Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trenčín a okolie, premenovaná na Región Považie, má nové vedenie. Do funkcie výkonného riaditeľa od 1. augusta 2025 nastupuje Zuzana Epperson. Zmena prichádza v kľúčovom období, kedy sa Trenčín stáva Európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2026, do ktorého sa Región Považie aktívne zapája.
Komplexná transformácia cestovného ruchu v regióne
Organizácia Región Považie dnes združuje šesť samospráv – Trenčín, Beckov, Čachtice, Kálnicu, Uhrovec a Nové Mesto nad Váhom – a päť podnikateľských subjektov, medzi ktoré patria hotel Elisabeth****, Bikepark Kálnica, Hrad Beckov, n.o., N-NOREA, a.s. a najnovšie aj Kreatívny inštitút Trenčín, n.o. (KIT), ktorý realizuje projekt Trenčín 2026.
Práve KIT priniesol do organizácie plán strategickej zmeny vychádzajúci zo skúseností európskych kultúrnych metropol, vrátane Košíc 2013. Cieľom je zabezpečiť komplexný destinačný manažment a marketing regiónu Považie, ktorý bude schopný dlhodobo ponúkať zážitky pre domácich i zahraničných návštevníkov aj po ukončení projektu Trenčín 2026.

Podpora zo strany vedenia mesta i KIT
„Projekt Trenčín 2026 prináša príležitosti na odvetvové sieťovanie nielen v kultúrno-kreatívnom priemysle, ale aj medzisektorovo – najmä s cestovným ruchom, a to pre viac zážitkov, ponúkaných turistom,“ uviedol Stanislav Krajčí, riaditeľ tímu Trenčín 2026. „Aj preto sme spoločne s pánom primátorom mesta Trenčín Richardom Rybníčkom podporili transformáciu oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorej cieľom je rozšírenie členskej základne aj do okresov Ilava a Púchov, kde OOCR doteraz nepôsobila,“ dodal.
Podporu vyjadril aj primátor Trenčína Richard Rybníček: „Podporujem spájanie sa v silnom regióne Považia, ktorý má čo ponúknuť. Navyše, prepojenie aj so silnou značkou Trenčín 2026, môže priniesť do regiónu návrat zahraničných klientov, ktorí po COVID-e výrazne absentujú. Spoločná marketingová prezentácia je nevyhnutnosť, ktorú už mnohé úspešné slovenské regióny pochopili.“
Vízia nového výkonného tímu
Od 1. augusta 2025 sa výkonnou riaditeľkou OOCR Región Považie stáva Zuzana Epperson, ktorá povedie implementáciu novej stratégie a rozšírenie pôsobnosti organizácie v súvislosti s projektom Trenčín 2026. Do jesene 2025 tím OOCR posilnia aj marketingový manažér a manažér pre starostlivosť o zahraničné novinárske a odborné návštevy, čím sa vytvorí ucelený tím schopný efektívne rozvíjať destinačný marketing a koordinovať prípravu regiónu na zvýšený záujem návštevníkov.
Zuzana Epperson prináša do organizácie cenné medzinárodné skúsenosti z turistického priemyslu. Po šestnástich rokoch pôsobenia v globálnych outdoorových cestovných kanceláriách, kde sa venovala prevažne americkej klientele, sa vrátila na rodné Považie. V zahraničí pripravovala a realizovala zážitkové itineráre pre menšie i väčšie skupiny do destinácií ako Bután, Nový Zéland, Patagónia či Nórsko.
„Verím, že Región Považie má potenciál stať sa jednou z najvýraznejších turistických oblastí na Slovensku. Naším cieľom je prepojiť kultúru, zážitkový turizmus a kvalitnú infraštruktúru tak, aby si návštevník odniesol dôvod na návrat. Značka Trenčín 2026 je naším spojencom a akcelerátorom tejto zmeny,“ uviedla Zuzana Epperson.

Cestovný ruch na Považí v číslach
V roku 2024 navštívilo Trenčiansky kraj približne 355-tisíc návštevníkov, ktorí zaznamenali spolu 1,26 milióna prenocovaní. Región Považie (okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Púchov a Bánovce nad Bebravou) sa na tom podieľal 63 %, teda približne 790-tisícmi prenocovaní. Zahraniční návštevníci tvorili len 14 %, kým v rekordnom roku 2019 to bolo až 24,2 %.
Kontext a súvislosti
Transformácia OOCR na Región Považie je súčasťou širšieho strategického rámca súvisiaceho s projektom Trenčín 2026 – Európske hlavné mesto kultúry. Tento projekt je zároveň príležitosťou na zmenu prístupu k cestovnému ruchu – z pasívnej prezentácie na aktívne vytváranie a predaj zážitkov. Región Považie sa tak pripravuje na obdobie po roku 2026 s cieľom zanechať udržateľné výsledky v oblasti cestovného ruchu a regionálneho rozvoja.
Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom je Európska únia