Poslanci o týchto zmenách rokovali už 22. augusta na pracovnom stretnutí, kde diskutovali o výsledkoch ponukového konania týkajúceho sa Vily Terezy. Všetko bolo odsúhlasené so zdanlivým hladkým priebehom. Bolo len potrebné ich stanovisko „odklepnúť“ na minulotýždňovom mimoriadnom zastupiteľstve. Pre druhý bod – kúpu nehnuteľnosti bývalej nemocnice, sa tak ale neudialo. Zastupiteľstvo, na ktorom z jedenástich poslancov boli prítomní len štyria, nebolo uznášaniaschopné.
Výberová komisia a mestské zastupiteľstvo už schválili kupcu Vily Terezy. Mesto za ňu získa skoro 35 miliónov korún. Tieto financie by chcelo investovať do kúpy nemocnice. „Pre Vilu Terezu už je kupec jasný a dokonca aj schválený,“ hovorí primátor Štefan Bartek. „Stačilo len na zastupiteľstve hlasovať za. Ale nestalo sa tak, čo jednoznačne považujem za vykonanie obštrukcie, presne podľa pokynov určitých kruhov a určitých osôb. Nebudem konkretizovať, je to v pozadí diania v Trenčianskych Tepliciach,“ uviedol.
„Čo sa týka budovy nemocnice, ja som za to, aby sa naplnili tie volebné programy, ktoré si dali traja kandidáti na primátora mesta pred voľbami. Všetci traja to mali v pláne. Túto snahu však úplne blokuje určitá skupina poslancov,“ povedal jeden z poslancov Milan Látal. „Kúpu nemocnice bojkotujú a vyhovárajú sa na to, že nie je urobená ekonomická analýza, stavebná analýza, alebo iné s tým súvisiace veci.“ Budovu má mesto možnosť kúpiť za skoro 16 miliónov. „Mohla by tam byť špičková poliklinika, či viacúrovňový dom opatrovateľskej služby. Jednoznačne však chceme zdravotnícko-sociálne zariadenie, ktoré by fungovalo v rámci širšieho regiónu, minimálne v rámci mikroregiónu Teplička, ktorý združuje štyri okolité obce,“ približuje svoju víziu primátor. Opozičná poslankyňa Mária Dedíková je iného názoru: „Predkladá sa to tu tak, ako keby sme za 15 miliónov mohli kúpiť nemocnicu a robiť si s ňou, čo chceme. To nie je pravda. Budeme viazaní zmluvou, ktorá nás zaväzuje, že tam zriadime záchrannú službu, odborné ordinácie a sociálne zariadenie. Nie poskytneme, alebo prenajmeme, ale zriadime. Pritom ich chod musíme udržať 5 rokov, inak budeme musieť dofinancovať celú sumu – 15 miliónov. O tomto by mala byť celá ekonomicko-finančná štúdia, či na to vôbec máme. Ja som si ju pre seba urobila, ale nie som kompetentná ju zverejňovať.“
„Čo sa týka rekonštrukcie, budovu je možné dať do prevádzky za 15 miliónov, 50 miliónov, aj 100 miliónov. Možností je určite niekoľko, treba ich však spracovať. Zatiaľ spracované nie sú. Podľa mňa je hlúposť dávať vypracovávať projekty na niečo, čo mi nepatrí,“ tvrdí primátor.
Podľa Márie Dedíkovej sú súkromné sociálne zariadenia bez dotácie štátu pre ľudí drahé.
„Zaujímavé je, že medzi odporcami kúpy nemocnice sú aj dve doktorky,“ podotkol Mila Látal. „Tento bojkot patrí do súkromných bojov, pretože akýkoľvek neúspech primátora poslúži určitým kruhom pre budúce voľby. Toto sú volebné ťahy, na ktoré doplácajú, bohužiaľ, občania mesta,“ uzavrel.
Najbližšie zastupiteľstvo v Trenčianskych Tepliciach sa koná v utorok 6. septembra. O tom, či teplickí poslanci nájdu spoločnú reč, vás budeme informovať.