvelé. Nič nepodceňujeme a nenechávame náhode. To sa týka aj koncertov od prípravy scenára až po prácu s virtuálnym pódiom tri mesiace pred turné, aby po koncerte mohol každý divák povedať: Tak, to bolo dobré! A je jedno, či v Bratislave alebo Bardejove. Chceme, aby to boli koncerty naozaj na európskej úrovni.

Mali ste, alebo ešte stále máte nejaké hudobné vzory, s ktorými porovnávate kvalitu No Name?

Ani nie. Myslím si, že u nás funguje istá sebareflexia. V kapele sme šiesti a neustále spolu konzultujeme texty, muziku i aranžmán. V súčasnosti máme výborného hudobného producenta Martina Gašpara s bohatými medzinárodnými skúsenosťami, ktorý pôsobí ako siedme oko a ucho kapely. Samozrejme, nezaprieme v sebe, že sme Slovania, čo je super, pretože slovanská melodika je nádherná.
V detstve sme z rádia počúvali Elán, Žbirku, Nagya alebo Team, takže sme určite ovplyvnení aj nimi. Keby sme odmalička počúvali Red Hot Chilli Peppers, tak by sme rozmýšľali podobne ako oni. Briti majú brit-pop a my napríklad slov-pop (s úsmevom).

Kedy sa objaví nový album?

Podľa zmluvy s vydavateľstvom by mal byť do dvoch rokov, ale možno si dáme dlhšiu prestávku.

Bude aj koncertné DVD?

Malo by byť, pravdepodobne záznam z koncertu v pražskej Sazka Aréne, kde budeme 2. mája končiť české a slovenské turné No Name Tour 2006?!.

Kde berieš inšpiráciu pri tvorbe textov?

Inšpirácia? Ľudia, ženy, muži, kamaráti, príbehy, situačný humor a samozrejme moja frajerka, vlastne teraz už manželka... Každý človek stojí za to, aby sa o ňom napísala pieseň. Len nie každý dokáže dať najavo, čo cíti. Niekto nedokáže povedať: prepáč, alebo ľúbim ťa, či mrzí ma to. To sú podľa mňa poklady ľudstva, ktoré niekedy zostávajú neobjavené možno aj vďaka zlej výchove. Človek potom radšej urobí niečo iné, než aby povedal: ľutujem, beriem späť, už to nebudem robiť.

Podľa tvojich pesničiek sa zdá, ako keby si žil vo veľmi idylickom prostredí...

Žijem v idylickom prostredí. Mám fantastických rodičov, super bratov, výborných kamarátov. Obklopený som ľuďmi, ktorí sú zapálení pre svoju prácu a nie sú hlupáci. Sami si vytvárame svoje prostredie a keď je tam človek, ktorý, ako sa u nás hovorí, robí nejakú prácu s nenáviscú, na druhý deň ju už robiť nebude. Živíme sa naším koníčkom. Dokonca nám za to tlieskajú, máme úspech a ešte nám aj platia. Takže nemám dôvod nebyť pozitívne naladený. Okrem toho sme tak vychovaní. Výchova je tiež podstatná.

Ktorý z členov kapely sa najbližšie ožení?

Viem, ale nepoviem.

Dokedy ešte bude kapela bez mena?

No Name je už dnes našťastie značka, takže sa už asi meniť nebude. Dokonca sme ju zaregistrovali pre Čechy a Slovensko. Nejaká pani v Bratislave si chcela otvoriť voňavkáreň s názvom No Name, tak sme jej zatelefonovali a nestalo sa tak. Nech si otvorí voňavkáreň Desmod (so smiechom).

Trpíš jarnou únavou?

Nie. Všetci trpíme non-stop únavou. Keď nasadneme do auta a naštartuje motor, všetci zaspíme. Po hodinke sa zobudíme, máme tam nejaké vínko a rozprávame sa, kto čo má nové. Potom prídeme na koncert, urobíme zvukovú skúšku a zasa si hodinku pospíme v hoteli. Potom sa rozospievame a rozcvičujeme, odohráme koncert a ideme späť do hotela, kde si urobíme párty alebo ideme spať. To je režim, na ktorý sme naučení. Trvá to už tri a pol roka. Momentálne máme na aute najazdených 248 tisíc kilometrov.

Zistil si už čím to je? (pozn.: narážka na text piesne)

Nie. Jasné, že nie...

V rozhovore boli použité aj otázky od čitateľov Trenčianskych novín.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 687
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 724
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 602
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 858
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 524
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 225
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 361
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 081
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 10 989
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Mariána Hossu uvedú do Siene slávy NHL až v jeseni 2021

Predseda predstavenstva Siene Slávy NHL a jej čestný člen˙Larry˙MacDonald informoval, že v roku 2021 neprebehne výber nových kandidátov, ale do dvorany uvedú už vybrané mená.

Slovenský hokejista Marián Hossa počas tlačovej besedy k informácii, že sa tento rok stane členom hokejovej Siene slávy v Toronte.

V Myjave predpoludním otestovali 2779 ľudí

V meste Myjava sa uskutočňuje celoplošné testovanie na COVID-19 plynule a bez komplikácií.

Monika Chochlíková v roli dobrovoľníčky na trenčianskom letisku počas prvého dňa plošného testovania.

Testovanie v Myjave je pokojné, priemerne otestujú 62 ľudí za hodinu

Myjavčania sa môžu nechať otestovať na deviatich odberových miestach.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Koronavírus Žilinský kraj: Testovanie prebehlo bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Celoplošné testovanie na Covid-19 v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Už ste čítali?