Láka ich každá dostupná fasáda, pomaľované sú nielen budovy v centre mesta, obytné bloky, ale aj dopravné značky, dokonca stĺpy verejného osvetlenia. Obľube sa tešia najmä steny budov škôl.
Najnovšie sa vybrali z piatku na sobotu 5. novembra do areálu Gymnázia M. R. Štefánika na Športovej ulici. „Naša škola bola dlho mimo záujmu sprejerov, čomu som sa veľmi tešila. Pred rokom sa to však zmenilo a začali aj nám budovy takto krášliť,“ hovorí s rozhorčením riaditeľka školy Mária Vitásková. Za rok im stihli pomaľovať bočné steny, ale i priečelie, celú stenu okolo altánku. „Niektoré obrazy si akoby predkreslia a potom ich chodia sem domaľovávať.“ Najnovšie diela sú nakreslené výraznou červenou farbou. Na budove školy sprejeri spôsobili škodu za cca 60-tisíc korún. „Keď sme očakávali návštevu zo zahraničia, tak sme nátery zamaľovali s pomocou rodičov, ale opraviť celú fasádu je finančne veľmi náročné.“ Najbližšie sa ju nechystajú premaľovávať. Vyčistené steny by lákali „umelcov“ so sprejmi ešte viac. Riaditeľka Vitásková si spomína, že novú fasádu dostala historická budova novomestského gymnázia pred približne 12-timi rokmi.
Skúsenosti so sprejermi majú aj v základnej škole na Ul. Kpt. Nálepku. Podľa riaditeľa Vladimíra Kollára už odstránili niektoré stopy po poslednom prejave sprejerskej tvorivosti. „Problém bol s ich likvidáciou zo spojovacej chodby. Tam to nešlo bez následkov a poškodenia pôvodného náteru.“ Obaja riaditelia graffiti však kategoricky neodmietajú. Ak sú vkusné a umiestnené na určených miestach. „Takto tvoriť by ich asi nelákalo, pretože tu ide o určitú formu adrenalínovej zábavy,“ myslí si Kollár.
„Na stretnutiach sa nám občania sťažujú na sprejerské výtvory. Je to však trend nielen u nás, ale i v iných mestách,“ uvádza zástupca náčelníka mestskej polície v Novom Meste nad Váhom Milan Kubák. Ako ďalej povedal, zamedziť poškodzovaniu majetku mesta a občanov sprejermi patrí medzi priority mestskej polície. „Keďže ide o trestný čin, vyšetrovanie takýchto prípadov patrí do kompetencie štátnej polície. Nám sa podarilo vlani chytiť sprejerov trikrát pri čine a tento rok v apríli 17-ročného mladíka, ktorý maľoval na stenu trafostanice.“
Určité riešenie, ako zamedziť útokom sprejerov a chrániť majetok, je použiť na fasády budov preventívny antigrafitový náter, ktorých je na trhu niekoľko. Podľa informácií predajcu jednej firmy, umožňujú takého prostriedky viacnásobné odstraňovanie graffitov 25-krát alebo až 100-krát, bez nutnosti obnovovania pôvodného náteru. Inak nie je možné odstrániť graffity z fasádnych farieb a štruktúrovaných omietok bez poškodenia podkladu. Takýto náter chráni napríklad nový, piaty most Apollo cez Dunaj v Bratislave, ktorý krátko po jeho otvorení popísali „pouliční umelci“ čierno-bielymi výtvormi na dvoch pilieroch z petržalskej strane. „Bielu oceľovú konštrukciu mosta sme natreli do výšky troch metrov,“ uviedol Ján Šoltys zo spoločnosti Metro. Náter stál 550-tisíc korún. Sprejerské výtvory budú z neho ľahko odstrániteľné. Magistrát Bratislavy dal už natrieť antigrafitovým náterom aj niektoré podchody.
Podľa vyjadrenia zástupkyne hovorkyne KR PZ v Trenčíne Kataríny Hlaváčovej po sprejeroch z Nového Mesta nad Váhom polícia stále pátra. V prípade odhalenia im hrozí za spáchanie trestného činu poškodzovania cudzej veci trest odňatia slobody až do jedného roka alebo peňažný trest.