teórie Brownovho pohybu. Tieto revolučné myšlienky úplne ovplyvnili dovtedajšie chápanie sveta. Tento rok sa teda prostredníctvom Alberta Einsteina – svetoznámej osobnosti a zároveň najslávnejšieho fyzika a mysliteľa 20. storočia - zvyšuje záujem verejnosti o fyziku.
Albert Einstein sa narodil v nemeckom Ulme v roku 1879. Študoval v Mníchove a neskôr v Zürichu. V roku 1900 získal učiteľský diplom. Zamestnanie však získal až po dvoch rokoch, lebo nemal švajčiarske občianstvo. Pracoval ako referent úradu v Berne, kde posudzoval patenty a vynálezy. Vo voľných chvíľach so záujmom študoval práce vynikajúcich fyzikov minulosti, premýšľal o nich a sám pracoval na rôznych teóriách. Ako profesor pôsobil v Zürichu, Prahe a Berlíne. Po nástupe nacizmu v roku 1933 židovský fyzik Einstein emigroval do Ameriky, kde v ústave pre vedecký výskum pôsobil až do smrti v roku 1955. Einstein bol významným fyzikom a humanistom, ktorý sa usiloval o zachovanie svetového mieru. V roku 1922 mu bola za rok 1921 udelená Nobelova cena za fyziku.
Niekdajšia pracovňa mysliteľa Alberta Einsteina neďaleko Berlína je stále zachovaná a stále v nej pracuje tím vedcov, pokračujúcich v jeho diele. V pracovni sa nachádza aj pamätná kniha, do ktorej sa zapisujú vybraní zástupcovia jednotlivých národností. Za Slovensko sa do tejto knihy zapísal a účasť v šírení Einsteinových myšlienok podpisom prisľúbil Jozef Podmanický z Trenčianskej Turnej ešte v roku 1988, ako vtedajší riaditeľ terajšej Akadémie vzdelávania. „Zastupoval som vtedajšiu inteligenciu vo federálnych orgánoch a na základe toho som sa aj dostal v tej dobe do Nemecka. Boli sme tam s kolegom z Česka ako celok, ale každý z nás zastupoval svoj národ. Prijal nás pokračovateľ Einsteinovho učenia profesor H. J. Terner,“ spomína Jozef Podmanický na svoj výmenný štúdijný pobyt v Nemecku. „Letné sídlo, ktoré sa nachádza v lesíku pri Berlíne, je veľmi zaujímavé tým, že sa aj počas II. svetovej vojny zachovalo. Všetko zariadenie zostalo tak, ako keď Albert Einstein odišiel do Ameriky. Do pamätnej knihy Alberta Einsteina má každá národnosť právo vykonať len jeden zápis. Ten zápis je dôkazom toho, že aj Slovensko sa zaoberá učením Alberta Einsteina rovnako ako Nemecko a že ho ďalej realizuje v jednotlivých sférach života,“ uzatvára Turňan Jozef Podmanický.
Najvýznamnejšou udalosťou Slovenska súvisiacou so svetovým rokom fyziky 2005 bude 15. konferencia slovenských a českých fyzikov, ktorá sa 5. - 8. septembra uskutoční v Košiciach.