Odpad z verejných priestranstiev, záhradkárskych osád i záhrad pri rodinných domoch, zeleň z pokosených mestských trávnikov, lístie, konáre sa už nemôžu spaľovať ani skládkovať, ale musia končiť v mestských kompostoviskách. Ako situáciu riešili v troch mestách nášho kraja?
Ešte nezačali
Bánovce nad Bebravou - V Bánovciach nad Bebravou podľa informácie pracovníčky oddelenia výstavby ÚP a ŽP Evy Bérešovej má mesto prenajaté priestory, kde plánuje vybudovať kompostovisko. Časť prostriedkov použijú z mestského rozpočtu, časť budú žiadať z eurofondov prostredníctvom združenia NEOS, ktoré združuje nielen mesto Bánovce nad Bebravou, ale i ďalších viac ako päťdesiat obcí bánovskej oblasti.
Kompostujú už sedem rokov
Myjava - Opačná situácia je na druhom konci Trenčianskeho kraja v Myjave. Podľa viceprimátora Jána Lehotaya v meste kompostujú biologicky rozložiteľný odpad už minimálne sedem rokov. „Na kompostovanie využívame poľné hnojisko Poľnohospodárskeho družstva Turá Lúka. Družstvo utlmovalo výrobu, tak nám časť prenajalo,“ vysvetľuje Lehotay. Do vodotesnej nádrže v objeme sedemtisíc metrov kubických vozia z mesta Myjava biologický odpad, trávu, lístie. Za prenájom platí mesto 5000 korún mesačne, prostriedky na ostatné potrebné zariadenia kompostoviska získali z Ministerstva životného prostredia. „Ministerstvo nám poskytlo dotáciu vo výške 70 percent na zakúpenie drvičky konárov do hrúbky 12 centimetrov a odvozného vozidla,“ dopĺňa zástupca primátora. V Myjave separujú odpad takmer v celom meste, okrem niektorých ulíc.
Rozšíria separovaný zber
Stará Turá - Mesto Stará Turá podalo žiadosť o dotáciu na Ministerstva životného prostredia SR ako o účelové zdroje pre financovanie výstavby kompostárne v areáli bývalej tehelne a rozšírenie separácie odpadu do svojich miestnych častí informuje Jana Vráblová z mestskej organizácie Technotur. „Finančne náročné bude technologické vybavenie kompostárne – štiepkovač drevnej hmoty a prekopávač kompostu. Už teraz však treba myslieť na platnosť zákona o likvidáciu biologického odpadu z našich domácností (kuchynský odpad) od roku 2010,“ dodala Vráblová.
V centre Starej Turej občania separujú základné komodity železo, sklo, papier, PET fľaše a nebezpečný odpad. Na osobný podnet sa likvidujú handry, drobný stavebný odpad z rekonštrukcií bytových jadier, loggií. Separovaný zber čiastočne funguje aj v miestnych častiach, kde je to organizačne i finančne náročnejšie. Lokalít, kde budú občania odpad separovať, plánujú rozšíriť. I tak od januára budú musieť obyvatelia za odvoz odpadu zaplatiť o 60 korún na osobu a rok viac ako vlani. „Zvýšenie poplatku za odvoz a uloženie odpadu na skládke je však nevyhnutné. Vzrástli ceny pohonných hmôt, ktoré spolu s rastúcim poplatkom za uloženie tuhého komunálneho odpadu na skládke výrazne ovplyvňujú cenu poplatku pre občana i firmy.“ V Technoture sa stretajú aj s nesprávnym separovaním. „Stačí nesprávne vhodenie nesprávneho odpadu do príslušnej nádoby a z dobre mysleného zámeru je viac škody, ako osohu. Veď napr. pár kúskov železa, porcelánu znehodnotí celú dávku skleneného odpadu jeho preradením do nižšej triedy, za ktorú je menší príjem,“ upozornila Vráblová.
Ľuboslava Sedláková
Nový zákon niektoré samosprávy zaskočil
Obce a mestá musia od 1. januára zabezpečiť zhodnotenie bioodpadu. „Väčšina obcí môže túto povinnosť splniť lacným a jednoduchým spôsobom - vybudovaním obecného kompostoviska,“ povedal Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme - SPZ. Kompostovisko do objemu desať ton ročne nemusí byť vybavené finančne náročným technickým zariadením. Investícia sa podľa Hegyiho vráti v priebehu niekoľkých mesiacov a obec na kompostovisku môže zarobiť. Obce údajne argumentujú nedostatkom finančných prostriedkov na zavedenie kompostovania, pritom však podľa Hegyiho ročne vynakladajú milióny korún na škodlivé skládkovanie či spaľovanie zeleného bioodpadu.
Potrebné financie môžu obce už dva roky získať nielen z fondov EÚ, ale aj z Envirofondu, programu Zelených projektov a programu Obnovy dediny. „Je preto zarážajúce, že niektorí predstavitelia Združenia miest a obcí dnes žiadajú odloženie povinnosti o minimálne dva roky,“ dodal Hegyi. Súčasný prístup niektorých samospráv vyvoláva podľa neho obavy, že ide o snahu o neustále odsúvanie problému.
(tasr)