Moderná, iba dvojročná výrobná hala s rozlohou štyritisíc metrov štvorcových zhorela v noci do tla. Privolaní hasiči tomu nedokázali aj napriek riskantnému zásahu zabrániť.
Dcérska spoločnosť belgickej firmy Indupol International N.V. vyrábala v Ilave obytné automobilové prívesy a spojlery pre nákladné autá. Dymenie v závode plnom laminátových dielcov a horľavých chemikálií spozoroval medzi druhou a treťou hodinou vrátnik. Privolaná jednotka z hasičskej stanice v Dubnici nad Váhom po príchode skonštatovala vnútorný požiar budovy. Okamžite privolala posily z Trenčína.
Začal sa viac ako desaťhodinový zápas s nebezpečným živlom. Hasiči od vrátnika dostali informáciu, že v budove sú chemikálie, ktoré nemožno hasiť vodou. K zásahu vo vnútri mohli prikročiť až po vyjasnení si tejto veci a tiež po odstavení prívodu elektriny a plynu. Ešte pred začatím prieskumu však pred štvrtou hodinou rannou vnútro haly vybuchlo. Zosunula sa jediná brána a o chvíľu sa zrútila i časť strechy. Plamene vyšľahli nad budovu. „Hasiť sme mohli už len zvonku,“ opísal priebeh zásahu jeho veliteľ, Roman Vršanský.
V súvislosti s požiarom vyvstal ďalší problém. Horelo nielen polystyrénové obloženie haly, ale tiež všetky sklolaminátové dielce a chemikálie v priestoroch výroby. V okolí požiariska sa vytvoril toxický oblak a hrozilo, že sa pohne smerom na mesto. Roman Vršanský vydal príkaz k evakuácii susednej drevovýroby, kde sa aj v noci nachádzali pracovníci. Našťastie fúkal južný vietor. „V prípade že by došlo k zmene poveternostných podmienok, musela by sa celá spodná časť Ilavy evakuovať,“ ozrejmil Vršanský. Samotní trenčianski hasiči, ktorí pracovali v kyslíkových prístrojoch, po zásahu absolvovali lekárske vyšetrenie. „Škodliviny sa môžu dostať do tela aj kožou,“ vysvetlil dôvod operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Miroslav Januška.
Hlavnou snahou hasičov bolo zabrániť požiaru na ceste k skladu chemikálií. Hrozil ešte väčší výbuch, pri ktorom by boli ohrozené aj susedné budovy. Hydranty v závode neboli kvôli odstavenej elektrine funkčné a tak hasiči museli natiahnuť hadice z neďalekého derivačného kanála Váhu. Sklad sa im nakoniec podarilo ubrániť a požiar lokalizovali okolo piatej hodiny ráno. Následne likvidovali už len lokálne ohniská.
Spôsobená škoda je obrovská. Podľa konateľa spoločnosti Indupol Internacional Ilava Romana Císara, len postavenie haly stálo 95 miliónov korún. Kompletne však zhorela aj technológia v jej vnútri. Prvý odhad škody vo štvrtok stanovili na 130 miliónov korún. „Je to dva a pol krát viac ako je škoda spôsobená všetkými požiarmi v roku 2005 v celom Trenčianskom kraji,“ konštatoval Miroslav Januška a dodal, že tak ničivý požiar v našom kraji si za ostatných päť rokov nepamätá.
Príčinu, kvôli ktorej začalo horieť, vyšetrujú. Podľa zisťovateľa príčin požiarov Miloslava Tužinského stanovili vo štvrtok dve predbežné verzie: elektrický skrat, alebo samovznietenie. Cudzie zavinenie označili privolaní experti z Bratislavy za nepravdepodobné. Hala bola poistená, podľa konateľa Romana Císara však požiar ich spoločnosti spôsobil obrovské problémy. „Dodávame takmer „just in time“ a keď naši zákazníci nedostanú výrobky do jedného - dvoch týždňov budú musieť zastaviť linky.“ Císar pripustil, že prvotný zámer Belgičanov po požiari je postaviť závod v Ilave opäť. „Či sa tak rozhodnú, uvidíme,“ dodal. Dovtedy by výroba mala bežať v prenajatých priestoroch.