
nosov blata. Rybári vtedy majú plné ruky práce, pretože ryby žijúce v kanáli treba odchytiť a premiestniť do iných vôd.
Tohtoročné vypúšťanie Biskupického kanála počas uplynulého týždňa postupne odkrývalo svoje tajomstvá. V stredu ráno bol už kanál poloprázdny a rybárska stráž vo vode objavila vrak auta, z ktorého vytekala tekutina – pravdepodobne pohonná hmota. „Rybárska stráž dávala pozor na pytliakov, pretože počas vypúšťania bolo zakázané loviť. Zhustený výskyt rýb láka mnohých. Pri obhliadke som našiel auto a zavolal som políciu,“ hovorí strážca Roman Mano. „Palivo začalo vytekať, až keď hladina klesla. Polícia zavolala hasičov, aby to dali do poriadku. Našťastie sme nevideli otrávené ryby.“

Rybári sa obávali znečistenia, lebo ryby už mali veľmi sťažené podmienky. Ich výlov sa mal uskutočniť až na druhý deň. Hasiči preto na hladinu položili súvislý pás perlitu, ktorý jedovaté látky absorboval. Koncentrácia znečistenia sa tak znížila na prijateľné minimum a nebola pre ryby nebezpečná.
„Ešpézetka“ na streche obrátenom favorite bola čitateľná, a tak policajná identifikácia potvrdila, že ide o trenčianske vozidlo ukradnuté v marci. To sa už na brehu schádzali senzáciechtiví Trenčania, ktorí striehli aj na nejakého toho utopeného vodiča. Vzrušujúce správy sa šírili veľmi rýchlo a divákov pribúdalo. Do večera klesajúca voda odhalila ďalších sedem vozidiel, práčky, trezory, železá a pneumatiky. Kanál zjavne slúžil ako domáce smetisko cielene odstránených vecí. Aj z iných áut začali unikať nebezpečné látky. Išlo prevažne o staršie typy vozidiel – moskvič, škodovky, oktavia, favorit, seat,... Autá, ktorých v piatok polícia v Biskupickom kanáli evidovala už 13, budú pravdepodobne vyťahovať počas tohto týždňa. Po „vylovení“ budú podrobené odbornej obhliadke a identifikácii. Hovorkyňa KRPZ Lenka Bušová nevyvrátila, ani nepotvrdila predpoklady, že by voda mohla ukrývať aj nejaké telo. Hoci je pravdepodobnosť, že ide len o ukradnuté vozidlá, vysoká, zatiaľ sa krádež potvrdila len v jednom prípade.

Hasičský zbor, Povodie Váhu a polícia sa dohodli, že vraky sa odstránia až následne po výlove rýb.
Vo štvrtok ráno sa niekoľko desiatok rybárov zišlo vo viacerých lokalitách, aby mohli ryby z umelého vodného toku nad elektrárňou v Kostolnej presťahovať do náhradných vôd. Skoro desať hodín rybárom trvalo premiestniť vyše tonu rýb. Výlovy boli starostlivo odvážené a roztriedené podľa druhu. „Je tu kapor, sumec, pleskáč vysoký, mrena a niektoré menšie biele ryby, ako napríklad plotička,“ vymenúva podpredseda mestskej organizácie v Trenčíne Ľubomír Klas. „Náhradné lokality sú vyberané podľa druhu rýb. Kaprovité ryby a pleskáče išli na Bodovku a Kaskády. Mrena, jalec a ostatné ryby vrátime do Váhu, pretože to nie sú ryby vhodné do stojatých vôd.“ Medzi rybami boli tiež veľké kusy – napríklad šesťkilový kapor alebo metrový sumec. Počítalo sa však aj s určitým percentom rýb, ktoré sťahovanie neprežijú. „Môže sa stať, že zubáč a podustva nám neprežijú, pretože sú veľmi háklivé, keď sa vytiahnu z vody. Ale inak by sme veľké straty mať nemali. Autá na prenos máme zabezpečené kyslíkom, takže technické vybavenie máme. Po tejto stránke by to malo byť v poriadku,“ dodal Ľubomír Klas.
Najbližšie k takejto udalosti na Váhu a jeho umelom vodnom toku dôjde znovu o dvadsať rokov – v roku 2025.